Szenik Ilona népzenei gyűjteménye

Györkös Mányi Albert Emlékhá Ismeretterjesztő

Szenik Ilona népzenei gyűjteménye | Könyv- és DVD-bemutató

💢 2020. JANUÁR 29-ÉN, SZERDÁN, 18.30 ÓRÁTÓL a SZENIK ILONA NÉPZENEI GYŰJTEMÉNYE című, 2019-ben kiadott kötetet mutatjuk be a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
💢 A magyar-román-angol nyelvű kiadvány DVD-melléklete 4441 dallamváltozatot, 3731 hangklipet, 2653 kéziratoldalt, 77 fotót, 1 térképet tartalmaz. A kötet az Avas, Szamos mente, Szilágyság, Bihar, Kalotaszeg, Mezőség, Maros-Küküllő vidéke, Felső-Maros mente, Székelyföld, Moldva tájegységekre, valamint az alábbi műfajokra tér ki: világi és egyházi dalok, balladák, népszokások dallamvilága, hangszeres táncdallamok stb.
💢 A Román Akadémia Kolozsvári Folklór Archívuma, az MTA BTK Zenetudományi Intézet és a Hagyományok Háza gondozásában megjelent kötetet PÁVAI ISTVÁN és GERGELY ZOLTÁN népzenekutatók szerkesztették, bemutatja RICHTER PÁL zenetörténész.
💢 Szeretettel várunk mindenkit!
***
💢 SZENIK ILONA az erdélyi népzenekutatásnak az 1950-es évektől kezdve tevékenykedő nagyjai (Jagamas János, Almási István, Kallós Zoltán) közé tartozik. Munkásságában a gyűjtés, felsőfokú oktatás és tudományos feldolgozás harmonikus egységet képezett. Kolozsvári zeneakadémista diákjai közül hivatásos népzenekutatók és műkedvelő gyűjtők kerültek ki, akik tőle tanulták a csoportos gyűjtőmunka módszerét, a népzene lejegyzésének és tudományos értelmezésének módozatait. Bartók után ő az a magyar népzenekutató, akinek román népzenei kutatásait a román etnomuzikológia messzemenően elismeri és kiemelkedőnek tartja.
***
A rendezvény szervezője a Györkös Mányi Albert Emlékház.
***
A Györkös Ház közönsége
A Györkös Ház eseménynaptára: https://www.emke.ro/node/5533