Mátyás király – Mecénás és katona

Pozsony Kultúra, kommunikáció

2018. március 7-én, szerdán, 18 órai kezdettel szervezik meg Merényi Zoltán és Somodi András Mátyás király – Mecénás és katona című kiállításának megnyitóját a Pozsonyi Magyar Intézet épületében.

Köszöntőt mond Pető Tibor, Magyarország pozsonyi nagykövete. A kiállítást megnyitja Potápi Árpád János, Magyarország Kormányának nemzetpolitikáért felelős államtitkára.

Közreműködik Gaudium régizenei együttes. A tárlat a Mátyás király-emlékév programsorozatának részeként valósul meg.  A tárlat március 23-ig tekinthető meg.

A Merényi Zoltán és Somodi András által megálmodott, a maga nemében egyedülálló műtárgykompozíció különleges módon, a 21. századra is reflektálóan mutatja be Hunyadi Mátyás életét. A súlyos fémkapukba illesztett acél, vörösréz és vászon komponensek a kevés szöveg és a speciális anyagválasztás kombinációjának köszönhetően elsősorban nem a máshol, más formában adekvátabb formában elsajátítható lexikális ismeretekre, sokkal inkább a kiállításban idézett, igencsak eltérő életpályát befutott, vagy éppen még mindig aktív, a tizenkilencedik századtól máig tartó időszakot reprezentáló, mostanáig együtt ritkán emlegetett szerzők – Bajcsy-Zsilinszky Endre, Berzeviczy Albert, Fraknói Vilmos, Kardos Tibor, Kubinyi András, Szathmáry László – révén, a történetmesélés előtérbe állításával, a történettudományon átszűrt érzelmekre helyezve a hangsúlyokat jeleníti meg az igazságos király életének főbb motívumait. Nem az adatok és az információk mennyisége tehát, hanem az ezekből gondosan kiválogatott elemek sajátos szemléletmódot tükröző összeállítása az, ami egyedülállóvá és megkerülhetetlenné teszi ezt a kiállítást, és nem feltétlenül csak az emlékév során.

A kiállításhoz szorosan hozzátartozik – bár attól megjelenésében élesen elkülönül – a matyasemlekev.hu weboldal, amelynek segítségével azok is ízelítőt kaphatnak a tárlatból, akiknek nincs lehetőségük élőben, face to face találkozni a Merényi–Somodi-kiállítással. A műtárgy és a befogadó személyes kontaktusát tehát természetesen nem pótolhatja – nem is ez volt a szándék a létrehozásával –, de vitathatatlanul hozzásegítheti a virtuális látogatót, hogy valamiképpen mégiscsak részese legyen az élménynek, és ily módon csatlakozhasson ahhoz a közönséghez, amelynek tagjait a Mátyás király iránti érdeklődés fűzi egybe. (A honlap, az alkotók szándékai szerint, a Mátyás király-emlékévet, az év történéseit összekötheti mindazokkal, akik érdeklődnek az igazságos uralkodó élete, személye, a reneszánsz világa, Magyarország egyik aranykora iránt – éljenek a Föld bármely pontján.)

 

Forrás: facebook