Híd Kör: Olvasatok előadássorozat

Újvidék, (Vojvode Mišić utca 1.) Kultúra, kommunikáció

hid kor

A Híd Kör Egyesület által szervezett Olvasatok előadássorozat következő estje 2016. március 17-én, csütörtökön 19.30 órától lesz a Forum-ház 4. emeleti tanácstermében (Vojvoda Mišić utca 1).

Ezúttal Darida Veronika esztéta, dramaturg, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének oktatója lesz a vendégünk, aki Színházi kisebbségben címmel tart előadást.

Hogyan jelenik meg, ha engedik megjelenni, a kortárs magyar színházban a kisebbség problémája? Megközelítésünk során részint olyan társulatokkal foglalkozunk, melyek egy etnikai (például cigányszínház), vallási (például zsidószínház) vagy társadalmi kisebbséget, egy kirekesztett és elzárt réteget (fogyatékosok színháza, hajléktalan színház, börtönszínház) képviselnek; másrészt azt vizsgáljuk, hogyan szólaltatják meg független előadások azt az idegennek tekintett egyént vagy közösséget (pl. migránsok), vagy azt az alávetettet (szubaltern), amely nem tud vagy nem képes a többség nyelvén beszélni.
Továbbá kitérünk arra is, miért marginalizálódnak ezáltal bátor és radikális előadások.
Mindez elvezet annak a tárgyalásához, hogy miért maradnak a valós társadalmi és politikai kérdéseket felvető színházak állandó kisebbségben: alulreprezentálva, agyonhallgatva, elrejtve.
Ennek ellenére, Deleuze és Guattari nyomán, azt valljuk, hogy „csak a kisebbségi nagy és forradalmi”.

Darida Veronika esztéta, dramaturg, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének oktatója. Fő kutatási területe a kortárs filozófia, valamint a színház- és drámaelméletek. A Kijárat Kiadó Spectaculum és Fragmentum sorozatának felelős szerkesztője, a Filozófiai Kollégium programszervezője.

Fontosabb könyvei:
Színház-utópiák (2010)
Filozófiai vallomások (2011)
Hisztériák (2012)
Jeles András és a katasztrófa színháza (2014)
A nosztalgia művészete/A művészet nosztalgiája (2015)

A program támogatója a Bethlen Gábor Alap.