K+F+I tevékenységének támogatása

Magyarország Hazai

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
VÁLLALATOK K+F+I TEVÉKENYSÉGÉNEK TÁMOGATÁSA

KÓDSZÁM: VÁLLALATI KFI_16
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (a továbbiakban: NKFI Hivatal) pályázatot hirdet hazai vállalkozások számára jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, technológiák és ezek prototípusai kifejlesztésének megvalósítására, a versenyképességet növelő vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs (továbbiakban K+F+I) tevékenységek elősegítése érdekében.
A jelen pályázati felhívásban (a továbbiakban: Felhívás) és az annak mellékletét képező útmutatóban (a továbbiakban: Útmutató) leírt feltételeknek megfelelő és legjobbnak ítélt projektek vissza nem térítendő támogatására a rendelkezésre álló forrás erejéig az alábbiak szerint van lehetőség:
– a rendelkezésre álló teljes pályázati összeg 21 000 millió Ft;
– minimum 80 millió Ft, maximum 500 millió Ft,
– konzorcium esetén minimum 160 millió Ft, maximum 500 millió Ft támogatás pályázatonként.

A támogatás forrása a Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap fejezet 1. (Hazai innováció támogatása) címe.
A támogatást elnyert vállalkozás köteles vállalni, hogy:
– a projekt megvalósítása során a pályázatban leírtakkal összhangban lévő, új tudományos vagy fejlesztési eredményeket ér el és szellemi alkotásokat hoz létre; a projekt révén új K+F+I munkahelyeket teremt;
– a kapott támogatáson felül önerőből finanszírozza a projektet;
– a projekt megvalósításával hozzájárul a magyarországi kutatási, fejlesztési és innovációs (a továbbiakban: KFI) tevékenység intenzitásának növeléséhez.

1. A PÁLYÁZATI FELHÍVÁS CÉLJA
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból (a továbbiakban: NKFI Alap) nyújtott támogatások célja, hogy kiszámítható forrást biztosítsanak a magyar gazdaság innovációjának ösztönzésére, és lehetővé tegyék a gazdaság és a társadalmi élet területein hasznosuló kutatás-fejlesztés erősítését, a hazai és külföldi kutatási eredmények hasznosítását, az innovációs infrastruktúra és annak körébe tartozó szolgáltató tevékenységek fejlesztését.
A Felhívás célja a hazai vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységének növelése olyan hazai kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek támogatásával, amelyek jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, technológiák, továbbá ezek prototípusainak kifejlesztését eredményezik. A Felhívás keretében a támogatást igénylő vállalkozásoknak önállóan, vagy egy vagy két további vállalkozással együttműködésben, legfeljebb 3 tagú konzorcium formájában nyílik lehetősége a projektet megvalósítani.
Jelen Felhívás keretében kizárólag közép-magyarországi vállalkozásoknak és vállalkozások konzorciumainak jelentkezését várja a NKFI Hivatal. A tervezett KFI projekttel szemben elvárás, hogy a támogatott tevékenység eredményeként:
1. a Felhívás célkitűzéseinek megvalósítására új tudományos és fejlesztési eredmények, szellemi alkotások születnek;
2. új K+F munkahelyek jönnek létre, és
3. új termék/technológia/ prototípus jön létre.
2. A RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ FORRÁS
Rendelkezésre álló forrás: 21 000 millió forint.
A támogatott pályázatok várható száma 50-200 db. A támogatható pályázatok száma indikatív jellegű, a pályázók által igényelt és elnyert támogatás függvényében változhat.

3. JOGOSULTSÁGI FELTÉTELEK
3.1 Támogatást igénylők köre
Jelen Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be:
1. mikro-, kis-, és középvállalkozások és nagyvállalatok,
a) amelyek rendelkeznek legalább két lezárt (beszámoló/SZJA bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel (az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele),
b) amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt.
c) amelyek Közép-magyarországon székhellyel vagy telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Közép-magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei,
d) amelyek nem tartoznak az EVA hatálya alá.
A támogatást igénylőnek az 1. pontban szereplő kritériumok mindegyikének meg kell felelnie.
Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség.
A konzorciumban megvalósuló projektek esetén a konzorcium tagjai a fenti feltételnek megfelelő gazdasági társaságok lehetnek.
A kutatás-fejlesztési konzorciumi tagok száma – a konzorciumvezetőt is beleértve – legfeljebb 3 lehet.
A pályázókkal szemben támasztott további feltételek és a konzorciumokra vonatkozó általános feltételek az Útmutató 6.1. pontjában találhatóak.
3.2 A projekt területi korlátozása
A projekt megvalósításának helyszíne: a pályázó bejegyzett közép-magyarországi székhelye vagy telephelye vagy fióktelepe lehet. Nem támogatható a közép-magyarországi régión kívül megvalósuló fejlesztés.

4. A PÁLYÁZATI PROJEKTTEL KAPCSOLATOS RÉSZLETES INFORMÁCIÓK
4.1 Támogatható tevékenységek bemutatása
A pályázat keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak:
Önállóan támogatható tevékenységek
I. Kísérleti fejlesztés: (Részletes definíció az Útmutató 1. pontjában található)
Jelen Felhívás keretében önállóan kizárólag kísérleti fejlesztés tevékenység támogatható, melynek keretében elszámolható költségek el kell, hogy érjék a projekt elszámolható költségeinek legalább 50%-át.
Önállóan nem támogatható tevékenységek:
II. Alkalmazott (ipari) kutatás: (maximum a kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás elszámolható költségeinek 50%-a)(Részletes definíció az Útmutató 1. pontjában található)
Ipari kutatás tevékenységre az a vállalkozás pályázhat, amelynek 80-250 millió Ft támogatási igény között minimum 1 fő, 250 millió Ft támogatási igény felett minimum 2 fő, a projekt szakterületéhez kapcsolódó, legalább MA/Msc fokozatú diplomával rendelkező, minimum napi 4 órában foglalkoztatott alkalmazottja van a támogatási kérelem benyújtásakor. Ezt a feltételt a kedvezményezettnek az ipari kutatási tevékenység ideje alatt teljesíteni szükséges.
Igénybe vett szolgáltatás esetén a szolgáltatást nyújtónak kell megfelelnie a fenti feltételnek úgy, hogy a csatolt piacfelmérésben részt vevő által kiállított tájékoztatás (a továbbiakban: tájékoztatás) vagy ajánlat mellékletét kell, hogy képezze a feltétel igazolása.
III. Koordinációs tevékenység: (Konzorcium esetében koordinációs tevékenységet kizárólag a konzorciumvezető végezhet.)
IV. A projekt szakmai megvalósításához kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele
V. a) Eszközbeszerzés: Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése
V. b) A projekt céljához feltétlenül szükséges épület építése, bővítése, átalakítása, korszerűsítése, és a szükséges alap infrastrukturális fejlesztések.
V. c) Immateriális javak beszerzése (Részletes definíció az Útmutató 1. pontjában található)
Immateriális javakra, tárgyi eszközökre, infrastrukturális beruházásra és a beruházásra aktivált szolgáltatásra irányuló tevékenység kutatási infrastruktúrához nyújtott beruházási támogatás és – amennyiben azok közvetlenül a projekt folyamán merülnek fel – kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás keretében végezhető.
VI. KKV-k kiállításon vagy vásáron való részvétele
A vállalkozásnak valamely kiállításon vagy vásáron való részvétele támogatható a projekt keretében kifejlesztett K+F eredmény bemutatása céljából.
A támogatható tevékenységek állami támogatási szempontú besorolását az Útmutató 3. pontja, az elszámolhatóság feltételeit pedig az Útmutató 7. pontja részletezi.
4.2 A pályázat és a projekt szakmai tartalmával, a projekt megvalósítással kapcsolatos elvárások
– A projektet legalább a pályázatban leírt tartalommal kell megvalósítani. A pályázatnak tartalmaznia kell a kitűzött célt, és az elért új fejlesztési eredmény(ek) potenciális hasznosítóinak megnevezését. Azok a pályázatok, amelyek nem tartalmazzák az elért eredmények felhasználásának/hasznosításának célcsoportjait, nem részesíthetők támogatásban.
– A pályázatoknak szükségszerűen tartalmazniuk kell versenytárs-elemzést, amelyben a pályázó bemutatja azt, hogy az elnyert támogatás segítségével mely versenytársakhoz képest, milyen előnyre tesz szert.
– A projekt szakmai tartalmának bemutatásán túlmenően a pályázatnak tartalmaznia kell az elért KFI eredmények fenntarthatóságát, hosszútávú hasznosíthatóságát.
– A projektjavaslat költségvetésének megalapozottnak kell lennie. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvét, valamint az átlagos piaci árnak történő megfelelést a szerződés hatályba lépését követően is biztosítani kell, továbbá a projektnek meg kell felelnie a reális költségvetés előírásának az esetleges géptípus-változás, szállító-váltás és költségszerkezet-módosítás esetén is.
– A Felhívás keretében támogatott költségek/költségtételek semmilyen egyéb hazai és/vagy uniós forrásból nem kerülhetnek finanszírozásra.
– A beszerezni kívánt eszközöknek meg kell felelniük a vonatkozó európai irányelveknek, szabványoknak, és az azokat harmonizáló magyar rendeleteknek, szabványoknak, környezetvédelmi előírásoknak.
– A beszerezni kívánt eszközöket az érintett eszközök kereskedelmi forgalmával üzletszerűen foglalkozó, az adott területen irányadó körülmények között meggyőző referenciával rendelkező kereskedőnek vagy gyártónak minősülő szállítótól kell vásárolni a piacon szokványos jótállási és szavatossági feltételek mellett.
– A támogatási szerződés megkötésének feltétele a szükséges jogerős építési engedély(ek) benyújtása.
– A pályázónak nyilatkoznia kell arról, hogy a projekt megvalósításában rejlő kockázattal a konzorcium minden tagja tisztában van, és ezt vállalja.
– A szakmai tartalom csökkenése esetén az elszámolható költség és a támogatás összege arányosan csökkentésre kerül.
Azon projektek támogathatóak, amelyek közvetlenül vagy közvetve illeszkednek legalább egy Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiában (a továbbiakban: Nemzeti S3) meghatározott nemzeti ágazati prioritáshoz. A nemzeti ágazati és horizontális prioritások, valamint intelligens technológiák az Útmutató 4.8. pontjában találhatóak.
4.3 A projekt végrehajtásához, pénzügyi elszámolásához, fenntartásához kapcsolódó határidők
A projekt költségeinek elszámolása a projekt – támogatási szerződésben rögzített – kezdetének dátumától lehetséges. A projekt kezdetének szerződésben rögzített legkorábbi dátuma a döntés dátumát követő nap lehet.
Amennyiben megállapítást nyer, hogy a projekt megkezdésére a döntés dátumát megelőzően sor került, a támogatási kérelem elutasításra, illetve a támogatás visszavonásra kerül.
A konzorciumi megvalósítás esetében a megkezdettséget projektszinten szükséges értelmezni, tehát az egyes tagok által megvalósított tevékenységek közül a fentiek szerint legkorábban megkezdettet kell a projekt megkezdésének tekinteni.
A projekt fizikai befejezésének meg kell történnie a projekt támogatási szerződésben rögzített megkezdési időpontját követő 24 hónapon belül.
A projekt fizikailag befejezett, amennyiben a projekt keretében támogatott valamennyi tevékenység a Támogatási Szerződésben meghatározottak szerint, a Felhívásban meghatározott feltételek mellett teljesült. A projekt fizikai befejezése napjának a projekt utolsó támogatott tevékenysége fizikai teljesítésének a napja minősül.
A támogatást igénylő projekttel kapcsolatos pénzügyi elszámolás (záró kifizetési igénylés) benyújtásának végső határideje a projekt fizikai befejezését követő 30. nap.
A pályázónak a projekt eredményeire vonatkozó fenntartási kötelezettségét az Útmutató 4.6. pontja tartalmazza.
A határidőkhöz kapcsolódó kiegészítő információkat az Útmutató 4. pontja tartalmazza.

5. A FINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS ALAPVETŐ INFORMÁCIÓK
A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás
A projekt javaslat maximális elszámolható összköltsége: A 651/2014/EU bizottsági rendelet 4. cikkében foglalt bejelentési határértékek
A támogatás mértéke: támogatási kategóriánként eltérő mértékű.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 80 millió forint, maximum 500 millió forint.
– Konzorcium esetén az egyes Konzorciumi tagok vonatkozásában a minimum igénybe vehető támogatási összeg 80 millió Ft. A Konzorcium vonatkozásában az igényelhető támogatás összege minimum 160 millió Ft, maximum 500 millió Ft.
– Konzorcium esetén az igényelt támogatás legalább 50%-át a konzorciumvezetőnek kell igényelnie.
Előleg:
A projekt megvalósításához előleg biztosítható az NKFI Hivatal döntése alapján, amennyiben az előleg folyósítására vonatkozó, az Útmutatóban előírt feltételek fennállnak. Az előleg mértéke legfeljebb a támogatás 75%-a lehet. Az NKFI Hivatal az előleget a projekt ütemezéséhez igazodva, részletekben folyósítja a támogatási szerződésben meghatározottak szerint.
A finanszírozással kapcsolatos kiegészítő információk az Útmutató 2. pontjában találhatóak.

7. ADMINISZTRATÍV INFORMÁCIÓK
7.1 A pályázatok benyújtásának módja
A pályázatot (az NKFI Hivatal honlapjáról letölthető elektronikus kitöltőprogrammal kitöltött projekt adatlapot és a Felhívásban és az Útmutatóban előírt mellékleteket) elektronikus adathordozón (xzip5 formátumban, kizárólag nem újraírható, írásvédett CD lemezen), valamint a kinyomtatott és cégszerűen aláírt pályázati adatlap részét képező (konzorcium esetén tagonkénti) nyilatkozattal együtt, 1 példányban zárt csomagolásban, ajánlott küldeményként vagy gyorspostai/futárposta (garantált kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) szállítás igénybevételével kell beküldeni.
4 http://nkfih.gov.hu/palyazatok/hazai-kfi-palyazatok/nkfia-palyazatok/palyazati-felhivasok/2016/vallalati-kfi
5 Az xzip formátum a pályázati adatalap kitöltésére szolgáló elektronikus pályázati kitöltő program által, a kitöltendő adatlap mentésekor generált fájlformátum. Az xzip formátumban elmentett adatlap a kitöltő program felületén található “mentett fájlok” mappa alól érhető el.
Kérjük, hogy a csomagoláson és a CD lemez tokján jól láthatóan tüntesse fel a Felhívás kódszámát (VÁLLALATI KFI_16), a pályázó nevét és címét. Kérjük, ellenőrizze a kitöltött adatokat, és győződjön meg a kitöltés sikerességéről, az adathordozó épségéről!
A pályázatok személyes, illetve kizárólag elektronikus úton való benyújtására nincs lehetőség.
7.2 A pályázatok benyújtásának helye
A pályázatokat az NKFI Hivatal pályázati ügyfélszolgálatának levelezési címére kell beküldeni:
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
A pályázati feltételekkel, tudnivalókkal kapcsolatos információk az NKFI Hivatal hivatalos honlapján (http://nkfih.gov.hu/) találhatóak meg. További felvilágosítás kérhető e-mailen és telefonon az NKFI Hivatal pályázati ügyfélszolgálatán:
E-mail:
Telefon: +36 (1) 795 9500
Ügyfélfogadási idő: H-CS 09:00-16:00; P 09:00-13:00
7.3 A pályázatok benyújtásának határideje
A pályázatok benyújtása a kitöltőprogram megjelenésétől a keret kimerüléséig, de legkésőbb 2016. december 31-ig lehetséges.
A pályázatok értékelése és elbírálása standard eljárásrendben történik szakaszos elbírálással. Az első bírálati határidő, mely időpontig beérkezett pályázatok együttesen kerülnek elbírálásra:
2016.08.17.
A fenti beadási határidőig benyújtásra kerülő projektek együttesen kerülnek elbírálásra.
7.4 A Felhívás felfüggesztése és megszüntetése
Ha a támogatásra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerül, vagy annak kimerülése előre jelezhető, az NKFI Hivatal a benyújtási határidő előtt a benyújtás lehetőségét felfüggesztheti vagy a pályázatot lezárhatja, és az erről szóló tájékoztatást az NKFI Hivatal honlapján közzéteszi. A benyújtási lehetőség felfüggesztése az erről szóló tájékoztató NKFI Hivatal honlapján való megjelenését követő harmadik naptól lehetséges. Ha a felfüggesztés dátuma előtt beérkezett projektjavaslatokról hozott döntést követően a támogatásra rendelkezésre álló keret nem merült ki, a felfüggesztést meg lehet szüntetni, és új benyújtási határidőt lehet meghatározni.
A fenti kiírást terjedelmi okokból rövidítettük, az eredeti a szövegben található webcímen elérhető. (A Szerk.)

A pályázattal kapcsolatos dokumentumok:
Pályázati felhívás (KFI_16) (443 KB)
Pályázati útmutató (KFI_16) (948 KB)