Felzárkózási mentorhálózat fejlesztés

Hazai
FELHÍVÁS
a hátrányos helyzetű – elsősorban roma – embereket érintő fejlesztési programok
mentorálással történő szakmai támogatására

Felzárkózási mentorhálózat fejlesztése
EFOP-1.3.2-16
Magyarország Kormányának felhívása a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, felzárkózási mentorhálózat létrehozására, mely hálózat hozzájárul ahhoz, hogy az esélyteremtő, hátrányt enyhítő programok szélesebb körben eljussanak a romákhoz.
A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a romákkal szembeni előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés csökkentését, a romák társadalmi együttműködésben való aktív részvételét. Rásegítő mechanizmusokkal el kell érni a hátrányenyhítő, integrációt segítő programok eljutását a romákhoz (pl. együttműködési kötelezettség roma nemzetiségi önkormányzatokkal, roma koordinátorok, mentorálás). A cél elérését a Kormány a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: SZGYF) együttműködésével tervezi megvalósítani jelen felhívásban foglalt feltételek mentén.
Az együttműködés keretében a Kormány vállalja, hogy:
– a felhívás feltételeinek megfelelő projekteket a projektre megítélt 2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig,
– a támogatási előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek a Felhívásban meghatározottak szerint támogatási előleget biztosít.

A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek az együttműködés keretében vállalják, hogy:
– projektjük megvalósításával hozzájárulnak a Partnerségi Megállapodásban foglalt célok eléréséhez,

– a projekt keretében létrehozásra kerülő felzárkózási mentorhálózat segítségével hozzájárulnak ahhoz, hogy a társadalmi felzárkózást szolgáló programok a korábbinál magasabb arányban érjék el a hátrányos helyzetű – elsősorban roma – embereket.
– a kapott támogatáson felül önerőből finanszírozzák a projektet.

1. A TERVEZETT FEJLESZTÉSEK HÁTTERE
1.1. A Felhívás indokoltsága és célja
Az elmúlt időszakban a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok problémáinak kezelésében új eszközöket, új megközelítésmódokat alkalmaz a kormányzat. Különösen igaz ez azokra a problématerületekre, amelyek a kutatások szerint a társadalmi különbségek legfőbb meghatározói. A legrosszabb helyzetű társadalmi csoportok foglalkoztatottsága, foglalkoztathatósága, az oktatásügy, a lakhatási problémák, illetve a hátrányos helyzetű települések problémái, valamint a szegény családban élő gyermekek helyzetének javítása, a gyermekek esélyteremtése és kiemelten a roma népesség helyzete azok a területek, amelyek alapvetően érintik a szegénységben élők helyzetét, s amelyeken jelentős rendszerszerű átalakulások zajlottak, számos új kezdeményezés és program indult.
A leszakadó társadalmi csoportok, köztük a romák integrálása olyan szükséges beruházást jelent, amely hosszú távon gazdasági szempontból is előnyös. Hatalmas potenciál rejlik a munkanélküliek tömegének munkaerőpiacra történő visszajuttatásában, amely intézkedés egyben hozzájárul a versenyképesség javításához és – a szociális transzferekből élők számának csökkenése révén – a szociális biztonsági rendszerek fenntarthatóságához is.
A korábbi fejlesztések tapasztalata, hogy a konkrétan hátrányos helyzetűekre, hátrányos területekre irányuló célzott fejlesztésekben a különféle hátrányokkal sújtott célcsoport, különösen a roma közösség hatékony elérése erősen korlátozott. Tapasztalataink szerint szélesedett a romáknak az a rétege, amely felismerte a foglalkoztatási programokba, a képzésbe történő bekapcsolódás szükségességét és jelentőségét. A roma résztvevők programba segítése, azokban történő stabil benntartása és eredményes befejezése érdekében a mentorok által nyújtott személyes támogatás kiemelkedő jelentőséggel bír. Ennek minél szélesebb elterjesztése, általánossá tétele érdekében szükséges a romák etnikai sajátosságait, problémáit is jól ismerő és kezelni tudó tanácsadó szolgáltatási háttér bővítése és működtetése, azzal a céllal, hogy a leendő mentorok a lehető legmagasabb arányban érjék el és vonják be a programokba a hátrányos helyzetű, különösen a roma célcsoportot.
Illeszkedés, lehatárolás:
A fejlesztés támaszkodik az ÁROP-2011/2.2.15 kódszámú Roma felzárkózás módszertani támogatása c. kiemelt projekt keretén belül létrejött hálózatok működésének tapasztalataira.
A felhívás alapvető célja hogy a létrehozásra kerülő roma mentorhálózat segítségével a társadalmi felzárkózást szolgáló, az MNTFS 2015-2017 Intézkedési tervében megfogalmazott céloknak megfelelő programok a lehető legmagasabb arányban érjék el a hátrányos helyzetű – elsősorban roma – embereket. Ennek érdekében “rásegítő mechanizmusokkal”, folyamattámogatással kell segíteni azt, hogy az esélyteremtő, hátrányt enyhítő programok szélesebb körben eljussanak a romákhoz, valamint a roma közösségek információhoz jussanak és aktivizálódjanak a programokban való részvételre.
Illeszkedés a stratégiai környezethez A Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia(továbbiakban: MNTFS) választ kíván adni a szegénység, a társadalmi kirekesztettség, a szegregáció terjedésére és tömeges előfordulására, felvázolva a következő évtized céljait és szükséges beavatkozási irányait. Egyidejűleg a MNTFS-II. végrehajtásának 2015-2017. évekre szóló kormányzati intézkedési terve is elfogadásra került, amely a gyermekek jól-léte, az oktatás, a foglalkoztatás, az egészségügy, a lakhatás, valamint az érintettek bevonása, szemléletformálás és diszkrimináció elleni küzdelem területein határoz meg konkrét feladatokat. Az MNTFS összhangban van az Európa 2020 stratégiához kapcsolódó Nemzeti Reform Program szegénység csökkentését szolgáló céljaival és intézkedéseivel. Az MNTFS átfogó céljai – szinkronban az Európa 2020 stratégia hazai szegénység csökkentési céljaival -a következők:
3 1672/2015. (IX. 22.) Korm. határozat
1. A szegénységben és társadalmi kirekesztettségben élők arányának csökkentése, különös tekintettel a roma népességre.
2. A szegénység, szociális kizáródás újratermelődésének megakadályozása
3. A társadalmi gazdasági javakhoz történő egyenlő esélyű hozzáférés javítása, a társadalmi összetartozás erősítése.
A kiemelt projekt különös tekintettel az alábbi célhoz kíván illeszkedni.
MNTFS 7.7 fejezet: Bevonás, szemléletformálás, a diszkriminációs jelenségek elleni küzdelem; 7.7.1. Érintettek és a civil szervezetek bevonása
A Duna Régió Stratégia (DRS): jelen felhívás keretében megvalósuló fejlesztések támogatják és szolgálják a DRS-ben a makro-régió egyes területei közötti nagyfokú regionális fejlettségbeli különbségek felszámolására, lényeges mérséklésére meghatározott célok megvalósulását. A Duna Régió Stratégia 9. prioritásának (Az emberi erőforrásba és képességekbe való befektetés) beavatkozási területei közül a felhívás keretében megvalósuló fejlesztés “a Duna régióbeli marginalizálódott közösségek, különösen a romák szegénysége és társadalmi kirekesztése elleni küzdelem” részcél megvalósításához járul hozzá.
Illeszkedés az operatív programhoz
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) az 1. Együttműködő társadalom prioritás tengely 1.3 “Társadalmi együttélés erősítése” című intézkedésében a következő célokat, beavatkozási irányokat határozza meg:
“Az intézkedés fő célja az előítéletesség és hátrányos megkülönböztetés elleni fellépés erősítése, a romák aktív társadalmi szerepvállalásának erősítése, fiatal felnőttek társadalmi integrációjának elősegítése, valamint a társadalmi és közösségi szerepvállalás ösztönzése azáltal, hogy az MNTFS intézkedési tervében szereplő, helyi szinten megvalósuló programok hatékonyabban eljutnak a hátrányos helyzetű, elsősorban roma emberekhez. Ezt a célt szolgálja a Felzárkózási mentorhálózat fejlesztése.
A felhívás keretében megvalósuló fejlesztések hozzájárulnak az EU2020 stratégia Küzdelem a szegénység és a társadalmi kirekesztés ellenicélkitűzésében megfogalmazott célok teljesüléséhez, melynek értelmében el kell érni, hogy “legalább 20 millióval csökkenjen azok száma, akik nyomorban és társadalmi kirekesztettségben élnek, illetve akik esetében a szegénység és a kirekesztődés reális veszélyt jelent”.
Célcsoport:
A 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 5. sz. melléklete 4.5.3 pontja szerinti hátrányos helyzetű elsősorban roma személyek.
1.2. A rendelkezésre álló forrás
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 2 milliárd Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 1 db.
Jelen felhívás forrását az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 1 db.
1.3. A támogatás háttere
Jelen Felhívást az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (a továbbiakban: EFOP) keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma EFOP és RSZTOP Irányító Hatósága (a továbbiakban: Támogató) hirdeti meg a 1037/2016 (II. 9.) számú kormányhatározatban szereplő éves fejlesztési keret alapján.

2. ÜGYFÉLSZOLGÁLATOK ELÉRHETŐSÉGE
Ha további információkra van szüksége, forduljon bizalommal a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálathoz a 06/1 896-0000-ás, normál díjazású telefonszámon, ahol hétfőtől csütörtökig 8:30-16 óráig, pénteken 8:30-14 óráig fogadják hívását.
Kérjük, kövesse figyelemmel a Felhívással kapcsolatos közleményeket a http://www.szechenyi2020.hu oldalon, ahol a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálat elektronikus elérhetőségeit is megtalálhatja!

3. A PROJEKTEKKEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
Kérjük, hogy a támogatási kérelem összeállítása során vegye figyelembe, hogy a projekteknek meg kell felelniük különösen a következőknek:
3.1. A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A Felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
3.1.1.1. Kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek:
PROJEKT SZAKMAI MEGVALÓSÍTÁSA
– mentorok szakmai módszertani támogatásának kidolgozása
– mentorok kiválasztása,
– mentorok felkészítése, képzése, kapcsolódó képzési anyagok kidolgozása,
– mentorok és mentorkoordinátorok alkalmazása
– mentorhálózat működtetése, mentorok munkájának koordinálása és szakmai támogatása,
– szakmai együttműködés helyi szervezetekkel (pl.: roma nemzetiségi önkormányzat, helyi önkormányzat, civil szervezet, egyházi szervezet, kulturális intézmények, munkaügyi kirendeltségek, egyéb helyi szereplőkkel való kapcsolattartás), rendezvényeken workshopokon való részvételük,
– potenciális foglalkoztatók felkutatása mentorok szükség szerinti szakmai együttműködése a társadalmi felzárkózást segítő, esélyteremtő programokkal
o az SZGYF végrehajtásában megvalósuló, vonatkozó, elsősorban felzárkózást segítő, programokkal
o valamint a további MNTFS céljait szolgáló más szakterületeket is érintő vonatkozó programokkal (pl. egészségügyi, oktatásügyi stb. programok)
– rendezvények, workshopok megtartása
– célcsoport toborzása, felkutatása, kezdeményezés a közösség tagjainak bevonására
– a célcsoport mentorálása, fejlesztésének folyamatsegítése
– a célcsoport nyomonkövetését szolgáló monitoringrendszer fejlesztése

4. A TÁMOGATÁSI KÉRELMEK BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
Amennyiben jelentkezni kíván a Felhívásra, kérjük a következő információkat vegye figyelembe.
4.1 Támogatást igénylők köre
Jelen felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság
– GFO 312 Központi költségvetési szerv
Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
Együttműködő partnerek
– az országos és helyi szervezetekkel való szakmai együttműködésről együttműködési megállapodás kiállítása szükséges.
– együttműködés potenciális foglalkoztatókkal
A mentorok kötelesek együttműködni azon uniós programokkal, amelyekben az SZGYF kedvezményezett vagy kötelező együttműködő partner.
Az együttműködő partnerek támogatásban nem részesülnek.
4.2 Támogatásban nem részesíthetők köre
Lásd az ÁÚF “Kizáró okok listája” c. részben.
4.3 A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja
A támogatási kérelmek benyújtása 2016. év november hó 16-től 2016. év december hó 16-ig lehetséges.
A támogatási kérelem benyújtásának módja: Online benyújtás elektronikus kitöltőprogramon keresztül.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kitöltő programban véglegesített támogatási kérelemhez a felhívás 6. pontjában leírt módon kell csatolni a kérelem elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt nyilatkozatot is!
A nyilatkozat papír alapú példányát – ha azt nem minősített elektronikus aláírással látták el
4 Minősített elektronikus aláírás: olyan – fokozott biztonságú – elektronikus aláírás, amelyet az aláíró biztonságos aláírás-létrehozó eszközzel hozott létre, és amelynek hitelesítése céljából minősített tanúsítványt bocsátottak ki.
szükséges eljuttatni az Irányító Hatósághoz a jogszabályban meghatározott határidőn belül.
A nyilatkozat papír alapú példánya kétféle módon is benyújtható az Irányító Hatóság részére
1. postai úton : az elektronikus benyújtást követően legkésőbb az elektronikus benyújtást követő 3 napon belül zárt csomagolásban, postai ajánlott küldeményként vagy expressz postai
szolgáltatás/futárposta-szolgáltatás (garantált kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) igénybevételével a következő címre:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
EU Fejlesztések Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság
1397 Budapest, Pf. 504.
Személyesen: az elektronikus benyújtást követően legkésőbb az elektronikus benyújtást követő 3 napon belül zárt csomagolásban,az Irányító Hatósághoz a nyitvatartási időn belül:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
EU Fejlesztések Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság
1134 Budapest, Váci út 45/ F (5. emelet, 502. ajtó)
Nyitvatartási idő: hétfőtől csütörtökig 8-16.30-ig, pénteken 8-14 óráig
Kérjük, hogy a küldeményen jól láthatóan tüntesse fel a Felhívás kódszámát, a támogatást igénylő nevét és címét.

5. A FINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK
Kérjük a projekt előkészítése során vegye figyelembe, hogy a támogatást a projekt megvalósítása során csak akkor tudja majd igénybe venni, ha megfelel a következő szabályoknak.
5.1 A támogatás formája
Jelen Felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül.
5.2 A projekt maximális elszámolható összköltsége
Jelen Felhívás keretében a projekt elszámolható összköltsége legfeljebb 2 milliárd Ft lehet.
https://www.palyazat.gov.hu/efop-132-16-felzrkzsi-mentorhlzat-fejlesztse
A fenti kiírást terjedelmi okokból rövidítettük, az eredeti a szövegben található webcímen elérhető. (A Szerk.)

A pályázattal kapcsolatos dokumentumok:
pályázati dokumetumok