Új elnöke van a Katedra Társaságnak

Németh Margit Vezércikk

2016. május 20-án, Dunaszerdahelyen tartotta újabb ülését a Katedra Társaság. A mintegy két év szünet után megrendezésre került ülés napirendi pontjai közt szerepeltek a Katedra Társaság jövőjét érintő kérdések és a szakmai program. Az ülést Hodossy Gyula, a Katedra alapítvány igazgatója nyitotta meg. Bevezetőjében bemutatta a Katedra Társaság új elnökét, Pintes Gábort.

pintesg_0

Új elnöke van a Katedra Társaságnak

A Katedra Társaság elnöke expozéjában kifejtette azon reményét, hogy a Társaság némi szerkezeti és tartalmi újjászerveződés után képes lesz felvállalni és egyben megfelelni azon követelménynek, mely szerint a szlovákiai magyar pedagógustársadalom legkiemelkedőbb szakmai fóruma legyen. Kifejtette még azon meggyőződését is, hogy a Katedra Társaság fő irányulása nem a nemzetiségi oktatáspolitika közvetlen befolyásolása kell, hogy legyen, hanem sokkal inkább a pedagógusok szakmai munkájának támogatása. Közvetett módon ez is a nemzetiségi iskolák és közoktatás támogatását jelenti, mivel egyre több magyar szülő választ gyermekének szlovák iskolát azon okból, hogy ott színvonalasabb oktatásban részesülhet, mint a magyar tannyelvűben. Ezért elsődleges célul kell kitűzni a hazai magyar pedagógustársadalom szakmai minőségének emelését, hogy egyetlen magyar gyermeknek se kelljen ezen oknál fogva idegen nyelven folytatnia tanulmányait. A Társaság jövőjével kapcsolatban Pintes Gábor kitért arra is, hogy a Társaság alatt aktív és elkötelezett szakemberek közösségét érti, akik részvételükkel és szakmai tapasztalatukkal, tekintélyükkel tudják és akarják segíteni a korábban megfogalmazott stratégiai célok elérését. Ehhez mindenképpen szükséges lesz a Katedra Társaság tagságának felülvizsgálatát, frissítését. A cél az, hogy a szlovákiai magyar köznevelés és közoktatás lehető legszélesebb spektrumából álljon össze a Katedra Társaság aktív tagsága.

Az ülés szakmai programjának vezérgondolata „A tanulók akut es krónikus nevelési problémái az iskolában és azon kívül” volt. A vitatott téma főelőadója Strédl Terézia, a SJE Tanárképző Kara tanszékvezető adjunktusa volt. A (nem csak) a szlovákiai magyar pedagógustársadalom által méltán ismert és elismert szakember rámutatott arra, hogy a nevelés problémája korántsem csak a „tanulóé”, hanem sokkal inkább a tanáré, szülőé, esetleg minden résztvevőé. Strédl Terézia nagyon is aktuális kórképet tárt a jelenlévő hallgatóság elé, melyben több olyan tendenciára és jelenségre is rámutatott, melyek a „ma” nevelési folyamatát jellemzik és érintik. A főelőadást két korreferátum követte. Az elsőben Hencze Angelika, a dunaszerdahelyi pedagógiai és pszichológiai tanácsadó pszichológusa úm. testközelből jellemezte azokat a leginkább nevelési jellegű problémákat, melyekkel praxisában találkozik. Előadásában konkrét esettanulmányokon keresztül engedett betekintést abba, hogy mi gátolja, ill. hátráltatja mind a tanulót, mind a diákot a kitűzött és általánosan is megfogalmazott célok elérésében. A második korreferátumban Pintes Gábor a tanárképzés szempontjából közelítette meg az ülés vezérgondolatát. Elemzésében kitért arra, hogy a leendő pedagógusok nincsenek/nem lehetnek felkészülve a nevelési jellegű problémák kezelésére, mivel az egyetemi képzés mindössze 5%-át teszi ki a szakmai (pedagógiai gyakorlat) és az össz-óraszám több mint két harmadát a szaktantárgyak teszik ki. Ebből fakadóan a szakterületükön jól képzett, de a nevelési jellegű problémákra felkészületlen pedagógusok érkeznek az egyetemekről.

A főelőadást és a korreferátumokat heves, de nagyon konstruktív vita követte. Egyszersmind bebizonyosodott, hogy a nevelés és az abból fakadó problémák ugyanúgy részesei a mindennapok iskolai és iskolán kívüli edukációjának, mint az oktatási jellegűek. Az eredményes oktató-nevelő munkához megkerülhetetlen ezek kezelése, mivel ignorálásuk és elhanyagolásuk fatális következményekkel jár.
A csaknem háromórás ülést a Katedra Társaság elnöke a 2016. augusztus 26-án sorra kerülő Katedra Társaság ülésén való viszontlátás reményében zárta, melynek témája az iskolamenedzsment aktuális kérdéseit fogja boncolni.

___________________________________________

A Katedra Társaság tagjai közismert pedagógusok és az oktatásügyben dolgozó szakemberek. A társaság kezdetektől fogva legfontosabb feladatának tartotta az aktuális oktatási és nevelési kérdések megvitatását, különös tekintettel a szlovákiai magyar iskolákat és egyéb kisebbségeket érintő oktatáspolitikai kérdésekre. Az érintett témakörökben mindig megfogalmazta az állásfoglalását, és az adott problémakörrel kapcsolatos ajánlásait is, amelyeket a Katedra folyóiratban, az Új Szóban, illetve az Učiteľské noviny című lapban tett közzé. A Katedra Alapítvány által a Katedra Társaság újonnan megválasztott elnöke a dunaszerdahelyi Pintes Gábor docens, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Karának dékánhelyettese. Szakterülete a pedagógia, így rálátása van nemcsak az elméleti nevelési problémákra, de naponta szembesül az aktuális oktatásügyi kérdésekkel is. Tervei közt szerepel a társaság tevékenységének megújítása, felpezsdítése. A magyar iskolák helyzetét tekintve számtalan olyan terület és kérdéskör adódik, amelyekkel a Katedra Társaságnak foglalkoznia kell majd. Ehhez a munkához kívánunk a társaság új elnökének erőt és kitartást, jó szakembergárdát és sikeres tevékenységet!

pintes-2

Németh Margit, a Katedra Alapítvány elnöke

Forrás: dunaszerdahelyi.sk
Publikálva: 2016, május 24.
dunaszerdahelyi-logo