Tűzmegelőzés és tagtoborzás

Zenta Hírek

Több mint ötven bevetés 2019-ben Zentán, ebből harminc a tűzeset. Ez az éves statisztikája a zentai hivatásos és önkéntes tűzoltóknak. Vasas Balázs két éve látja el a vezető pozíciót Zenta egyik legnagyobb múlttal rendelkező egyesületében a közel százötven éves Önkéntes Tűzoltó Testületnél. Lessünk be a kulisszák mögé és tudjuk meg milyen nehézségekkel néznek szembe munkájuk során, mit tart a legnagyobb kihívásnak és miért hiszi azt, hogy a befektetett aprólékos munkának idő kell ahhoz, hogy meghozza gyümölcsét.

–     Mikor és milyen céllal alakult a zentai Önkéntes Tesület és mik a céljaik most?

– A zentai Önkéntes Tűzoltó Testület 1874-ben alakult – kezdi mondanivalóját Balázs – s ezzel az egyik legrégebb óta működő egyesület Szerbiában. A 146 évvel ezelőtt kigondolt célok érvényesek a mai munkánkra  is. Legfőbb feladat a polgárok védelme, a kisebb-nagyobb tüzek megfékezése. A sok év elteltével újabb tevékenységekkel bővült a feladatkör, amelyek közül legfontosabb a képzés, az oktatás, valamint a polgárok felkészítése a tűzmegelőzésre. A mai világban erre egyre nagyobb szükség van, egyre jobb munkát végzünk, mert Zenta a relatív biztonságos városok közé tartozik, nincsenek nagy, kirívó tűzesetek.

–     Milyen feladatokat lát el az Önkéntes Tűzoltó Testület?

– Testületünk szerteágazó munkát végez. Legfontosabb, hogy felállítottunk egy operatív egységet, melynek feladata a hivatásos tűzoltók munkájának segítése a különböző intervenciók során, pl. tűzeseteknél, technikai  segítségnyújtásoknál, autóbaleseteknél, utakon található különböző akadálytárgyak eltávolításánál, kútból mentéseknél. Ezek mind a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó, teljesen különálló, sérthetetlen egységet alkotó hivatásos tűzoltók feladatai, azonban a kis létszámuk miatt ezeket képtelenek lennének ellátni. Ezt ismertük fel mi is és a zentai önkormányzat is, és velük együttműködve két önkéntes tűzoltónkat napi 12 óra ügyeletre tudjuk beosztani, hogy a hivatásosokkal összehangoltan végezzék Zenta tűzőrségi munkálatait. Emellett nagyon fontos számunkra a képzés és az oktatás. Óvodás és kisiskolás gyerekekkel foglalkozunk minden héten egy nap. Beszélgetünk a tűzről, a keletkezéséről, mi a feladat tűz észleléskor, hogyan kell jelenteni. Különböző rendezvényeken és aratáskor tűzőrséget biztosítunk. Mi hagyományos módon a városháza tornyának legfelsőbb teraszáról pásztázzuk a tájat, onnan figyeljük a munkálatok a szántóföldeken a betakarítási munkálatokat. Nagy szükségünk lenne egy gépjárműre, hogy ki is tudjunk menni a terepre.

–     Hogyan, milyen anyagi forrásokbók tud működni a testület?

– Az önkormányzat évről évre rendre támogat minket. Ezt a támogatás a már említett két önkéntes tűzoltó munkájára fordítjuk, akik a hivatásosok mellett ügyeletet tartanak a laktanyában, ezért sajnos nincs lehetőségünk az infrastruktúránkat fejleszteni. Sikeresen pályázunk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nél. Általában kisebb összeget kapunk, de ez is hatalmas segítség. Néha kapunk adományokat is. Pályáztunk a Vajdasági Tűzoltószövetségen keresztül a tartományhoz. Tizenhárom gyakorló ruhát, munkaruhát kapunk az operatív egység számára, de ezzel tűzesetekhez nem lehet kivonulni, arra nem alkalmas. Pályázunk a Japán Nagykövetségnél egy autó beszerzésére. Magyarországi kapcsolataink révén kapunk használt eszközöket. Az a terv, hogy minden évben eggyel több pályázatot adjunk be és nyerjünk is, mert csodára nem várhatunk.

–     Mi a jelenlegi elnök, vezetőség legnagyobb feladat, mit tart a küldetésének?

– Tavaly márciusban választottak meg egy próba év után elnöknek. Legnagyobb kihívás, az volt és még mindig az, hogy megállítsuk az Önkéntes Tűzoltó Testületet azon a lejtőn, amin sajnos van, mind anyagi, eszköz és humán oldalról vizsgálva. Nincsenek vonuló eszközeink. Egy fájó példa a tehetetlenségünkre: a Tiszavirág fesztivál előtti napon a rakpartot még ellepte az megáradt Tisza, de a rendezvény napjára levonult, és 5-10 cm réteg sárt, iszapot hagyott az úton. Ezt el kellett takarítani. Mentünk volna rögtön, de engedélyt kellett kérni Kikindáról, ott pedig árgus szemekkel figyelik, hogy Zenta mikor kér valamit. Ha lenne járművünk ilyesmit önerőből meg tudunk oldani. Tehát a legnagyobb kihívás az eszközeink modernizálása. Hiányzik az a generáció, amelyik már képzett és minden feladatot el tud látni, aki be tudna dolgozni az operatív egység munkájába. Nem állíthatom, hogy a tavalyi évben megváltozott volna a helyzet, de talán elkezdett egy kicsit pezsegni. Rendszeresebben járnak be a fiúk, többet kommunikálnak, vannak ötletek, ezért látom pozitívnak a jövőt. Talán a csökkenést sikerült lelassítani és ha jól dolgozunk meg fogjuk állítani és ha nagyon jól dolgozunk vissza is fogjuk fordítani. Egyszer csak többen leszünk, de ehhez kicsit aktraktívabbaknak kell lennünk.

–     Milyen eredményeket tud felmutatni a tűzoltó testület?

Nagyon büszkék vagyunk a Tűzoltó olimpiákon elért eredményeinkre. Az eddig sikeres 6-10 fős lánycsapat mellé összeállt egy fiú csapat is, akik sikeresen részt vesznek országos és nemzetközi bajnokságokon Szerbiában, Magyarországon és Ausztriában, ezzel is hirdetve Zenta nevét. Az érmek szállítása garantált. A lányok a tavalyi országos versenyen három első helyezést értek el, és idén is kiharcolták maguknak, hogy ott legyenek a versenyen. A fiúk is brillíroztak. Az összeállás után egyből második helyet szereztek. A kicsik is sikeresek a körzeti versenyen. Reméljük, hogy ezután minden téren majd hasonló sikereket érünk el.

Forrás: Családi Kör