Születésnapját ünnepelte a Sapientia

Erdély Vezércikk

Tizenötödik születésnapját ünnepelte a Sapientia

“Egyetemünk nemcsak tudományos szempontból felel meg az elvárásoknak, hanem egy viszonylag jól felépített brand is, amire odafigyelnek, vonzó, és így meghatározó lehet a jövőnk szempontjából” – mondta Dávid László rektor.

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem idén rendhagyó módon kétnapos rendezvénysorozattal ünnepelte az Egyetem Napját. A felsőoktatási intézmény 2001. október 3-án nyitotta meg kapuit. Az intézményi akkreditációt követően a Szenátus elhatározta, hogy az első tanévnyitó évfordulója az Egyetem Napja.

A közösségépítő és hagyományteremtő szándékkal kétnaposra bővített rendezvény 2016. október 2-án kötetlen programmal indult. A Kolozsvári Kar parkolója a megszokottól eltérően ezen a napon nem autókkal, hanem egyetemi hallgatókkal, oktatókkal, munkatársakkal, gyerekkel és főként jókedvvel volt tele. A bográcsozás előkészületei már délelőtt elkezdődtek Kovács Zsolt-Ditmar séf, étteremtulajdonos vezetésével, akinek koordinálása alatt a kicsik és nagyok egyaránt kivehették részüket a főzés tudományából.

Amíg a gulyás rotyogott a bográcsban, a konyhai segédmunkások, valamint az egyre gyarapodó számú résztvevő zsíros kenyérrel és hagymával, mangalicasonkával és szalonnával csillapította éhségét, és természetesen a torkok sem maradtak szárazon. Az ebédet követően az érdeklődők a Sapientia EMTE első rektoráról, Tonk Sándorról szóló dokumentumfilm-vetítésen is részt vehettek, a napot pedig a Jazzybirds koncertje zárta.

Fényképes beszámolónkat Facebook oldalunkon találja.

Október 3-án került sor a hivatalos rendezvényre, amelyen a Sapientia EMTE vezetősége mellett hazai és magyarországi egyetemi vezetők, az erdélyi magyar történelmi egyházak elöljárói, a politikai, gazdasági és civil szféra képviselői, egyetemünk oktatói és munkatársai vettek részt.

Dávid László rektor felszólalásában a kezdeti nehézségeket, az akkreditáció körüli bonyodalmakat idézte fel, majd arról beszélt, hogy mára a Sapientia EMTE elismert márkává vált. „Egyetemünk nemcsak tudományos szempontból felel meg az elvárásoknak, hanem egy viszonylag jól felépített brand is, amire odafigyelnek, vonzó és így meghatározó lehet a jövőnk szempontjából” – fogalmazott.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, a Sapientia Alapítvány kuratóriumának elnöke Barabási Albert László fizikust, hálózatkutatót korábbi szavait idézte, aki szerint a Sapientia EMTE kiváló kezdeményezés, hosszú távon kihívója lehet a nemzetközi egyetemeknek. A püspök hangsúlyozta: a felsőoktatási intézmény tekintélyes múltra tekint vissza, hiszen több generáció elballagott innen. A magyar kormányt dr. Grezsa István kormánybiztos köszöntötte. Az üdvözlőbeszédeket követően adták át az Egyetem Szenátusa által megítélt díjakat és kitüntetéseket.

A díjazottak

Bocskai István-díjban részesült Sándorné dr. Kriszt Éva professzor asszony, a Budapesti Gazdasági Egyetem volt rektora, aki egyetemünk szakmai fejlesztése érdekében és az intézményi kapcsolatok bővítésében nyújtott jelentős támogatásának elismeréseként kapta a kitüntetést. Laudációja itt olvasható.

Bocska István-díjban részesült dr. Rostoványi Zsolt professzor, a Budapesti Corvinus Egyetem volt rektora, aki egyetemünk fejlesztése érdekében nyújtott sokrétű szakmai támogatásáért, valamint társult oktatóként végzett értékes munkájáért kapta a kitüntetést. Laudációja itt olvasható.

Tiszteletbeli professzori címet kapott dr. Csörnyei Zoltán, az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott docense az egyetemünk keretében végzett magas színvonalú társult oktatói tevékenysége, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel való szakmai kapcsolatok építésében való jelentős hozzájárulása elismeréseként. Laudációja itt olvasható.

A kiváló oktató címet dr. Pieldner Judit adjunktus asszonynak ítélte a Szenátus, oktatói tevékenységének kiemelkedő hallgatói értékelése, számottevő tudományos munkássága, valamint a régióban végzett tudománynépszerűsítő tevékenységének elismeréseként. Laudációja itt olvasható.

Professor emeritus címben részesítette a Szenátus dr. Bíró Bélát, a Csíkszeredai Kar nyugalmazott professzorát nyugdíjba vonulása alkalmával jelentős szakmai munkássága elismeréseként. Laudációja itt olvasható.

Professor emeritus címben részesítette a Szenátus Dr. Lányi Szabolcs nyugalmazott professzort, a Csíkszeredai Kar oktatóját, aki nyugdíjba vonulása alkalmával az egyetem kutatási tevékenységének fejlesztésében végzett munkája elismeréseként kapta a kitüntetést. Laudációja itt olvasható.

Az ünnepségen fellépett Laczkó-Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész. A meghívottak részleteket hallhattak a Kolozsvár-film című közös szerzői- és előadóestjükből, melyet Janovics Jenő munkássága és a kincses város legújabb kori története ihletett.

Az ünnepélyes ceremóniát állófogadás, Murádin János Kristóf egyetemi adjunktus, történész makettkiállítás-megnyitója és a Szent Mihály templom tornyának látogatása követte.

Fotók az eseményről: http://www.sapientia.ro/hu/hirek/tizenotodik-szuletesnapjat-unnepelte-a-sapientia