,,Szép Szó. Egy biztos hely.”

Szabó Anikó Kishegyes Kiemelt cikk

Gálaműsor közreadását követően szombaton véget ért a XXVIII. Szép Szó tábor

,,Néhány évvel ezelőtt odapötyögtem egy Szép Szó Tábor sajtóanyaga alá, hogy ,,Szép Szó. Egy biztos hely”. Mert azt gondoltam, és ma is úgy érzem, hogy az. Egy hely, ahol megállhatunk. Megállhatunk a mindennapok taposómalmának legtöbbször teljesen fölösleges csörtetése után. Ahol lelassíthatunk, és egymás szemébe nézhetünk. Egymásra figyelhetünk, megnyílhatunk egymás előtt, és egymásra mosolyoghatunk. Csak úgy is. Játék közben. Vagy egy-egy irodalmi mű kapcsán.”

A fenti gondolatokat Hajvert Lódi Andrea szövegéből idéztük, mely a Vajdasági Magyar Versmondó Egyesület időszakos lapjának, a Szép Szónak 2016 augusztusi lapszámában olvasható. A Szép Szó tábor táborzáró rendezvényének gálaműsora, ahol a szóban forgó kiadvány is hozzáférhető volt, többek között azon több száz irodalomkedvelőnek, köztük Marko Lazićnak, Kishegyes polgármesterének és helyettesének, Kerekes Zoltánnak nyújtott szombaton, augusztus 13-án rendkívüli befogadásélményt, akik ellátogattak annak helyszínére, a kishegyesi Kátai-tanyára. Arra a ,,biztos helyre”, ahol megállni, befogadni – különleges hangulatot, irodalmat –, ismerkedni egymással, a táborosok által színre vitt, színpadi produkciókká érett bemutatókkal, meghatározó tapasztalás volt a jelenlevőknek.

– A versmondó különleges lény. A Szép Szó-s versmondó méginkább. Ül valahol egy térben, csendes magányában és szövegeket mormol, ízlelget, hangulatot keresgél, szöveget épít, szünetet tart, fokoz, hangoskodik, üvölt, a szabadidejében barátkozik, szöveget tanul és egy hét alatt nem csak memoriterként marad meg benne a vers vagy próza, hanem kiemeli a papír két dimenziójából és megtestesíti, előadja – hangzott el Hajvert Ákosnak, a VMVE elnökének köszöntőjében, majd gálaműsor folytatásában táborlakók egyéni produkciója és közös előadásaik színrevitele következett. Azon anyag közreadása, amely az egy hét alatt tanultakból villantott fel részleteket. A tábor céljai között szerepel ugyanis, hogy segítse a versmondók tehetségének kibontakozását, hozzájáruljon a versenyekre történő felkészülésükhöz is, miközben lehetőséget nyújt a különböző településekről érkező fiataloknak az ismerkedésre, tapasztalatcserére. 2016-ban is négy, korosztályuk szerint besorolt, táborlakókból álló csoporttal folyt a munka a Szép Szóban. Hajvert Ákos a gálán elmondott bevezetőjében emlékeztetett: a legfiatalabbakkal, a 9-10 évesekkel Hajvert Lódi Andrea drámapedagógus és Bori Fekete Ágnes drámatanár közösen foglalkozott. Lőrinc Tímea, a Zentai Magyar Kamaraszínház színművésze a 11-12 éves korosztállyal dolgozott. A táborlakók 13-14 éves korosztályával Wiegmann Alfréd, a Magyar Versmondók Egyesületének elnökségi tagja, színházi- és filmrendező, műsorvezető, egyetemi tanár, versfelkészítő foglalkozott. A középiskolásokkal, fiatalokkal Pataki András rendező, a soproni Petőfi Színház igazgatója-főrendezője dolgozott. A csoporttevékenységek mellett Sutus Ágota logopédus minden korosztállyal, beszédtechnikai órák keretében külön is foglalkozott. A gálán, mielőtt a bemutatkozó előadásokra sor került, minden csoportvezető röviden ismertette a jelenlevőkkel a tábori munkafolyamat tapasztalatait, benyomásaikat.

A Szép Szó táborban gyakorlat, hogy házibajnokságot is tartanak. Hajvert a versfelkészítő tanároknak a tábori munka során való meghatározó szerepére is kitért.

–  A fiatalok kiválóan szerepeltek. Köszönjük az odaadó munkát Barta Júliának, Kormos Irénnek, Fehér Farkas Hajnalkának és Tóth Péternek is. Valamint segítőinknek, akik nélkül nem működött volna ez a tábor: Csőke Csillának, Krekity Gabriellának, Maletaški Krisztinának és Horváth Katalinnak, aki a pályázatok megírásában segített – fogalmazott a VMVE elnöke, aki arra is kitért: a tábor nem jöhetett volna létre, ha nincsenek pályázati és egyéni támogatóik, soraikban a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Magyar Nemzeti Tanács, Kishegyes önkormányzata, a kishegyesi helyi közösség, a bácsfeketehegyi helyi közösség.

A gálán a házibajnokságon szövegmondásukért első díjjal jutalmazottak, a topolyai Szabó Rebeka, az újvidéki Gyülvészi Réka, a bácsfeketehegyi Molnár Anna, a nagykikindai Morotvánszki Nikoletta is felléptek. Az ún. nagycsoport beszédtechnikai bemutatóját követően Pataki szerkesztésében, rendezésében Örkény István és Nagy László művekből összeállított színpadi produkciót is láthatott a közönség. Ezen produkcióval, mint megtudtuk, tanteremszínházi produkció kel útra 2016. szeptember 11-étől kishegyesi indulással.

Forrás: Magyar Szó

A XXVIII. Szép Szó tábor gálaműsorán (Szabó Anikó)

A XXVIII. Szép Szó tábor gálaműsorán (Szabó Anikó)