SoNoRo Marosnémetin

Gáspár-Barra Réka Marosnémeti Kiemelt cikk

SoNoRo Marosnémetin – Életre kelt a Gyulay-kastély

Beethoven, Kodály, a skandinaáv Jean Sibellius és az angol Sir Edward William Elgar muzsikája keltette életre kedden délután a marosnémeti Gyulay Ferenc-kastélyt. A nagy európai zeneszerzők három fiatal művész vonós hangszerén szólaltak meg a SoNoRo Conac kulturális projekt keretében.

Răzvan Popovici, román brácsaművész, miután nagynevű zenekarok tagjaként végigmuzsikálta az egész világot, és számos nagyszerű kulturális projektet kezdeményezett Európa-szerte, 2013-ban a SoNoRo keretében indította el a hazai építészeti örökséget népszerűsítő projektet. Fiatal művészekkel karöltve járják immár negyedik esztendeje az országot, és különleges hangulatú koncertekkel élesztik újjá a hajdan jobb időket látott műemlék épületeket: kastélyokat, templomokat, udvarházakat. Hunyad megyében harmadízben muzsikáltak, ezúttal a marosnémeti Gyulay Ferenc-kastély szalonjában. Az est meghívott előadói Răzvan Popovici mellett Jan Erik Gustafsson finn csellista és Sabin Penea fiatal román hegedűművész volt.

A rendezvény különlegessége, hogy a marosnémeti kastélyban a hajdani tulajdonosok örökösei fogadták az érdeklődőket. – Ez ritka alkalom, hiszen a kommunizmus idején kisajátított gyönyörű épületek közül kevés került vissza hajdani tulajdonosához, a leszármazottakhoz, és még kevesebben kezdődött el a helyreállítási munka. Itt Marosnémetin azonban Tholdy Horváth Péter és felesége saját kezűleg igyekeznek visszaadni a kastély hajdani szépségét. Ez mindenképp példaértékű, és remélem, hogy e koncerttel mi is hozzájárulunk a gyönyörű klasszicista épület népszerűsítéséhez – fogalmazott Răzvan Popovici. A házigazdák nevében Tholdy Horváth Éva elevenítette fel a 17. században Gyulay Ferenc által építetett kastély történetét, melyet a naplóíró gróf Gyulay Lajos, majd gróf Kuun Géza nagy magyar nyelvész, tudós orientalista is jelentős mértékben alakított. Utóbbi idejében egyfajta szabad akadémiaként szolgált a kastély, számos tudós, művész vendégeskedése mellett pezsgett az élet a falakon belül és a hatalmas arborétum jellegű kertben is. Ebből a hangulatból sikerült egy cseppet feleleveníteni a kedd esti koncerten. Az esős idő ellenére a kezdés előtti órában egymás nyomában érkeztek az autók a kommunizmus idején megcsonkított, de még mindig látványos kastélyparkba. A rendezvény meghívottjai szinte zsúfolásig betöltötték a nagy ebédlőként emlegetett szalont, ahol rövidesen felcsendült a muzsika. A vastapssal meghálált koncert nyomán pedig a hajdani úri vacsorák emlékét idéző fogadáson cseveghettek a kastély vendégei.

Az egy estével korábban Enyedszentkirályon zenélő három fiatal művész szerda délután már Craiován lépett fel a művészeti múzeumnak helyet adó eklektikus kastélyépületben. A nyár folyamán még számos erdélyi kastélyban, templomban is megfordulnak, az idei rendezvénysort a fogarasi várban zárják szeptember 15-én.

Forrás: erdely.ma