„Rókára vadásztak” a zentai Népkertben

Zenta Hírek

Megmérettetés a Zentai Rádió Klub fennállásának a 70. évfordulója alkalmából

A hét végén fennállásának hetvenedik évfordulóját ünneplő Zentai Rádió Klub úgynevezett rádiós rókavadász versenyt tartott gyerekeknek. A Népkertben megrendezett megmérettetésen az egyesület legfiatalabb tagjai és az Emlékiskola diákjai mellett adai, nagybecskereki és zombori versenyzők is részt vettek.

No, de mi fán is terem a rádiós rókavadászat? Az amatőr rádiósok a verseny területén elrejtett adóberendezéseket nevezik rókának, és azokat a versenyzőknek egy iránybemérő készülékkel a kezükben, a terepet járva kell megkeresniük – magyarázta el Baricsek László, a zentai rádiósok egyik vezetője, s hozzáfűzte, hogy azt kiáltják ki győztesnek, aki a legrövidebb idő alatt beméri és megtalálja az összes „rókát”. A szervezők a Népkertben viszonylag kis területen rejtették el az adókészülékeket.

Baricsek elmondta azt is, hogy a rókavadászat hagyományát elsősorban azért ápolják, hogy a gyerekeket a rekreációra, a természetjárásra buzdítsák, és mert a rádiós sportok, így a rókavadászat is, Nyugaton népszerűnek tekinthetők:

– Nálunk régebben minden iskolának volt felszerelése a rókavadászathoz, s így különböző szintű bajnokságokon is részt vettek, manapság azonban mind nehezebb rávenni erre az iskolásokat, hiszen túlterheltek, és a tanárok sem szívesen foglalkoznak ezzel. Szerencsére kivételek mindig akadnak, így erre a versenyre is érkeztek iskolások – jegyezte meg Baricsek, aki mesélt a klub múltjáról is. Elmondta, hogy már a múlt század harmincas éveiben is tevékenykedtek rádióamatőrök Zentán. A rádiós klub honlapján található bejegyzés szerint egy bizonyos Mileta Pecarski, akkoriban a drezdai egyetem hallgatója volt, 1927 nyarán állította össze az első rádióvevő készüléket. Egy évre rá a Zentai Gimnáziumban még egy ilyen berendezést összeállítottak, s lényegében a városban ezt követően vette kezdetét a rádióamatőrködés. Kilenc évre rá Pecarski az első amatőr leadó- és vevőberendezést is összeállította, s a város területéről ekkor kezdtek el a rádió hullámain keresztül kapcsolatokat keresni és fogadni. Baricsek szerint a zentai rádióamatőr egyesülettel kapcsolatos első írásos emlék 1949-ből származik, ennek alapján feltételezik, hogy a Zentai Rádióklubot 1948-ban alakíthatták meg, s ennek alapján ünneplik fennállásuk hetvenedik jubileumát. A kezdetekben a háborúból visszamaradt katonai berendezésekkel létesítettek kapcsolatokat, ezeket aztán továbbfejlesztették, illetve amatőr célokra átalakították.

A rádióamatőrködés, persze, nemcsak kapcsolatok létesítéséről szól, hanem a klub tagjai különböző fokozatú versenyeken is részt vesznek, a fentiekben megemlített rókavadászattal is foglalkoznak, amin keresztül a fiatalok érdeklődését igyekeznek felkelteni a tevékenységük iránt, hogy megszeressék ezt a hobbit, s érdeklődni kezdjenek a rádiótechnika iránt.

A Tisza-parti város rádiósai a természetvédelmi területek népszerűsítéséből is kiveszik a részüket. Ennek jegyében minden évben ellátogatnak egy ilyen, védelem alatt álló területre, ahol néhány napig rádióznak is.

A közhiedelemmel ellentétben a mobiltelefon és a világháló korában a rádióamatőröknek továbbra is jelentős szerepük van a távközlésben, illetve az emberek közti kommunikációban, mivel bármikor megtörténhet, hogy a modern tájékoztatási, illetve kommunikációs eszközök beadják a kulcsot.

Négy évvel ezelőtt a szerbiai árvízhelyzet idején is derekasan részt vettek a mentési akciókban, a kilencvenes évek vérzivatarában pedig az adai és a zentai rádiósok számos helybelin segítettek úgy, hogy a háborús övezetekben lévő rádióamatőrök által szereztek információt a hozzátartozóikról, illetve lehetővé tették, hogy a családtagok beszéljenek egymással.

Verseny előtti láz (Horváth Zsolt felvétele)

 

Forrás: Magyar Szó