Rekordszámú érdeklődés a TDK-n

Csíkszereda Kiemelt cikk

Rekordszámú érdeklődés a Sapientia Csíkszeredai Karán tartott Tudományos diákkonferencián

2018. április 25-én, szerdán zajlott a XV. Kari Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) illetve a XXI. Agrártudományi Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia (ETDK) a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán, amelyen összesen 77 diák 54 dolgozat és kutatás eredményét mutatta be.

A Kari TDK-ra minden eddiginél számottevően több, összesen 58 hallgató 43 dolgozattal jelentkezett be. Ugyanakkor premiernek számít az is, hogy az idei tanévtől a Sapientia EMTE három helyszínének Kari Tudományos Diákköri Konferenciái jelölő fórumnak számítanak az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára, azaz OTDK-ra, amelyet kétévente szerveznek meg felváltva különböző magyarországi egyetemeken, erdélyi, vajdasági, felvidéki, kárpátaljai részvétellel.

A szerdán reggel 9 órakor kezdődött megnyitón dr. Lázár Ede dékán és Mihály Gergő a Hallgatói Önkormányzat elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd dr. Máthé István a Kari Tehetséggondozási Bizottság elnöke ismertette a programot és a TDK szabályzatát.

Zsigmond Győző professzor a Bukaresti Egyetem Hungarológiai Tanszékéről Gomba a magyar népszokásokbancímmel tartott érdekes előadást.

A diákkonferencia egyben egy kétfordulós szakmai megmérettetés is: első körben a diákok beküldik a saját kutatómunkájuk eredményeként megírt dolgozataikat, amelyeket két-két bíráló előzetesen elbírál egy összetett szempontrendszer alapján, építő jellegű kritikákat is megfogalmazva. A diákkonferencia keretében a hallgatók egy szakmai zsűri előtt bemutatják dolgozataikat és válaszolnak a feltett kérdésekre. A kutatás és az előadás színvonala alapján végül összeállt egy rangsor, amely alapján a legjobb hallgatók jelentős pénzbeli jutalomban is részesültek a Csíkszeredai Kar és a Magyar Nemzeti Bank alapítványának köszönhetően.

A Kari TDK keretében összesen hét szekcióban kerültek bemutatásra az elért eredmények: gazdasági-, üzlettudományi-, irodalomtudományi-, nyelvészet és fordítástudományi-, környezettudományi-, társadalomtudományi- és alkalmazott biotechnológiák szekció. Az Agrártudományi ETDK-n kertészmérnöki és élelmiszertudományi szekciókban zajlottak az előadások. Az esti díjátadó ünnepségen a hallgatók átvehették az I, II, III: díjért, illetve dicséretért járó okleveleket, ahol az is elhangzott, hogy a Kari TDK-ról 12 dolgozatot, míg az Agrártudományi ETDK-ról 6 dolgozatot jelölt a zsűri OTDK-n való részvételre.

Összegezésképpen elmondható, hogy a diákok kutató munkáját, fejlődését, szakmai tapasztalatok- és kapcsolatok kialakítását elősegítő TDK mozgalom és maga a TDK konferencia sikeres volt, amelyet a nagy érdeklődés is bizonyít.

A diákkonferencián a bemutató diákokon kívül nagy számban, mintegy 150-en vettek részt az egyetem hallgatói és oktatói, amelyhez hozzájön a 27 zsűritag, akik közül a legtöbben Sapientia EMTE három Karához tartoztak. Ugyanakkor a zsűri tagjaiként érkeztek oktatók, szakemberek, a gödöllői Szent István Egyetemről, a Kaposvári Egyetemről, a Babeș-Bolyai Tudományegyetemről, Hargita Megye Tanácsától, a Hargita Megyei Kulturális Központtól, Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságától, a Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközponttól is. Az előadó diákok szakmai munkáját előzetesen 47 témavezető segítette, a dolgozatok elbírálásában pedig 86 egyetemi oktató és más szakember vett részt egy tucat hazai és magyarországi egyetemről, illetve további kutatóműhelyektől.

Forrás: csik.sapientia.ro