Miből működnek az egyesületek?

HMN Nagybodolya, Ójankovác, Újbezdán, Várdaróc, Szentlászló, Kő, Vörösmart Kiemelt cikk

A pénzelosztásról szóló határozatot csak április közepén hozzák meg

A Magyar Egyesületek Szövetségének tagszervezetei, az ernyőszervezeti lépcsőfok kihagyásával, idén önállóan pályáztak a Kisebbségi Tanács felé. Ezek az egyesületek nem kaptak lehetőséget az ún. előszerződés megkötésére, vagyis nem élhetnek az ideiglenes előfinanszírozási forma lehetőségével.

A Horvát Kormány Kisebbségi Tanácsa a Magyar Egyesületek Szövetségét kizárta a pályázók köréből, ezért tagszervezetei önállóan pályáztak. Voltak és vannak olyan ígéretek, hogy a kultúregyesületeket nem éri kár a pályázás során, mégis azt kell tapasztalni, hogy már március végét tapossuk, és az egyesületek még semmilyen visszajelzést nem kaptak a Kisebbségi Tanácstól. Az első pályázók nem kaptak lehetőséget az előfinanszírozásra, így igen nehéz helyzetben vannak, hiszen rezsiköltségek minden hónapban keletkeznek, a csoportfoglalkozások a legtöbb helyen a minimálisra csökkentek vagy szünetelnek. Attól tartunk, ha ez a folyamat elhúzódik, a magyar közösség munkája maradandó következményekkel néz majd szembe és ezáltal a magyar kultúra ápolása összesorvad.

Jónéhány kultúregyesület elnöke levéllel fordult a Kisebbségi Tanácshoz, amelyben információkat kérnek, de levelükre nem kaptak választ, ezért szerkesztőségünkhöz fordultak segítségért. Az illetékesek szerkesztőségünknek nyilatkozva elmondták: a Kisebbségi Tanács pénzelosztásáról szóló határozatát április közepén hozzák meg. A határozat meghozatala után következik a szerződések kötése, és csak ezután várható a támogatás. Ez a folyamat, az eddigi tapasztalatok szerint, egészen júniusig is elhúzódhat. Az egyesületek ennek ellenére nem csüggednek, önerőből folytatják tevékenységüket.

Nagybodolyai Hagyományőrző Egyesület – NAGYBODOLYA
– Egyesületünk törekszik az összefogásra és a régi szokások megőrzésére. A közösségépítő programok és a hagyományápolás fontos elemei életünknek. Tény, hogy egy kis faluról van szó, de annál fontosabb az együttlét és az együttműködés. Nehéz időket élünk, de az egyesület tovább folytatja a munkát. A Darázsi Járás is támogatja a tevékenységünket, aminek mi nagyon örülünk. Továbbra is szükség van a rendezvényekre, hiszen egy-egy összejövetel sokat jelent a népnek. A következő rendezvényre március 25-én kerül sor, amikor megtartjuk a halfőző versenyt. Mi minden érdeklődőt sok szeretettel várunk – nyilatkozta lapunknak Sipos Norbert, a Nagybodolyai HE elnöke.

Ójankováci Hagyományőrző Egyesület – ÓJANKOVÁC
– Egyesületünk idén is folytatja munkáját. Megkezdődtek a foglalkozások a három szakcsoportunkban. Eközben a számlákat kipostázták, támogatás viszont még nem érkezett. Nagy szerencsénkre a járásunktól egy kisebb összegű támogatást kaptunk, így egyelőre ebből élünk. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a tagság igazán akar tenni a magyar közösségért. A tagság összefogásának köszönhetően tető alá hoztuk a farsangi mulatságot, az Ójankováci Járás Magyar Kisebbségi Önkormányzatának köszönhetően pedig az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra is megemlékeztünk – hallottuk Budim Margittól, az Ójankováci HE elnökétől.

Újbezdáni Ifjúsági Hagyományőrző Egyesület – ÚJBEZDÁN
– Jelenleg a legnagyobb gondot a rezsiköltség jelenti, jelen pillanatban, mivel elfogyott a földgáz nem tudjuk használni a központi fűtést, így a nagyterembe egy kályhát szereltünk és fával tüzelünk. Annak ellenére, hogy még nem kaptunk támogatást a foglalkozások februárban megkezdődtek. A tagság továbbra is támogatja és részt vesz az egyesület munkájában. Eddig sikerült megtartanunk mindazokat a rendezvényeket, amelyek a munkatervben szerepelnek. Ha van jóakarat, akkor nem minden pénzfüggő. Egyesületünk egy valóban nagy tagsággal rendelkező közösség, és a falu művelődési életének az egyik fontos mozgatója. A kultúregyesületek, ahogy az újbezdáni, úgy a többi egyesület is fontos feladatokat vállalt fel, igyekeznek minden foglalkozásba nevelői munkát vinni. És nevelői munkát csak folytonossággal lehet végezni. Szakemberekkel dolgozunk, és leginkább ezért okoz nagy gondot a támogatás hiánya ezekben a hónapokban – mondta Sipos Zsivics Tünde, az Újbezdáni IHE elnöke.

Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület – VÁRDARÓC
– Idén is pályáztunk a Kisebbségi Tanács felé, és várjuk a pénzelosztásról szóló határozatot. Folytatjuk a munkánkat, nem ülhetünk ölbe tett kézzel. Folytatódnak a próbák, az énekkar és a tánccsoport is tovább dolgozik. Idén már túl vagyunk egy nagy rendezvényen is. Nagy segítségünkre van az idei évben a járástól kapott támogatás is, így nem csüggedünk, tovább dolgozunk – nyilatkozott Stankić Aranka, a várdaróci Petőfi Sándor MKE elnöke.

Rozmaring Egyesület – SZENTLÁSZLÓ
A szentlászlói Rozmaring Egyesület elnöke Agustinović Baronji Suzana elmondta, annak ellenére, hogy kevesen vannak, a jövőben is ilyen energiával fognak tevékenykedni és programokat szervezni.
– Az egyesületnek jelenleg 40 tagja van, ebből tizenöten aktívak. Közösen elhatároztuk, hogy továbbra is dolgozunk és folytatjuk a megkezdett munkát. Terveink között szerepel a nótaest, a kézimunka kiállítás és a kórusszemle, ahova meghívjuk barátainkat más egyesületből is. Sajnos nehéz időket élünk, a magyarok száma csökkenést mutat, így nálunk is kevesen vagyunk, de ennek ellenére folytatjuk munkánkat, amely a tavalyi évben is eredményesnek minősült. Manapság nehéz bármilyen támogatáshoz is jutni, ezért egyelőre a járás segítségével tudjuk megvalósítani rendezvényeinket, amihez nagymértékben hozzájárul a falubeliek segítsége és elszántsága. Egyesek azt mondogatták a téli időszakban, hogy az egyesület nem fog működni, hát mi megmutatjuk, hogy van erőnk, akaratunk és energiánk a további munkához. Kötelességünk megőrizni nemzeti öntudatunkat és kultúránkat, minket ez vezényel – mondta el az egyesület elnöke.

Tánc Magyar Kultúregyesület – 
Kontrec Anikó, a kői Tánc Magyar Kultúregyesület titkára fontosnak tartja, hogy a faluban egy olyan szervezet működjön, amely törődik a helybéli magyarság helyzetével, ő maga társadalmi munkát végez, és a kultúra terén is dolgozik.
– A Tánc Magyar Kultúregyesület 2000-ben alakult újjá, és azóta ez a szorgos kis csapat számos rendezvény házigazdája volt. Sikeres évet tudhatunk magunk mögött. A közösségünk céljai között szerepel a magyar nyelv, kultúra és a hagyományok megőrzése, átadása a következő generációnak, valamint az együttműködés más szervezetekkel. Az egyesületen belül jelenleg egy színjátszó csoport tevékenykedik, de nagy hangsúlyt fektetünk a hagyományos bálok megszervezésére is. Szinte minden hagyományt, ünnepet megragadunk a bálozásra, mint például a farsang, a nőnap, az aratás, a szüret, de még számos más alkalomból is. A kői süteménykiállításnak már hagyománya van nálunk, és igencsak nagy a híre a környező településeken. A programjaink között szerepelnek még különböző kiállítások, valamint a húsvéti és a karácsonyi műsor. Minden egyes összejövetel mélyen hat ránk, és jólesik a társalgás, beszélgetés. Az említett rendezvények rendkívül fontosak számunkra, és mindenképpen sor kerül rájuk a következő időszakban – hallottuk Kontrec Anikótól.

József Attila Magyar Kultúregyesület – VÖRÖSMART
– Tavaly sok sikeres pályázatot nyertünk, reméljük idén is így lesz, hiszen nagyon sok pályázatunk elbírálásra vár. A pályázatok írása, benyújtása rendkívül fontos, ugyanis ennek köszönhetően tudjuk fenntartani az egyesületet és tovább folytatni a munkát. Nagyon sok lehetőség van, és igazán megéri belevágni egy-egy ilyen EU-s projektbe. Tevékenységünket folytatjuk, az a célunk, hogy Vörösmarton minden hónapban történjen valami. A Márton-napot is már beiktattuk, az adventi időszakra is van elképzelésünk, és még számos rendezvényt tervezünk. Természetesen a Kisebbségi Tanács felé is benyújtottuk a pályázatainkat és pozitív visszajelzésre számítunk – mondta Bisztricán Hajnalka, a vörösmarti József Attila MKE elnöke.

M.LJ. és V.D.