Központi megemlékezés

HMN KARANCS Vezércikk

A Magyar Egyesületek Szövetsége idén is ünnepi műsorral emlékezett meg az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról. A megemlékezést a karancsi kultúrotthonban tartották.

A szövetség külön figyelmet fordít arra, hogy nemzeti ünnepeink kiemelt helyet foglaljanak el a rendezvények között az év során, hiszen nemzeti ünnepeink mélyen identitásunkat fejezik ki, történelmi gyökereinket, így nagyon fontos egy kisebbségi közösség életében, hogy ezekről az évfordulókról méltó módon megemlékezzen. A MESZ évről évre más helyszínen, leginkább a Drávaszögben rendezi meg a központi ünnepségeit, ilyenkor mindig egy-egy közösség megtisztelve érzi magát, továbbá ily módon, nagyobb létszámban tudnak a helyiek is részt venni ezeken a rendezvényeken.

Bátran mondhatjuk, hogy az 1848- 49-es forradalom és szabadságharc az egyetemes magyarság egyik legnagyobb ünnepe. A MESZ idén Karancson tartotta központi ünnepségét. Az eseményt jelenlétével megtisztelte Juhász Sándor, a MESZ elnöke, Sója Dénes, a Hercegszöllősi járás elöljárója, a MESZ alelnöke, Sipos Zsivics Tünde, az Eszék-Baranya Megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzat elnöke, Matijaković Anna, Pélmonostor Város Magyar Kisebbségi Önkormányzatának elnöke, Tomašić Deák Korina, a Hercegszöllősi Járás Magyar Kisebbségi Önkormányzatának elnöke, Bognár Attila, az újbezdáni Helyi Választmány elnöke, Rajki Zoltán, a sepsei Helyi Választmány elnöke, Kollár Kinga, a Vörösmarti Általános Iskola igazgatója.

A Magyar Egyesületek Szövetsége mindenek ellenére megemlékezett az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulójáról. Lapunknak Bisztricán Hajnalka, a vörösmarti József Attila Magyar Kultúregyesület elnöke nyilatkozott.
– Annak ellenére, hogy megvonták tőlünk az anyagi támogatást, mi azt szeretnénk megmutatni, hogy a MESZ igenis összetart, és pénz nélkül is meg lehet valósítani a tervezett programokat. Az emberek önszántukból tettek ezért a rendezvényért, az asszonyok nagy odafigyeléssel és szeretettel készítették az ízletes sós és édes süteményeket. A közös munkának közösségépítő szerepe van, az emberek szívvel-lélekkel készültek az eseményre. Mi bebizonyítottuk, hogy nagy szívvel és szeretettel bármit el lehet érni, és így kell magyarnak lenni, nem pénzért! Ezen kívül szervezeteink országszerte méltóképpen megemlékeztek a forradalom és szabadságharc évfordulójáról. Ez alkalomból mi is koszorúztunk Vörösmarton, Béni Izsák sírjánál és egy kis alkalmi műsort adtunk elő. Karancson egy kiállítást is meg lehetett tekinteni, amely a március 15-ei eseményeket mutatja be – tudtuk meg Bisztricán Hajnalkától.

A megjelenteket Juhász Sándor és Sója Dénes köszöntötték, akik többek között az összefogás fontosságáról beszéltek. Köszöntő beszédükben szó esett a MESZ helyzetéről is.
– A társadalmat kétféleképpen lehet osztani: léteznek az elégedettek és az elégtelenek. Valószínű, hogy ez így történt 1848-ban is, amikor Budapesten a magyar fiatalok nem voltak megelégedve a Habsburgok hozzáállásával nemzetükhöz. És amikor már nincs rá mód, hogy békésen, demokratikus módon változtassanak, akkor a dolgok elfajulnak és bekövetkezik a forradalom. Most mi alkotjuk azt a tábort, amely elégedetlen, hiszen egyesek azon dolgoznak, hogy a többéves eredményes munkánk kárba vesszen. Rengeteg anyagi támogatást fektettünk az ingatlanokba és az egyesületekbe, és ez most mind meg van kérdőjelezve. Mi természetesen nem ülünk ölbe tett kézzel, dolgozunk a megoldáson. Addig, amíg az egészségem szolgál, szeretnék a magyar falvaknak és a választópolgároknak segíteni valamilyen módon – hallottuk Sója Dénestől, a Hercegszöllősi járás elöljárójától.

– Fontos kihangsúlyoznom azt a tényt, hogy a horvátországi magyaroknak most nagy összefogásra van szükségük. Éppen úgy, ahogy ez a forradalom során történt 1848-ban. Kultúregyesületeink hat hónapig nem részesültek semmilyen támogatásban, ők mégis tovább dolgoznak. Tizenöt évig azon dolgoztunk, hogy teremtsünk valamit és az meg is maradjon a magyar közösségeknek. Meg kell őrizni ezeket a kultúregyesületeket és azokat az embereket, akik anyagi háttér nélkül, szívvel-lélekkel dolgoznak és ápolják hagyományaikat. Sőt, ezek az emberek és szervezetek hagyták a másikat, hogy nyugodtan és békében működjenek. Fogjunk össze és együtt tegyünk magyarságunk megőrzése érdekében ezen a területen – mondta el beszédében Juhász Sándor, a MESZ elnöke.

Az eseményt jelenlétükkel megtisztelték a MESZ tagszervezeteinek elnökei, vezetői és tagjai is. Az ünnepi kultúrműsorban közreműködtek a vörösmarti József Attila MKE női kara, a Pélmonostor MKE Talicska Ifjúsági Néptáncegyüttese, valamint az Újbezdáni Ifjúsági Hagyományőrző Egyesület keretében működő Zenede népzenei műhely és a Tarkabarka játszóház tagjai, akik kis alkalmi műsorral kedveskedtek a megjelenteknek. A műsorban elhangzott dalok és versek minden vendég lelkét megérintették.

A Karancsi Magyarok Közössége a jövőben is folytatja működését. Lacó Valéria, az egyesület elnöke elmondta, milyen érzés volt házigazdaként részt venni ezen az ünnepségen, és örömét fejezte ki, hogy ehhez a műsorhoz a karancsiak is hozzájárulhattak.
– Nagy örömmel tölt el, hogy a MESZ központi rendezvényét idén Karancson tartották, és jó érzés volt látni, hogy ilyen szép számban összegyűlt a nép. Az egyesület tagjai egy kis szünet után ismét aktívan fognak tevékenykedni, hamarosan elindulnak a táncpróbák, megtartjuk tervezett rendezvényeinket, amelyek közül kiemelném az aratóünnepséget. Fontos, hogy a fiatalok minél többet tudjanak a magyar történelemről és nemzeti ünnepeinkről, és ezt a tudást átadják a következő generációknak – mondta el lapunknak Lacó Valéria.

A MESZ igenis összetart és van ereje tovább tenni magyarságunk érdekében. Ennek apropójából a hagyományokhoz híven megemlékezett az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulójáról. Lapunknak Sipos Zsivics Tünde, az Eszék-Baranya Megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzat elnöke nyilatkozott.
– A Magyar Egyesületek Szövetsége minden évben alkalmi műsorral tiszteleg az 1848-49-es hősök előtt. Minden évben más helyszínen tartjuk a megemlékezést, idén Karancs mellett döntöttünk, hiszen ez egy olyan baranyai település, ahol a lakosság többsége magyar nemzetiségű. Az idei műsort három magyar kultúregyesület szakcsoportjai állították össze. Ők azok, akik előadásukkal szívünkhöz szólóan megemlékeznek erről az évfordulóról. A MESZ jelen pillanatban egy bizonytalan helyzetben van, de ennek ellenére a tagságába tartozó magyar emberek megérdemlik azt, hogy együtt ünnepeljenek, együtt legyenek. Ez a nap az összefogásnak az eredménye. Semmilyen anyagi háttér nélkül, a tagjaink segítségével a szeretetvendégség jegyében emlékeztünk meg a márciusi ifjakról, ami ebben a helyzetben csakis példaképként szolgálhat – mondta el Sipos Zsivics Tünde.

A meghitt ünnepség állófogadással, kötetlen társalgással, barátkozással, nosztalgiázással zárult.

V. D.