XXV. Tompa Mihály Országos Verseny

Homoly Erzsébet Kiemelt cikk

tompika-nyito-musor-2016Eredményhirdetéssel és díjkiosztó gálaműsorral ért véget a XXV. Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Verseny Rimaszombatban.

A verseny résztvevői a kiértékelés előtt közösen énekelték Tompa Mihály és Sütő András sorait az „Amíg egy nép énekel, messzire hallatszik, hogy létezik” – kezdetű verset Tóth Árpád és Tóbisz Titusz vezényletével, mintegy katartikus élményként magukba zárva.

Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke zárszavában meghirdette a verseny huszonhatodik évfolyamát, s elmondta: „Ha egy nép az anyanyelvén verset mond, énekel, akkor ez a nép van, s lesz.” Minden résztvevőnek, versenyzőnek, felkészítőnek, szervezőnek, támogatónak megköszönte a közösségi élményt, amit a három nap alatt április 28-30-a között átélhettek.

Tóth Csilla, a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának elnöke kifejtette, hogy örömmel szervezik meg jövőre is a versenyt, mert szeretik és sajátjuknak tartják. „A huszonöt év alatt nagyon sok versenyző, felkészítő tanár, szülő, vendég, művész jelent meg ezen a nézőtéren s ezen a színpadon, s nagyon szeretnénk, ha ez a jövőben is így történne” – mondta.

A jubileumi alkalomra ajándékcsokorként színvonalas programokat nyújtottak át a résztvevőnek. A megnyitón a Villanások című műsorban egykori szavalók léptek fel újra, Benkő Géza színművész derűs szomorújátékot vitt színre. A versenynap estéjére Csendes László mosolycsokorral érkezett, a Kicsi Hang pedig tizenöt év után újra elbűvölte a kicsiket és nagyokat egyaránt. Kiosztották a Kulcsár Tibor-díjat, melyet idén Juhász Dósa János újságírónak ítéltek oda. Az értékelés napján Gál Tamás Csavar Színháza is bemutatkozott. S mindeközben kisvonatos városnézés, kiállítások, kézműves foglalkozások, játszóház, örömzenélés színesítette a programot.

A Tompa Mihály Napok döntősei sok bátorítással térhettek haza, hogy ápolják tovább a szép szót és a pódiumművészetet. A szakmai zsűri minden előadásról elismeréssel szólt. Az I. kategória vers, a II. kategória próza és a III. kategória vers zsűrijében Bárdos Ágnes (elnök), Culka Ottó, Tóth Zsuzsa és Tóth Péter Lóránt dolgozott. Az I. kategória próza, a II. kategória vers és a III. kategória próza zsűrije Tóth Zsóka (elnök), Juhász László, Mokány Csaba és N. Tóth Anikó volt. A IV. és V. kategóriák vers és prózamondóit Csendes László (elnök), Benkő Géza és Nádasdi Péter értékelték. A verséneklők kategóriájában Tóth Árpád (elnök), Kátai Zoltán és Tóbisz Titusz, a lírai színpadok kategóriájában pedig Hizsnyan Géza (elnök), Kiss Péntek József és Spátay Adrianna foglaltak helyet.

Mint mindig, ezúttal sem volt a zsűri könnyű helyzetben. Rimaszombatból mindenki győztesen távozhatott, hiszen már idáig eljutni is nagy nyeremény. Arany-, ezüst-, bronzsávba sorolták a 174 versenyszámot.

Az I. kategória versben Darázs Alexandra, míg a prózában Gerencséry Erik nyert. A II. kategória versben Béhr András Bertalan a prózában Ürge József Jakab lett a legjobb. A III. kategória versben Holocsy Zsóka Zsófia, a prózában Galamb Krisztián győzött. A IV. kategória versben Kálosi Zsófia, a prózában Horváth Dávid végeztek az első helyen. Az V. kategória versben Fodor Péternek, a prózában Mikóczi Dominikának ítélték oda az első helyet. A VI. kategória győztese az A.F.F. együttes, a VII. kategóriáé pedig a Fókusz Diákszínpad I. lett.

Forrás: Homoly Erzsébet
felvidek_banner_logo