Kassai ipari: rekordszámú érdeklődő

Kassa Kiemelt cikk

Nyílt napot tartottak a kassai Szakkay József Szakközépiskolában, közismert nevén az ipariban. Az utóbbi évek viszonylatában rekordnak számít az a 150 kilencedikes tanuló, aki most az iskola iránt érdeklődött.

A 145 éves múltra visszatekintő intézmény Nyiss ajtót a jövőd felé! jelmondattal várta mindazokat, akik a modern idők követelményeinek kihívásaira szeretnének felkészülni. Rimaszombattól Nagykaposig 24 alapiskolából érkeztek tanulók, akik olyan szakokba kaphattak betekintést, mint a mechatronika, műszaki líceum, elektrotechnika, kereskedelmi akadémia, de érdekes például a két évvel ezelőtt indított regionális turizmus menedzsmentje is.

Matej Éva, a Szakkay József Szakközépiskola igazgatója portálunknak elmondta: a szak elindításakor abból indultak ki, hogy ha a gyerek otthon, Kelet-Szlovákiában akar maradni, tevékenykedni, akkor az elvégzett szaknak köszönhetően legyen munkahelye. „Akár például egy polgármesteri hivatalban, akár egy önálló céget alapítva – amit szintén megtanulhatnak harmadik-negyedik évfolyamban ezen a szakon –elindulhat önálló munkával egy turisztikai iroda megalapításával” – magyarázta.

Az iskola diákjai érdekes feladatokkal várták a kilencedikes tanulókat: kipróbálhatták az iparisták által épített robotokat, a kereskedelmi akadémia diákjai betekintést adtak egy-egy cégalapításba, a többezres állománnyal rendelkező könyvtárban műveltségi kvízben vehettek részt, az elektrotechnikai laborban az elektromossággal kísérletezhettek, a mechatronika szakon belül megtekinthették, hogyan működnek a számítógép-vezérlésű megmunkáló berendezések, a CNC-gépek. De az iskola egyedülálló abban is, hogy egy 3D-s mérő- és nyomtatógéppel is rendelkezik. A műszaki líceum szakterületén a számítástechnikával ismerkedhettek.

Az érdeklődők többsége egyelőre még csak a hangulatot jött megtapasztalni. „Első benyomásra nekem nagyon tetszett, és az is tetszik, hogy megkapták a Magyar Örökség Díjat, ami nagy szó” – mondta Lipták Monika, aki Pelsőcről érkezett.

Szép számmal voltak olyanok, akik ismerősöktől, barátoktól hallottak az iskoláról, így már eltökélt szándékkal érkeztek a nyílt napra. Ők az iparit választják. „Én líceumra szeretnék jönni, mert szeretem a számítástechnikát, szeretnék megtanulni programozni” – fejtette ki a tornaljai Szűcs Bence. A kisgéresi Eszenyi Enikő is döntött már. „Igen, ezt az iskolát szeretném választani” – mondta.

Az igazgatónő szerint évente 50–60 diák jelzi abbéli szándékát, hogy az ipariban szeretne továbbtanulni. A tavaly Esterházy-díjjal és Magyar Örökség Díjjal kitüntetett iskola, amely idén ünnepli fennállásának 145 éves évfordulóját, több más felvidéki szakközépiskolához hasonlóan szintén átesett egy mélyponton. Az alacsony gyermeklétszám mellett a munkaerőpiac követelményeit sem tudta kielégíteni. A jelenlegi helyzet azonban bizakodásra ad okot.

„Nagyon nagy örömöm volt, amikor a tornaljai LVD cég első ösztöndíjas diákjait meglátogattam decemberben, és önállóan láttam őket dolgozni a CNC gépek mellett. Ez azt hiszem, hogy olyan momentum volt, amely erőt ad a továbbiakra” – jegyezte meg Matej Éva.

Tíz évvel ezelőtt mindössze a gépészeti és elektrotechnikai szak állt a diákok rendelkezésére. Korunk kihívásaira válaszolva jelenleg öt középiskolai szakon lehet tanulni, s ezeken kívül két felsőoktatási, a gépészeti és a logisztikai szak is várja az érettségizett diákokat. Ez utóbbiak iránt azonban még gyér az érdeklődés, holott ezek a felsőoktatási szakok is okleveles, és sokkal gyakorlatiasabb szakembereket képeznek ki, mint a műszaki főiskolák általában. Az iparit érintő válságidőszakok ellenére a 145 éves intézmény sikeres európai uniós és magyarországi pályázatok segítségével jó úton halad afelé, hogy nem a divatszakmákat erősíti, hanem keresett szakembereket bocsát ki falai közül.

 

Forrás: Hirek.sk