Hogyan készítsünk ünnepi műsort?

Bácsfeketehegy Kiemelt cikk

Szombaton, a bácsfeketehegyi Kultúrotthonban második alkalommal tartották meg a Pódiumestek, Szerkesztett és Ünnepi Műsorok Szemléjét (PÓZ). Az eseményt a Vajdasági Magyar Drámapedagógia Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Egyesület szervezte, a Feketics Művelődési Egyesület és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének közreműködésével.

Hajvert Lódi Andrea, a szemle fő szervezője elmondta, hogy az első szemlét 2013-ban tartották. Céljuk a verset közelebb vinni a gyerekekhez és a közönséghez is.

– A szemle célja, hogy elkezdjünk beszélni a versösszeállításokról, az ünnepi és szerkesztett műsorokról, hiszen ez olyan műfaj, ami a pedagógia, a színház és az irodalom találkozási pontján van. Érdemes időnként összejönni színházi embereknek, pedagógusoknak és versmondás-felkészítőknek, hogy elbeszélgessenek arról, hogyan érdemes ma a gyerekeknek verset kínálni, illetve hogyan érdemes azokat színpadra vinni. Mindezt úgy, hogy a gyerekek is élvezzék a verssel való találkozást, és a közönség is élvezze az előadást. Nyilván nagyon sok pedagógust és gyereket érint ez a műfaj, hiszen minden iskolában több ünnepi műsort szerveznek az év során. A szemlével szeretnénk motivációt, új lendületet adni a pedagógusoknak a munkájuk folytatásához – számolt be a fő szervező.

A PÓZ egy akkreditált pedagógusképzés, amelyen nemcsak tanárok, hanem művelődési egyesületek munkatársai is részt vettek. A szemle három részből állt össze –mondta Hajvert. – Először megnéztünk néhány versösszeállítást, illetve néhány műsorrészletet, majd a háromtagú szakmai bizottság véleményt mondott a produkciókról. Utána a pedagógusok tréningeken vettek részt, hogy a gyakorlatban is kipróbálhassanak olyasmit, amivel még közelebb vihetik a verset a gyermekekhez – mondta el a fő szervező, majd arról is beszámolt, hogy az eseményen 40 pedagógus vett részt 20 vajdasági településről. A tömeges részvételnek köszönhetően az egymás közti kapcsolatépítésre is kiváló lehetőséget nyújtott a PÓZ – hangsúlyozta Hajvert, majd arról is szólt, hogy a szemle csak egy része annak a képzési folyamatnak, amit már évek óta folytat a művelődési intézet és a drámapedagógia társaság. Emellett több akkreditált képzésük is van, amelyekkel számos településre eljutnak. Igyekszünk segíteni, ahol tudunk – fogalmazott a főszervező.

POZ

A szemlén 6 előadást mutattak be, fellépett a bácsfeketehegyi általános iskola Nevenincs színjátszóköre Pál Ilona magyartanárnő vezetésével, a Szép Szó Tábor kiscsoportja Bori-Fekete Ágnes és Hajvert Lódi Andrea felkészítőkkel, a kishegyesi általános iskola Őstársaság csoportja Magó Fabó Emese történelemtanár vezetésével és a Szép Szó Tábor középső csoportja Lőrinc Tímea felkészítővel. A bemutatott produkciókat Mezei Kinga és Kovács Frigyes Jászai-díjas színművészek és Molnár Krekity Olga Radnóti-díjas versmondás-felkészítő elemezték egy kerekasztal-beszélgetés keretében, amit Oláh Tamás dramaturg moderált. A délután során két műhelymunkára is sor került, Molnár Krekity Olga a versmondás tanításával foglalkozott, Bori Viktor színész-drámatanár pedig a drámajáték adta lehetőségeket boncolgatta. A Pódiumestek, Szerkesztett és Ünnepi Műsorok Szemléjét ez alkalommal a Szekeres László Alapítvány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Magyar Nemzeti Tanács támogatták.

Forrás: Magyar Szó