Elcsendesült az Alkotóház

Oromhegyes Kiemelt cikk

Három napon át kopácsolástól volt hangos az oromhegyesi Atlantis Garden Disco Klub mögött felépített Alkotóház és környéke. Az Ulmus egyesület VII. Nemzetközi Fafaragó Táborába érkezett 10 alkotó hétfőn, kedden és szerdán reggeltől estig dolgozott azon, hogy az előre elképzelt és betervezett munkák elkészüljenek. Szerda estére minden elkészült. A búcsúest után a fafaragók csomagoltak, csütörtökön délelőtt pedig hazautaztak.

atlantis

Ez alól csak a főszervező, Erdélyi István oromhegyesi fafaragó a kivétel, hiszen ő mindvégig itthon volt.

“Nagyon jól sikerült táboron vagyunk túl. Nem csak azért, mert ezen voltunk eddig a legtöbben, hiszen a három helybeli alkotóhoz négy magyarországi és három szlovákiai alkotó is csatlakozott, hanem azért is, mert a munkánkat végig kiváló időjárás kísérte. Öröm volt dolgozni, Törő György fafaragó népi iparművész szakmai irányítása mellett mindenki lelkesen csinálta a maga munkáját, ha kellett besegített másoknak is, így a sok alkotás maradéktalanul elkészült. A fafaragók Szent István szobra mellett, ami az oromi templomba kerül majd, rámát faragtak a falu immár harmadszor is kitört településjelző táblájához, amelyet a gépkocsikkal tesznek tönkre. Most úgy döntöttünk, hogy az út másik oldalára tesszük. ahol talán védettebb helyen lesz. Emellett sok más szép faragvány készült. Báránnyal, kutyusokkal bővítjük az embernagyságú betlehemet, amelyet karácsonykor az oromhegyesi templomkertben láthatnak a hívek, elkészült az újabb kopjafa a Kanizsa Feszt részére, faragtunk egy emléktáblát a 90-es évek elején a háborús behívók elleni küzdelem során létrejött oromhegyesi Zitzer Klub 25 éves évfordulójára, de elkészült a megszokott táborfa is, amire minden évben felkerülnek a táborban résztvevők nevei, a dátum és persze a fafaragó tábor teljes neve. Az Alkotóház és szűkebb környezete nagyon jó feltételeket biztosít a munkára, mindenki nagyszerűen érezte magát, új ismeretségek, új barátságok szövődtek, ami végül is igazán könnyű volt, mivel az alkotók itt a nap 24 órájában együtt voltak, dolgoztak, pihentek, ettek, ittak, de mindig együtt, hisz az épületben vendégszobáink is vannak, ahol el tudtuk őket szállásolni.” – nyilatkozta Erdélyi István.

A főszervező elmondta még, hogy a szlovákiai fafaragók tulajdonképpen tanulni jöttek ide, hiszen most kezdenek érdeklődni a fafaragás művészete iránt, és annyira megtetszett nekik, hogy otthon is folytatni akarják, és persze szeretnének eljönni a jövő évi táborba is.

Az oromhegyesi Nemzetközi Fafaragó Tábort és az ott folyó munkát Magyarkanizsa önkormányzata is nagyra értékeli, mivel számos köztéri szobor, totemoszlop, pihenőpad, díszkapu ékesíti már a község településeit, amelyek mind ebből a táborból kerültek ki. Ennek apropóján az önkormányzat az idén 200.000 dináros támogatást nyújtott a tábort szervező Ulmus Egyesületnek, amely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatán is nyert eszközöket a tábor megszervezésére, társszervezőként pedig mellé állt a helybeli Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület is, hiszen az ellátás terén volt bőven tennivaló a tábor ideje alatt, ahogyan előtte és utána is.

Forrás: Vajdaság MA