Csatáztak a bácskossuthfalvi diákok

Bácskossuthfalva Hírek

Az 1110 évvel ezelőtt zajlott pozsonyi ütközetet elevenítették fel

Ezúttal is a magyar sereg győzelmével és a túlerőben levő német csapatok vereségével végződött a bácskossuthfalvi általános iskolások látványcsata-jelenete, amely a 907 júliusában Pozsonynál zajlott sorsdöntő ütközetnek állított immár másodszor emléket.

Nagy Tibor, az Id. Kovács Gyula Általános Iskola történelemtanára, a csatajáték megálmodója és rendezője elmondta, hogy először októberben csaptak össze a diákok, akkor az időjárási körülmények miatt a tornaterembe szorultak. Az élmény viszont ennek ellenére is hatalmas volt, ezt bizonyítja például, hogy amikor a 6. osztályos diákok a második félév elején tanultak az ütközetről, már nem kellett nekik részletezni a csata mozzanatait.

– Mi a legendás hajójelenetet záróakkordként játszottuk el, amikor is a házigazdák és a bajsai Káliz Íjász és Hagyományőrző Egyesület tagjaival kiegészülve tüzes nyilakkal célozták a hajókat. Igyekeztünk minél élethűbben megjeleníteni a csata mozzanatait, majdnem 90 harcos csapott össze, 30 íjász állt készen a magas löszfalon, 5 zenész ütötte az üstdobot, és két sámán gondoskodott a harcosok felélesztéséről. A négy próba alatt közreműködött a bácskossuthfalvi iskola több tanára, illetve a bajsai íjászcsapat vezetői, Harkai Róbert és Szilvia. A hajókra célzott nyílvesszőket a diákok maguk készítették, a „kardokat” pedig a Kosztolányi Dezső Gimnáziumból kértük kölcsön – tudtuk meg Nagy Tibortól.

A pozsonyi csata rekonstrukciója az oktatási intézmény iskolanapi rendezvényei keretében zajlott, amikor is hagyomány, hogy az osztályok tanáraikkal kirándulnak a szabadba. Az egykori téglagyár területén, az agyaggalamb-céllövőpálya rendszeresen karbantartott terepe nemcsak a csatajelenetnek, hanem az iskolai főzőbajnokságnak is helyet adott.

A pozsonyi csata bácskossuthfalvi kivitelezésben (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Forrás: Magyar Szó