41. Duna Menti Tavasz, országos döntő

Miskó Ildikó Kiemelt cikk

Kedden kezdődik a 41. Duna Menti Tavasz országos döntője

A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet társrendezőivel, Dunaszerdahely Város Önkormányzatával, a városi művelődési központtal és Nagyszombat Megye Önkormányzatával közösen május 31-június 5. között 41. alkalommal rendezi meg a műkedvelő gyermek báb- és színjátszó csoportok seregszemléjének, a Duna Menti Tavasznak az országos döntőjét.
A rendezvény részleteiről, amely kedden 8 órakor térzenével, a szereplők városi művelődési központ előtti felvonulásával, Meseország királyának a megválasztásával, a város kulcsának gyermekeknek történő jelképes átadásával és a Duna Menti Tavasz tavaly leleplezett szobrának (Lipcsey György Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásának) megkoszorúzásával kezdődik, majd a versenyműsorral folytatódik, Huszár László, a főszervező Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója tájékoztatta portálunkat.

dmt-1-2016

Kérem, röviden idézze fel, hogy miként ötlötték ki és hívták életre ezt az immár több mint négy évtizede megrendezett seregszemlét?

Bár a Duna Menti Tavasz első évfolyama 1976-ban zajlott, ám a mozgalom indulása 1973-ra datálódik, amikor a Csemadokból a Dunaszerdahelyi Járási Népművelési Központ élére került Héger Károly. Akkoriban már erős volt a felvidéki bábmozgalom és igény mutatkozott egy országos bábfesztiválra. Ezért a hajdani Népművelési Intézet Nemzetiségi Osztályának dramaturgiai tanácsában javaslat született a seregszemle megrendezésére. A kezdeti területi bábfesztivál 1976-ra országos fesztivállá nőtte ki magát. 1978-ban a Csemadok, Molnár László színházi referens irányításával vette át annak a megszervezését, majd háttér-szervezőként én is csatlakoztam hozzá.

A tavalyi jubileumi 40. Duna Menti Tavasz után új fejezet kezdődött-e a fesztivál történetében, vagy idén is majd minden a jól bevált, régi forgatókönyv szerint zajlik? Biztosított a csoportok folyamatos utánpótlása?

A báb- és színjátszó csoportok berkeiben a tavalyi kerek évfordulóval párosuló ünneplést szorgos, munkával telő hétköznapok, hetek és hónapok követték. A régebbi csoportok mellé újak, például a speciális alapiskolák csapatai is felsorakoztak, miközben olyanok is akadtak, amelyek most nem jelentkeztek. Ahogy általában az előző években, úgy ez alkalommal is a versenyműsorba 45 csoport jelentkezett, amelyek közül 29 színvonalas produkciót válogattunk be az országos döntőbe, ahol vendégünknek, a biatorbágyi Cipcirip Bábcsoportnak is fellépési lehetőséget adunk. Akadtak olyan csoportok is, mint például a nagybalogi és a csicseri, amelyek vezetői az idei verseny során inkább csak terepszemlét tartanak, de jövőre már ők is be szeretnének kerülni az országos döntőbe, erről szól a fesztivál tehetségdíja is. Örvendetes, hogy Nagykapostól Pozsonyig minden magyarlakta régióban tevékenykednek csoportok, leszögezhető tehát, hogy virágzik ez a mozgalom. Persze a mennyiségen kívül a minőségi mutatókra is nagy hangsúlyt helyezünk. Az országos döntő pedig majd a már bevált forgatókönyv szerint zajlik. Emellett Bukovszky László kisebbségügyi kormánybiztos megígérte, hogy eljön a megnyitó ünnepségünkre.

A bábos vagy inkább a színpadi játék lesz túlsúlyban az idei versenyműsorban? Ez alkalommal a klasszikus vagy a kortárs szerzők darabjai bizonyultak kapósabbaknak?

A meghívott előadásoknak hozzávetőleg a fele bábjáték, a többi pedig szerkesztett, dramatikus és színpadi játék, s akadnak kísérletező kedvű rendezők is, akik például árnyjátékokkal próbálkoztak. A zsűri számára a döntőbe történő válogatás során az előadások színvonala az elsődleges szempont, kevésbé foglalkozik a szerzők kilétével. Mi, szervezők pedig örülünk mindenféle nívós újdonságnak, ami színesíti a versenyprogramot.

dmt-2-2016
Kik foglalnak majd helyet a zsűritagok között?

Regös János, a Magyar Színjátékos Szövetség elnöke, Somogyi Tamás, a győri Vaskakas Bábszínház rendezője, Szluka Judit magyarországi bábművész, Kecskés Mária pozsonyi bábművész, Szabó Csilla, az örsújfalui ÉS Színház?! rendezője és Kiss Szilvia, a hetényi Csavar Színház színésze lesz az ítészek között. Ők egymás között kedden reggel döntenek majd arról, hogy ki lesz a zsűri elnöke. A csoportvezetőknek szánt szakmai értékelések naponta fél háromtól hat óráig zajlanak a VMK-ban.

Szóljunk a VMK előtt kialakított Meseváros műsorairól és foglalkozásairól! Az idei fesztivál meghirdetésekor újabb rajzversenyt is hirdettek. Az iránt milyen érdeklődés mutatkozott?

Sokféle teljesen ingyenes műsorban lesz részük a Mesevárosban időzőknek. Például kedden 17 órától a közkedvelt Kor-Zár verséneklő együttes Hangraforgó című műsorát mutatja be. Szerdán ugyanakkor Korpás Éva népdalénekes majd tehetséges zenészbarátaival, Madarász Andrással és Sipos Dáviddal együtt koncertezik. Csütörtökön pedig szintén öt órakor Kátai Zoltán magyarországi énekmondó történeti énekekből és népdalokból álló összeállítása következik. Ezeken kívül helyi és a környékről érkező csoportok szórakoztatják majd a közönséget. Kézműves foglalkozásokat, kerámiavásárt és lufibohócot is beiktattunk a Meseváros kínálatába. Rajzversenyünkre az április huszadikai határidőig hozzávetőleg 200 alkotás érkezett, amelyeket majd a zárónapon értékelünk és díjazunk. Továbbá elindítottunk két internetes kvízt, amelyek győzteseit szintén a pénteki díjkiosztó ünnepségen jutalmazzuk. Természetesen idén sem lesz Duna Menti Tavasz Fürge Irka elnevezésű fesztivállap nélkül, amelyet Angyal Sándor újságíró és csapata szerkeszt majd.

Már sikerült megszerezni a seregszemle zökkenőmentes lebonyolításához szükséges anyagiakat? Árusítanak belépőjegyeket a versenyelőadásokra?

Szokásunkhoz híven a versenyprodukciókra 1,50 euróért árusítunk belépőjegyeket, amelyek már megrendelhetők a Csörgei Tündénél, a dunaszerdahelyi VMK-ban a 031/5900813 és 031/5900801-es telefonszámon, a Meseváros műsorai pedig ahogy már említettem, ingyenesek. A fesztiválra kért anyagi támogatásainkat már jóváhagyták az illetékesek (pl.: az oktatási tárcánál), egyedül a hazai kormányhivatallal kell még aláírnunk a szerződést. A regionális válogatókkal kapcsolatos és a kisebb költségeket képesek vagyunk kifizetni a saját forrásainkból, illetve a dunaszerdahelyi önkormányzattól kapott támogatásból, a nagyobb tételeket azonban majd csak a később megérkező pénzekből tudjuk téríteni.

Valószínűleg idén is parádés záróműsor várható. Kérem, árulja el annak a részleteit!

Pénteken 8 órakor a VMK előtti zászlóbontással kezdődik a király- és fesztiválbúcsúztató, majd 9 órától a záróműsorra évről évre visszatérő féli Katica Óvoda csoportja népi gyermekjátékokkal nyitja meg a programot a VMK-ban. Ezt követően a háromtagú magyarországi Holló együttes gyermek- és népdalokkal, megzenésített versekkel, mondókákkal teremti meg az eredményhirdetéshez és díjkiosztáshoz méltó hangulatot. A jövő évi seregszemle meghirdetése után visszaadjuk a város kulcsát Hájos Zoltán polgármesternek és búcsút veszünk egymástól. Az idei eredményeket mindjárt az eredményhirdetés után feltöltöm a csemadok.sk honlapra, hiszen Meseországban semmi sem maradhat sokáig titokban.

 

Forrás:
Hírek.sk, – miskó –
2016. május 26., csütörtök
hirek-sk-logo