25 éves a WWF Magyarország

Kiemelt cikk

25 éve óvja, védi erdeink élővilágát a WWF Magyarország

A WWF hazai fennállásának 25. évfordulóját ünnepli idén. A negyed évszázad alatt, a természetvédelmi alapítvány több mint 100 sikeres projektet tudhat a háta mögött.

 

A WWF Magyarország 20 elkötelezett munkatárssal az oldalán egy olyan jövőért dolgozik, amelyben az ember harmóniában él a természettel. Mára egyre bizonyosabbak benne: ez csak együtt lehetséges!

A WWF nemzetközi természetvédelmi alapítvány 55 éve jött létre, és ma már több mint a világ 100 országában van jelen. A politikától mentes szervezetet leginkább emblémaállatáról ismerik, a pandáról.

A panda logó evolúciójához hasonlóan az alapítvány tevékenysége is számos változáson ment át, hiszen a fajok célzott védelmétől egy sokkal komplexebb irányba mozdult el. Az emberiség jövője a tét, amelyhez a jólétünk, egészségünk és gazdaságunk alapját jelentő természeti erőforrások megőrzése elengedhetetlen.

Ez a gondolat jellemzi a hazai alapítvány tevékenységét is, amely az éghajlatváltozásra, az erdők és édesvizek védelmére, valamint a nagyragadozó fajok megőrzésére koncentrál.

Denevér vagy farkas?

Munkájuk során a környezeti nevelés és szemléletformálás nagyon fontos szerepet tölt be. Ezért szeretnek „arcot” választani a programokhoz, mint amilyen például az erdők esetében a hiúz vagy a farkas.

A „főszereplőkkel” közelebb próbálják hozni munkájukat az emberekhez, szerethetővé tenni azt. Fontos azonban tudatosítani, hogy a természeti értékek védelme tulajdonképpen az ember jövőjének záloga.

De nem csak a nagyragadozók szerepe fontos az erdőkben! A WWF Magyarország és partnerei az elmúlt 3 évben a Kárpátok régiójához tartozó Északi-középhegység területén az erdei életközösségek állapotának komplex felmérését valósította meg azok védelme érdekében. A Svájci Hozzájárulás által támogatott, három és fél éven át zajló kutatás keretében partnereikkel

erdőállapot-felméréseket végeztek, monitoring-rendszert dolgoztak ki az erdőkezelés hatásainak nyomon követésére, illetve zoológiai vizsgálatokat is folytattak.

Kiemelt „szerepet” a projektben a nagyragadozók helyett mégis a denevérek kaptak: bár sokan idegenkednek az idei év emlősének választott állatától, valójában az erdei életközösség rendkívül fontos szereplői. Számukra „állományerősítő innovációként” mesterséges lakóhelyeket – úgynevezett denevérhoteleket – építettek.

A Kárpátok Erdeink Kutatása című projektjük egyik célja, hogy hangsúlyozzák: nagy szükség van háborítatlan védett erdőre a Kárpátok magyarországi vonulatain. Olyan „vadonokra”, ahol a hiúzok és farkasok mellett például az erdőlakó denevérek számára fontos élőhelyi elemek mind megtalálhatók. Szeretnék elérni, hogy hazánk őshonos állatfajainak fennmaradása hosszú távon is biztosított legyen!

A Föld élővilága nemcsak páratlan szépsége és izgalmas sokszínűsége miatt értékes. Saját egészségünk és megélhetésünk szempontjából is kulcsfontosságú.

Az élőhelyek, mint ökoszisztémák komplex, összefüggő hálózata biztosítja az ivóvizet, a tiszta levegőt, a termőtalajt, az élelmiszerek és gyógyszerek alapanyagait, illetve még sok más szolgáltatást, amelyek nélkül nem tudnánk létezni. Ezért fontos, hogy összefogjunk és vigyázzunk környezetünkre!

forrás, bővebben, képek, videó: szeretlekmagyarorszag.hu