Szent helyek és bűnös városok

1022 Budapest, Marczibányi tér 5/a Kultúra, kommunikáció

SZENT HELYEK  ÉS  BŰNÖS VÁROSOK

Történelmi előadássorozat

Miért babonáznak meg ma is emberek tömegeit szentnek vagy misztikusnak gondolt helyszínek? Mit akarunk látni, amikor e helyeket látogatjuk? Mások miért vonzódnak inkább e helyek árnyasabb oldala, a bűnös és halandó világ nyomai felé? Mitől lett szent Jeruzsálem vagy Róma, Luxor vagy Cusco? Mitől lett “bűnös” Babilon, Szodoma és Gomorra? Van-e közük a druidáknak Stonehenge-hez, és mit keresnek Petra romjai a sivatagban? Mennyire ismerjük az építők eredeti szándékait?

Az előadássorozat a legújabb tudományos kutatások segítségével kérdőjelezi meg a romokhoz és zarándokhelyekhez való romantikus viszonyulásunkat.

Előadó: ANTALFFY PÉTER történész

MÁRCIUS 31. CSÜTÖRTÖK 18.30
FIRENZE – PÉNZ, MŰVÉSZET, GYILKOSSÁG

Honnan ered a reneszánsz? Miért éppen Firenze zajos városába gyűltek a művészek? Egyáltalán mióta tartják őket művésznek? Miért reneszánsz találmány a divat és a dekoltázs? Hogyan hatottak a Mediciek politikai küzdelmei a művészetre? A reneszánsz családi vállalkozásnak indult? Lehet gyilkolni egy reneszánsz katedrálisban? Miért jelennek meg ókori istenek a kereszténység megújulásának korában? Hogyan keveredik a reneszánsz mágia a képekkel és zenével? Miért akarta az egész reneszánszot elpusztítani Savonarola? Az előadás a történettudomány legújabb eredményeinek segítségével mutat be egy ismertnek hitt világot.

Forrás: http://marczi.hu/