Science Espresso

Csíkszereda Ismeretterjesztő

Science Espresso: Hálózatkutatás és rendszerbiológia szerepe az orvosbiológiai kutatásokban

2018. február 20-án, kedden lesz az ötödik Science Espresso előadás, melynek vendége dr. Bodor Zsolt, egyetemi adjunktus.

Az esemény helyszíne: Sapientia EMTE, Csíkszeredai Kar, félemelet, 15-ös terem.

Kevesebb mint két évtizede egy új szemlélet látott napvilágot, ami a komplex rendszerek hálózatát illeti, ez maga a skálafüggetlenség. A hálózat tulajdonképpen komplex rendszerek leírására széleskörűen használt modell, melynek alapfeltevése, hogy bonyolult rendszerek működése megérthetővé válik, ha az elemek közötti kölcsönhatásokat vizsgáljuk. Ez a fiatal tudományág számos szakterületen hasznosítható, hiszen a hálózatok mindenütt jelen vannak, az élet minden területén az internettől a biológiai hálózatokig. Ma már a hálózatkutatás eredményei megkerülhetetlenek és új perspektívákat nyitnak.

Jelen előadás olyan kérdésköröket boncolgat, mint:

  • Mit jelent a hálózati szemlélet?
  • Hogyan tervezhetünk új, iparilag hasznos törzseket?
  • A kórokozók sebezhető pontjainak azonosítása
  • Jósolható-e az evolúció iránya és miért fontos?
  • Betegségek közötti kapcsolat
  • Szexuális úton terjedő betegségek hálózata vagy akár azt, hogy ha valaki a baráti társaságomban túlsúlyos, milyen hatással lehet rám?A Sparks (Újragondolni az innovációt együtt) projekt keretében Csíkszeredában, a Sapientia EMTE épületének félemeletén 2018. március 23-ig ingyenesen megtekinthető a Laboron kívül: csináld magad tudomány (Beyond the Lab: DIY Science Revolution) című kiállítás.

    A kiállítás hétköznapokon 10-18 óra között, míg szombaton 10-13 óra között ingyenesen látogatható. Az előzetesen bejelentkezett csoportoknak (min 10 fő) tárlatvezetést is biztosítunk.