Robert Offner: A világleírás alapjai

Kolozsvár Ismeretterjesztő

Robert Offner: A világleírás alapjai

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület meghívására 2017. október 03-án, kedden 18:00 órától az EME előadótermében (Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2. sz.) Dr. Robert Offner (Universität Regensburg, Universitätsklinikum) tart előadást A világleírás alapjai (Johannes Honterus: Rudimenta cosmographica, Brassó 1542) avagy a modern természettudományi oktatás kezdetei az újkori Erdélyben és Európában címmel.

Házigazda: Sipos Gábor, az EME elnöke

Az Arbeitskreis für Siebenbürgische Landeskunde e.V. Heidelberg természettudományi szakosztályának aktív tagjaként, és a genealógiai szakosztály vezetőjeként Dr. Robert Offner kiadója és társszerzője a Nagy­szebenben (Schiller Verlag) megjelentetett Johannes Honterus: Rudimenta Cosmographica/Grundzüge der Weltbeschreibung (Corona/Kronstadt, 1542) című könyvnek, amely 2015-ben először és néhány hete második, átnézett kiadásban látott napvilágot. Gernot Nussbächer, az ismert brassói levéltáros és társszerző megállapította, hogy Honterus Világleírása (Weltbeschreibung) Euró­pa-szerte 150 esztendő során (1542 és 1696 között), 96 kiadást, ill. utánnyomást ért meg, ami egy tankönyv esetében szinte páratlan sikert jelent. Honterus természettudományi művét latin nyelven írta, 1366 hexamé­terbe szedve, a könnyebb tanulás érdekében. Mintegy 9000, főleg természet- ill. társadalomtudományi jellegű, akkoriban ismert fogalmat tartalmaz, amiért tulajdonképpen általános műveltségi enciklopédia, sőt egyben a világ első zsebatlasza (16 csillagászati ábrával és metszett térképpel) volt. Az erdélyi szász kul­túrtörténet európai szintű példája ez a mű, akár a második itt bemutatásra kerülő könyv, Honterus utódjának, Valentin Wagner­nek a nyomdaműhelyéből. Ez nem más mint a brassói városi orvos Paulus Kyr által 1551-ban írt egészségtan­könyv (Sanitatis stadium…), amely jó kétszáz évvel megelőzte korát és a maga nemében nemcsak könyvritkaság, hanem máig orvostörténeti jelentőséggel bír.
Az előadás az erdélyi reformációt elindító vezérszemélyiségnek, Johannes Honterusnak a nyomdász-kiadói tevékenységét helyezi középpontjába, a gim­náziumi célra megszerkesztett és kiadott humanista szellemű tankönyvsorozatot méltatja. A svájci és wittenbergi reformátorok hatására a brassói tudós és vállalkozó Honterus egy európai összehasonlításban is egyedülálló tudás-kánont ill., teljes tankönyvsorozatot hozott létre a Kárpát-medencében. Ezeket használták a protestáns felekeztű diákok nemzedékei nem csak szűkebb hazánkban, hanem számtalan európai gimná­ziumban, sőt még az zürichi főiskolán is. Ehhez fogható szellemi teljesítményről csupán a 18. századból van még tudomásunk. Ezért is hívja fel az előadó, Dr. Robert Offner (a Regensburg-i Egyetemi Klinikum fő­orvosa), a hallgatóság valamint az erdélyi kutatók szíves figyelmét a tankönyvkiadó Honterusra, éppen most, a Lutheri reformáció 500. évfordulója alkalmából.