Rigócsőr Király

Marosvásárhely Kultúra, kommunikáció

Rigócsőr Király

A darab szerzője Szálinger Balázs, akit ma már nemcsak költőként, hanem sikeres színpadi szerzőként is jegyeznek a kortárs irodalomban. Nem először fordul már ismert, nagy történethez, amelyet aztán továbbgondol, továbbír, a sajátjává tesz, színpadra alkalmaz (valahogy úgy, mint William Shakespeare). A Rigócsőr király című mesejáték a Grimm testvérek meséje nyomán született, elsőként bábszínpadi változat készült belőle, 2016-ban Debrecenben.
A Soltis Lajos Színházban Ecsedi Erzsébet, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház színésze, a celldömölki társulat régi munkatársa rendezett előadást a történetből, amely bizonyos szempontból éppen Shakespeare Makrancos Katájának párja, vagy inkább ellenpárja.
Igazi királylányos történetről van szó: a durcás királylány beteljesíti sorsát és elnyeri az igaz szerelmet, de ehhez hosszú és tanulságos út vezet. Az ifjú Rigócsőr király furmányos módon tanítja meg a királylánynak, hogy a bölcsességhez és a megbékélés elnyeréséhez türelmesebbé, szerényebbé, önzetlenebbé kell válnia. A Shakespeare Makrancos Katájára hajazó történet a mese nyelvén tanítja a gyermekeket örökérvényű igazságokra: a durcás királylány viszontagságai által.
Rögös út vezet az igaz szerelemhez, különösen, ha valaki a világ legválogatósabb királylányának próbálja elnyerni a kezét. Hát még, ha ez a valaki – finoman szólva – nem a legdélcegebb dalia! Ebből nem lehet más, csak bonyodalom! Mi lakik a rátarti királylány szívében? Mi a fontosabb, a szépség vagy a belső értékek? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az előadás, bábok, élő emberek, gondolatok és érzések segítségével.
Abban persze nem kell kételkednünk, hogy a mese végén minden jóra fordul: Rigócsőr és a durcás, rátarti – és nagyon szép – királylány egymásra talál.
Az első tapasztalatok szerint a gyerekek jól fogadják az előadást, amely a felnőtteknek is fontos tanulságokkal szolgálhat.

Szereposztás:

Rigócsőr király……..Piller Ádám
Királylány …………Nagy Zsuzsi
Király……………….Nagy Gábor
Rigófiú………………Bruckner Roland
Rigólány…………….Gasparics Laura
Szakácsné, kérő……..Szabó Angelika
Inas, pap, kérő………Tóth Ákos

Zeneszerző: Gregorich Bálint

A Rigócsőr király című zenés mesejátékot november 20.-án tekinthetik meg az érdeklődők délelőtt 9:00, 11:00 valamint 13:00 órától a Maros Művészegyüttes székházában.

Jegyfoglalás,információk, a következő telefonszámon: 0753- 428 -580