Rendkívüli kórushangverseny

Kolozsvár Zene

Rendkívüli kórushangverseny a Farkas utcai templomban

A KVART egyesület meghívására érkezik Kolozsvárra Magyarország egyetlen hivatásos kórusa, a Magyar Honvéd Férfikar. Az operaszínpadok és a koncertpódiumok állandó résztvevője, a klasszikus zenei hangversenyélet kikerülhetetlen szereplője, határon innen és túl egyaránt. A 69 éves múltra visszatekintő kórus műsorát városunk legfiatalabb, de egyben rendkívül ígéretes gyermekprojektje, Kolozsvár Magyar Gyermekkórusa színesíti.
A Farkas utcai templomban április 28-án 19 órától sorra kerülő koncertre a belépés díjtalan.
Mindenkit szeretettel várunk!

Részletek a MAGYAR HONVÉD FÉRFIKARról:
1949. április 29-én alakult meg, akkor még katonai állományból kiállított énekesekkel. Különleges hangzást képviselt már akkor is, amihez az évek során magas szintű előadói érzékenység is társult. Zenei tudása a világ élvonalába emeli a Honvéd Férfikart. Az egykor katonákból álló kórus mára már hivatásos, magas képzettséggel rendelkező énekművészekből áll.
A Honvéd Férfikar a hagyományos klasszikus és kortárs zenei feladatok mellett szívesen vállal műfaji kirándulásokat a crossover területre is.
A kar együtt dolgozott számtalan, világhírű dirigenssel, úgymint Sir George Solti, Zubin Mehta, Ferencsik János, Lamberto Gardelli, Christian Thielemann, Fischer Ádám.
A kórus szerte a Kárpát-medencében tart interaktív énekórákat Bartók, Kodály, Liszt műveiből, amelyek nagyon népszerűek, és ahol a gyerekek együtt énekelhetnek a kórussal, sőt vezényelhetik is azt.
A magyar és a nemzetközi operaélet számos kiválósága indult el pályáján a Férfikarból: többek között Ilosfalvy Róbert, Réti József, Gregor József, Gulyás Dénes és sokan mások. A jelenkori tagok közül is számosan állandó szereplői a különböző operaszínpadoknak.
Az elmúlt évtizedek során a Honvéd Férfikar turnézott négy kontinensen, több tucat országban, Mexikótól az Egyesült Államokon át Kínáig. A Honvéd Együttes keretein belül eddig több, mint ötven ország, négy kontinens és közel harmincezer előadás áll mögötte.
Számos magyar zeneszerző komponált a cappella és zenekari kíséretes műveket a Honvéd Férfikarnak: Kodály Zoltán (Nemzeti dal, Háry Toborzó-átirata) Tolcsvay László (Testamentom), Vajda János (Szent Péter meg a zsoldosok, Memento 1918), Gyöngyösi Levente, Szakcsi Lakatos Béla, Orbán György, Selmeczi György, Csemiczky Miklós.
Az együttes munkásságát Prima Primissima-díjjal, Magyar Örökség-díjjal, Bartók-Pásztory-díjjal, valamint a Charles Cross Hanglemezakadémia Nagydíjával ismerték el.
A Honvéd Férfikar művészeti vezetője, karigazgatója 2010 óta Strausz Kálmán, Liszt-díjas karnagy. A Budapesti Nemzetközi Kórusverseny megalapítója, kétszeres Grammy-díjra jelölt dirigens. Mesteriskolákat vezet az Egyesült Államokban és Európában, európai kórusversenyek állandó zsűritagja.

Részletek KOLOZSVÁR MAGYAR GYERMEKKÓRUSÁról:
Kolozsvár Magyar Gyermekkórusa 2016 februárjában alakult. Kezdeményezője Szép Gyula, a Magyar Opera igazgatója, aki annak szükségességét fogalmazta meg, hogy legyen Kolozsvárnak és mondhatni Erdélynek egy olyan minőségi gyermekkórusa, amely habár a Magyar Opera körül folytatja tevékenységét, nemcsak az intézményt szolgálja és a helyi közönségnek szerez örömöt, hanem kiszállásaival Erdély-szerte eljuttatja a magyar és nemzetközi gyermekkórus-irodalom legszebbjeit. A világon nincs még olyan nép, nemzet vagy közösség, amely a magyarhoz hasonlóan gazdag gyermekkórus-irodalommal rendelkezne, kezdve Kodály Zoltán és Bartók Béla egynemű és gyerekkarra írt műveitől, Bárdos Lajoson és Jagamas Jánoson át egészen Vermesy Péter Pimpimpáréjáig.
A kórus megalapítója és vezetője Takács Aranka, karvezető Kovács Dalma és Kálló Krisztián. Jelen pillanatban 50, 7 és 13 év közötti kolozsvári és környékbeli gyermekből áll. A gyerekek kiválasztásakor nem volt feltétel az előzetes zenei tudás. Minden gyermek aki a felvételin jelentkezett és tiszta, szinte tökéletes énekhangú, jó ritmusérzékű és memórizáló képességű, a kórus tagja lett. Az elhivatottság és komolyság döntött abban, hogy két év után kik azok akik a színpadon állnak, és kikre épülnek az egyre sűrűbben érkező koncertfelkésérek.
A gyermekdalok ismertetése mellett a kórus célja továbbá a tudatos közösségformálás, értékteremtés, a gyerekeknek – szervezett és tartalmas környezetben töltött – minőségi idő biztosítása. Éppen ezért a heti rendszerességgel zajló próbák mellett fontos hangsúlyt fektetünk a közös táborozásokra is, amelyeket rendszerint Válaszúton, szeptember elején szoktunk megszervezni.
A kórusban való éneklés nagyon jó alkalmat nyújt arra, hogy a gyerekek megtanuljanak odafigyelni egymásra, hiszen nem elég egyénileg ügyesnek lenni, az összhang és a kiegyensúlyozottság, a figyelem összpontosítása rendkívül fontos. Csak akkor válik a sok hang egy szép tiszta gyermekhangon csengő „hangszerré”, ha egyenként mindenki megtalálja saját hangja és hangereje, valamint a kórus által biztosított egység közötti arany középutat. Most már mindegyik gyermek és szülő tudja, hogy egy pár percnyi siker és vastaps milyen sok munkával és kitartással jár.