Muzsikál az erdő

Gyula Szabadtéri

Információ

2016. szeptember 30. – 2016. október 2.

Leírás

A Muzsikál az Erdő Mátrai Művészeti Napok rendezvénysorozat fő céljai a környezettudatos életmód népszerűsítése, a fenntartható fejlődésre nevelés, a művészetek, a komolyzene, a kultúra támogatása, az egészséges életmód népszerűsítése, a helyi, természeti, kulturális értékek, az erdő védelme, helyi közösségépítés a helyi közösségek, szervezetek (önkormányzatok, erdészetek, civil szervezetek, művészek) összefogásával, az erdő és a zene összefonódásával.

Jellemző programok:

Erdei kirándulások erdészek, természetvédő szakemberek vezetésével. Itt az erdei életközösség példáján keresztül kiemelik a természeti értékeket, az ökológiai gondolkodást, a rendszerszemléletet, a fenntartható fejlődést, a fenntartható életet.

Az erdei komolyzenei koncerteken különleges helyi értékű koncerthelyszíneken helyi és országos hírű művészek lépnek fel. A 9 éve megszervezésre kerülő rendezvény az erdő és a zene közös megjelenésével országos és európai szinten egyedülálló.

A művészek az erdei helyszín, a ME küldetés, gondolatvilág különlegességét kiemelik. Ilyen körülmények között a művészet, a zene egy más minőségben jelenik meg.

Képzőművészeti kiállításokon a komolyzenén kívül egyéb művészeti ágak is megjelennek, ahol helyi illetve a témákhoz kötődő művészek (festők, keramikusok, fotósok, fafaragók, szobrászok, egyéb kézművesek) mutathatják be alkotásaikat.

Az erdei sportrendezvényekkel népszerűsítik az egészséges életmódot: Muzsikál az Erdő Tájfutóverseny, Muzsikál az Erdő Teljesítménytúra és Muzsikál az Erdő Tájékozódási Túraverseny keretein belül.

Ismeretterjesztő előadások során helyi, ill. országos elismertségű szakemberek fejtik ki jövőépítő gondolataikat, mutatják be a helyi értékeket különböző, a rendezvény céljaihoz illeszkedő témákban.

Falusi vendéglátások során bemutatásra kerülnek a helyi gasztronómiai értékek is. A közös étkezés, kulturált borfogyasztás közel hozza az embereket egymáshoz. Ez kiemelten fontos elem a közösségépítésszempontjából, hiszen ilyenkor a rendezvény szervezőinek, művészeknek és a közönségnek lehetősége nyílik arra, hogy személyesen megismerkedjenek egymással és tovább építsék a rendezvény eszmerendszerét, jövőjét.

A helyi lakosok magukénak érzik, amelyben megjelenik a térségre jellemző palóc kultúra erősítve a térségi identitástudatot.

A térség bejáratott, meghatározó ökoturisztikai vonzerővel bíró rendezvénye. A résztvevőknek kialakult már egy állandó; évről évre növekvő számú közössége, amely helyi lakosokból és az ország távolabbi tájairól rendszeresen ideérkező és több napon keresztül itt megszálló emberekből áll.

A rendezvény a helyi turizmus fejlesztésével és a helyi termékek és kézművesek megjelenésével ösztönzi a térség gazdasági és társadalmi fejlődését. A rendezvény szervezése során kapcsolatok alakulnak ki erdőgazdálkodók, helyi vállalkozók, önkormányzatok, nemzeti park között.

Forrás: port.hu