Legendák kertjében

Marosvásárhely Kultúra, kommunikáció

Legendák kertjében

A Székelyföldi Legendárium, mely közel 180 legendát és mondát tartalamaz, adja az alapját a mi előadásunknak. Célunk, hogy ezt a gazdag örökséget továbbadjuk. Éppen ezért az eddigi kiadványok mellett szeretnénk bemutatni a színpadon is ezt a szép Legendáriumot, ezzel együtt megismerteve a Székelyföld szépségeit. Előadásunkhoz innen válogattunk egy fél tucatnyit és olyan fűzérbe fonjuk azokat, hogy egy kerek egész történetet alkossanak.

A gyerekek előtt élőben bontakozik ki egy képzeletbeli meseország, a történelmen túli Székelyföld. Olyan történetekkel ismerkedhetnek meg a gyerekek, amelyek földrajzi helyszínekhez, településekhez, történelmi személyekhez kötődnek. Tartalmuk a történelmi valóság és a képzelet sajátos ötvözete. Ezekben a legendákban és mondákban őseink mesélnek ünnep- és mindennapjaikról, eljuttatva a mai kor gyermekéhez küzdelmeik, örömeik varázslatos és egyben tanulságos krónikáját.

Az előadásunk feladata, hogy mindezt közérthetően, a népi játékok, a mondókák, a rigmusok, a ráolvasások, a népdalok, a népzene és nem utolsó sorban a néptánc eszközeivel, a mai kor követelményeinek megfelelően, mutassa be a gyerekeknek. Az előadás interaktiv jellege aktívan bekapcsolja a gyerekeket a történet alakításában, együtt barangolják be Székelyföldet (a tündérek és lüdércek világát) az előadókkal, segítve őket a próbatételek megoldásában, ők a kincses láda örzői, feladatot kapnak, hogy megőrizzék annak kulcsait az ördögök elöl, segítenek a székely bácsinak kirakni egy óriás kirakós játékot, amely kijuttatja őt a pokolból, együtt nyitják ki a legendás ládát és együtt választják ki a következő legendát amelyet a színpadon majd előadunk . Ugyanakkor az előadás arra is törekszik, hogy a felnőtteket is visszacsalogassa a mesék, a csodák, az álmodozás világába. Álmodozni pedig mindenki tud és szeret. Nem titkolt célunk az sem, hogy a helyi legendákat, történeteket promováljuk, hogy a közönség megismerje őket és szorgalmazzuk azt, hogy nagyobb figyelmet szenteljen rájuk, így gyermekeik ezeket is megismerjék a világi, jól befutott idegen eredetü mesék mellett.

Olyan népi mesékről, mondákról, legendákról van szó, amelyek konzerválódtak az évszázadok folyamán, és világirodalmi művekben sem fordulnak elő. Eljött az ideje, hogy bemutassuk mindenkinek ezeket a legendákat, mondákat, és ezeken keresztül szülőföldünket. Előadásunkban a következő legendákat és mondákat dolgozzuk fel:

Tündérek gyülekezőhelye – Maka várának legendája, Makfalva, Maros megye
Paladomb tündérei – Nyárádszentimre határában lévő domb, Maros megye
Isten széke – Kelemen havasok délnyugati részén található hegy, Maros megye
Az Ördög-tó mondája – Libán-tető közelében található tó, Hargita megye
Gyilkos-tó mondája – a Békási-szoros gyöngyszeme, Hargita megye

Ezek a történetek oktató jellegűek, leleményességről, kitartásról, szeretetről, furfangos észjárásról, hősiességről, történelmi pillanatokról, bátorságról szólnak. Itt, Székelyföldön, szinte minden különleges földrajzi helyszínnek, várnak, településnek, Szentnek legendája van. A történetek az itt élő nép emlékezetében maradtak fenn, a szülők szájhagyomány útján továbbadták gyerekeiknek.
Ivácson László

Jegyárak: Gyerekeknek 10 lej,
Szervezett csoportok esetén a tanügyi kísérőknek ingyenes.
Foglalás és szállítás ígénylés: 0746-856310