Hogyan válnak zsarnokká a gyermekeink

Kolozsvár Ismeretterjesztő

Hogyan válnak zsarnokká a gyermekeink

Örökségeink – testreszabva
,,Hogyan válnak zsarnokká a gyermekeink” – beszélgetés Szebeni Viola tanácsadó szakpszichológussal

Minden családban élnek és továbbélnek nevelési minták, amelyeket generációról generációra öröklünk. A generációk öröksége szent és sérthetetlen. Sok mindent belőle hordozni kell tovább, mert, ha nem, még elfelejtjük, melyik úton járunk. De hogyan ítélje meg a „mai nap” embere, mikor mit mondjon, tegyen, hogy az jól is essen, és ne is sértsen a rábízott palánták növekedésének szempontjából? Mi az, ami már csak teher, le kell tennünk, mert már nem szolgálja azt, hogy tovább haladjunk az úton, és mi az, amit tovább kell vinni, akkor is , ha nehéz, esetleg át kell keretezni? Hogyan tegyük ezt bűntudat nélkül? Mi ad jogosultságot ahhoz, hogy szelektáljuk a batyu tartalmát?
A mindennapi események szintjén mindez így hangzik: miért kell leültetni a gyermeket, ha eszik, és nem kiskanállal rohangálni utána; miért kell megtanulnia, hogy ne szóljon bele a telefonba például, ha ügyeim intézem; hogyan nem kell azzal büntetni, hogy nem nézhet tévét, tabletet, egyebet – és ez által jutalommá tenni a vágyott tevékenységet? stb.

Szebeni Viola tanácsadó szakpszichológus több évtizedes tapasztalata, terápiás esetei kapcsán fogalmazza meg azt, hogy miért nem működik gyermekeink, unokáink esetében a büntetés-jutalmazás módszere, és mi az a más, amivel hosszútávon hatékonnyá lehet tenni a szó- és tett erejét. Hogyan válnak a fiataljaink felé intézett kéréseink belső parancsaikká, és hogyan rombolja a bármely hatalom által kiadott parancs a kérni-adni tudás természetes formálódását.
Több életút példáját felhasználva mutatja be, hogy a nemzedékek felnövekedése napjainkban olyan példátlanul új tartalmakat hoz, ami új paradigmákat követel az átörökíteni kívánatos értékek területén is.