Gyereknap a Maros Művészegyüttessel

Marosvásárhely Ifjúsági, gyermek

Gyereknap a Maros Művészegyüttessel

A Maros Művészegyüttes gyermeknap alkalmából a Maros Művészegyüttes Székházában mutatja be a János Vitéz című előadást május 30-án 10 órától. A mesejátékon kicsik és nagyok is egyaránt gyönyörködhetnek a szép előadáson, amelynek koreográfiáját az Erdélyből elszármazott hírneves koreográfus Novák Ferenc jegyezte. Az előadás után táncház következik.

Boldogult gyermekkoromban legalább huszonhét ízben olvastam el Petőfi Sándor varázslatos János Vitézét, bár meglehet, hogy ennél többször is, mivel későbbi életemben is még, de emlékszem, hogy akkoriban leginkább nyaranta és hosszan, nagyszüleim marossárpataki házának tornácán olvasgattam, ha sütött, ha viharzott köröttem a szépséges idő. A János Vitéz számomra, most örökre egy kicsit Marossárpatak marad, mert akkor, ott alighogy bevégeztem volna, már kezdtem is újra az olvasását. Betöltött, de igazán betelni soha nem tudtam vele.
Bizonyára a János vitézen keresztül és általa is léteztem, játszottam, álmodoztam azokon a hajdanvolt nyarakon. Úgy voltam, éltem, mintha egy mesében, mely csupa hűség, csupa szerelem, árva bolyongás, elvágyodás, bátor kalandozások hősi meséje… Elszánt keserűségek s hirtelen édesülések netovábbja minden benne volt János Vitéz sorsában, minden kivívott s megszenvedett reménység, s legvégül a váratlan öröm álombeli, tündérországi, szép remegése is. Ahogy a valószerüség és a valószerütlenség egymásba billen át, ahogy a valóság maga a valóság fölöttibe és a valóság alattiba játszodik át az volt feledhetetlen.
Boldog föl-föleszmélés volt megérezni a szavak csodálatos vonulását, titokzatos tájak és térségek tágasságának a leheletét a költői nyelv lélegzetében. Észrevétlenül áradt át belém, már szinte kivülről tudtam, már majdnem könyv nélkül fújtam a teljes elbeszélő költeményt végül már olvasnom sem kellett, csak Kukorica Jancsiként legeltettem a szemeimet a meglelkesült betűkön… Végső soron talán magára a magyar nyelvre, a nyelv működésének hajlékony, színes mibenlétére, dallamvilágára, hangsoraira emlékszem én, ha Petőfi és az ő János Vitézét most fölidézem magamban.
Boldog lehettem akkor… Talán azóta sejtem én, hogy a költészet, vagy akár egyetlen elbeszélő költemény is énekhangra, zenére, táncra fordítható, hisz a vers maga is muzsikálni képes, mert a meséken túl a líra s a nyelv maga is hangzó rejtelem, lüktető örömzene élő, folytonos elmozdulás, ritmikus mozgás és izgatott, mindenre nyitott, világra rezzenékeny mozgékonyság.

Kovács András Ferenc

Rendező-koreográfus: Novák Ferenc- Tata
Zeneszerző: Rossa László
Szövegíró: Novák Péter
Koreográfus munkatársai: Rémi Tünde és Lengyel Szabolcs
Tánckarvezetők: Nagy Levente Lehel és Törzsök Zsuzsánna
Díszlet, jelmez: Bandi Kati és Imrik Zsuzsa
Menedzser/Művészeti igazgató: Barabási Attila- Csaba

Jegyfoglalás/Információk:
Jegyek elővételben kaphatóak a Maros Művészegyüttes jegyirodájában, hétköznaponként 13:00-14:00 és 17:00-18:00 órától, valamint jegyfoglalás a 0746-017.850 telefonszámon.