Ezerkilencszázötvenhat (perjáték)

Kolozsvár Kultúra, kommunikáció

Ezerkilencszázötvenhat (kétfelvonásos perjáték)

A Perjátszó Kör az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának hivatalos, kifejezetten perek előadására specializálódott színjátszó társulata. A társulat 2015 őszén ünnepelte fennállásának 10 éves jubileumát. Egy fakultatív szeminárium keretei közül indult Kisteleki Károly tanár úr vezetésével, de a mára egyesületté alakult csapat rövid idő alatt kinőtte a tanterem falait.

A perjáték, mint műfaj a perszimuláció és a színjátszás olyan egyedi egyvelege, amit az egyesület egyedül képvisel egész Magyarországon. A társulat tagjai többségében az egyetemen tanuló diákok, jogász és politológus hallgatók vegyesen, de a csoportot színesítik olyan végzett jogászok is, akik egykor szintén az ELTE ÁJK-n tanultak.

Az elmúlt évek során számos előadást vittek színre, amelyekben olyan történelmi személyiségek nevezetes pereit dolgozták fel, mint például Marie Antoinette, Stuart Mária, vagy Charles Manson, Bibó István stb.

Az Ezerkilencázötvenhatcímű perjátékról

A Perjáték két pert ölel fel: Angyal István, valamint az ún. egyetemisták perét. Míg az elsőben valós személyeket jelenítenek meg, addig az egyetemisták perében fiktív személyek, vádlottak szerepelnek, de valódi peranyagok alapján.
Mindkét per közös sajátossága, hogy az 1956-os forradalmat követő megtorló perek közé tartoznak. Mégis különbözőek, egyediek a maguk tragikusságában, mely egyediség leginkább az elsőrendű vádlottak személyéből fakad. Éppen ezért pár szóban róluk:

Angyal István a proletariátus pártjával szimpatizált, úgy gondolta, hogy a felkelők csak a párttal közösen vívhatják ki a magyarországi kommunista függetlenség győzelmét. Jóllehet a párt ezt később nem viszonozta, ő forradalmárokat állíttatott pártházak elé, hogy a feldühödött nép haragjától megvédje a benne lévőket. Kommunistának vallotta magát, a forradalmi események alatt következetesen a proletárdiktatúra győzelméért harcolt, mind a szovjet megszállók, mind a kapitalista restaurátorok ellen.
És hogy milyen a kor egyetemistája? Akik a forradalomban részt vettek, mindenképpen az eseménysorok elindítói voltak. Bátrak, akik kivitték a gondjaikat, fájdalmukat az utcára és megpróbálták elkeseredettségüket a változtatni akarás szolgálatába állítani. Előttük tisztelgünk.

Szervezők: Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Kara, Kincses Kolozsvár Egyesület, Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar (Budapest)

Időpont: 2016. november 5., szombat, 18 óra.
Helyszín: Báthory Líceum díszterme