Dsida költészete

Kolozsvár Kultúra, kommunikáció

Dsida költészete

KABÁN ANNAMÁRIA – MÓZES HUBA
Tárt kapukhoz fényösvény viszen
Dsida Jenő költészete és műfordításai

A szerzőkkel Bartha Katalin Ágnes beszélget

Dsida Jenő költészetének koroktól, divatoktól, irodalmi kánonoktól függetlenül mindig is voltak hívei és rajongói. Annak a költő-nemzedéknek a tagja, amely a magyar líra két világháború közötti történetében kitüntetett fejezetet alkot. József Attila (1905), Radnóti Miklós (1909) tartozik e nemzedékhez, az erdélyiek közül Szemlér Ferenc (1906) és Szabédi László (1907).

Tárt kapukhoz fényösvény viszen: Dsida Jenő költészete és műfordításai című kötet a személyes életút ismertetését ötvözi a versvilágokba való kalauzolással (a zsengéktől a posztumusz megjelent költeményekig, műfordításokig), a művek elemzésével, motívumvizsgálattal, az életmű recepciójával; mégpedig úgy, hogy közben a Dsida-filológia rejtelmeibe avat, és a függelékben korábban nem közölt dokumentumokat tesz közzé, amelyek a költői életút néhány fontos vonatkozásainak feltérképezését segítik, további kutatásokat ösztönöznek.

A Kabán–Mózes szerzőpárossal folytatott beszélgetésen nemcsak az életmű esztétikai dimenzióiról, hanem Dsida Jenő életútjának eddig kevésbé ismert vonatkozásairól is szó lesz. A kíváncsi publikum, Dsida Jenő költészetének szeretői olyan kérdésekre is választ kaphatnak, hogy miért viselte a költő Dsida Aladár és csengeri Tóth Margit fiaként több éven át a Binder családnevet, ki áldotta meg házasságkötését Imbery Melindával a kolozsvári Szent Mihály templomban, s a költő Pénztárfüzetében milyen tételek szerepeltek bevétel-kiadás rovatok között a halála előtti év telén?

Az eseményre szeretettel várja az EMKE az érdeklődő közönséget a Györkös Mányi Albert Emlékházban augusztus 23-án, csütörtökön 16:30-kor.