Dr. Magyarics Tamás előadása

Kolozsvár Ismeretterjesztő

Dr. Magyarics Tamás: Az ír–észak-ír kapcsolatok alakulása a BREXIT fényében

Március 28-án, szerdán 18 órától könyvbemutatóval egybekötött előadást szervez az Egyetemi Esték sorozat keretében a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék a Kolozsvári  Kar B301-es teremben. Az esemény folyamán sor kerül az Amerikai konzervatív gondolkodók című könyv bemutatójára, melynek szerkesztője dr. Magyarics Tamás nagykövet, egyetemi tanár. Ezt követően nagykövet úr Az ír–észak-ír kapcsolatok alakulása a BREXIT fényében címmel tart előadását. Beszélgetőtársa az est folyamán dr. Bakk Miklós egyetemi docens, a  Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék oktatója.

Dr. Magyarics Tamás az akadémiai és a diplomáciai pályán egyaránt jelen van: 1987-től főállású oktatója az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek, de emellett tanított a kaliforniai UCSB-n, a Corvinus Egyetemen, a bécsi IES-ben és a Közszolgálati Egyetemen. Vezető kutató volt a Teleki Intézetben, illetve a jogutódjában, a Magyar Külügyi Intézetben, amelynek igazgatója volt 2010–2011 között. 2002–2010 között a Külügyi Szemle és a Foreign Policy Review főszerkesztője volt. Tagja a Magyar Atlanti Tanácsnak, és 2001–2002 között a szervezet főtitkára tisztségét is betöltötte. 2005 óta tagja a Hungarian American Enterprise Scholarship Foundation (HAESF) kuratóriumának, melynek 2010 óta elnöke. 2011–2015 között Magyarország nagykövete volt Írországban; 2015–2016-ban pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium Észak-Amerika Főosztályát vezette. 2017-től ismét teljes állású egyetemi oktató; jelenleg az ELTE Amerikanisztika Tanszékét vezeti, vendégprofesszor a bécsi IES-ben és vezető kutató a Közszolgálati Egyetem Amerikai Tanulmányok Központjában. Dr. Magyarics Tamás kutatási területei a hidegháború, az Egyesült Államok külpolitikájának története, a transzatlanti kapcsolatok és biztonsági tanulmányok. Pályafutása során 10 könyvet írt és szerkesztett, folyamatosan publikál hazai és külföldi tudományos és ismeretterjesztő folyóiratokban, és kb. 20 történelmi tárgyú könyvet és visszaemlékezést fordított angolról magyarra.

2017-ben az ő szerkesztésében és az Antall József Tudásközpont kiadásában jelent meg az Amerikai konzervatív gondolkodók című kötet, mely a modern, második világháború utáni amerikai konzervatív gondolkodás sokszínűségét kívánja bemutatni az értékkonzervativizmustól kezdve a (neo)liberális közgazdasági felfogáson át a kül- és biztonságpolitikai realizmusig és neokonzervativizmusig. A válogatás kettős célt szolgál: egyrészt árnyalni kívánja az amerikai szellemi életről mint a liberalizmus által dominált territóriumról kialakult képet, másrészt segíteni kívánja az Egyesült Államokban zajló politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális jelenségek jobb megértését.

A könyvbemutató és az előadás minden kedves érdeklődő számára nyitott.