Biblia és reformáció

Rimaszombat Vallás

A Gömör-Kishonti Múzeum termeiben kedden 15.00 órától nyílik a Biblia és reformáció című kiállítás . A tárlatot ifjabb Pohóczky Béla református lelkész készítette elő Zuzana Moncoľová, evangélikus lelkész, esperes helyettes közreműködésével. A tárlat szeptember 30-ig tekinthető meg. 

A kiállítás tematikailag a  katolikus egyház megreformálásának időszakát érinti. A tárlatra szánt tárgyak közt Serkéből Pohóczky Béla lelkész és édesapja magángyűjteményéből származó, a reformációhoz kapcsolódó különböző tárgyi emlékek, dokumentumok és irodalom is megtekinthető lesz. A kiállítás részét képezik majd a reformáció és ellenreformáció korából származó nyomtatványok is, elsősorban protestáns teológiai irodalom – bibliák, imakönyvek, prédikációs könyvek és énekeskönyvek. Gyűjteményük darabjait a nagyközönség először a Gömör-Kishonti Múzeum termeiben tekinthette meg 2017-ben, amikor is a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából rendezett kiállításon szerepeltek. Jelenlegi, a Biblia és reformáció című tárlatunk célja emlékeztetni mindenkit erre az Európa és a mai Szlovákia történetében is kimagasló időszakra, bemutatva annak kezdeteit és lefolyását valamint a reformáció korának kimagasló egyéniségeit.

A reformáció több mint fél évezreddel ezelőtt vette kezdetét s célja a katolikus egyház megújítása, megrendszabályozása volt. A folyamat egy német szerzetes, teológus, Luther Márton megjelenésével vette kezdetét, aki fellépve a bűnbocsátó búcsúcédulák árusítása ellen, a katolikus egyházzal szembeni fenntartásait 95 pontba gyűjtve tézist dolgozott ki s 1517. október 31-én kiszögelte azt a wittenbergi vár kapujára. Az új tan meglepően gyorsan terjedt, elsősorban a nemesség és polgárság körében. A katolikus egyház élén a pápával veszélyben érezte hatalmát. V. Károly császár szerette volna megőrizni a katolikus egyház egységét, mert az egyházszakadás politikai széthúzást eredményezhetett volna a birodalomban. Ennek fényében 1521 májusában Wormsban birodalmi átokkal sújtotta Luthert és híveit s egyben megtiltotta Luther műveinek publikálását és olvasását. Luther menekülni kényszerült s a Wartburg várában töltött fogsága idején fordította le német nyelvre a bibliai Újszövetséget, melyet végül 1522 szeptemberében jelentetett meg. A reformációs törekvések Európa szerte radikális változásokat idéztek elő. A reformáció eszméi a 16. század 20-as éveire Magyarországon is elterjedtek, s gyakorlatilag a következő évszázadokat is meghatározták.

Forrás: Felvidék.ma/SZAKC