A népmese hatása a gyermekekre

Kolozsvár Ismeretterjesztő

A népmese hatása a gyermekek szocializációs folyamatára

A népmese fontos szerepet játszik a kisgyermekek fejlődésében, de tanítása elkísér egész életünkben, ugyanúgy, ahogy az utazót a tarisznyába csomagolt hamuba sült pogácsa kalandozásai során. Őseink olyan ismeretekkel és világnézettel rendelkeztek – s meséiket is ez alapján szőtték – melyek aktualitásukból soha sem veszíthetnek, holott a társadalom folytonos alakulásban van.

Mi lehet az az alapvető tanítás, amit a népmese sugall? Milyen változások mentek végbe a családban, melyek következtében megfeledkeztünk arról, hogy a mese életünk szerves részét képezi? Milyen módon ismerkedtek és ismerkednek ma a gyerekek az őket körülvevő világgal? Mit lehet tanulni a mese hőseitől? Ezekkel és hasonló kérdésekkel foglalkozni a beszélgetés alkalmával.

A beszélgetést Aliz Vitos moderálja, aki mesteris hallgató európai szociálpolitikák szakon, Erasmus mobilitási program keretén belül jelenleg Budapesten tanul. 2015-16 között EVS (európai önkéntes szolgálat) projekt résztvevőjeként egy évig dolgozott szellemi fogyatékosokkal Lengyelországban, Gdanskban, ahol leginkább művészet- és foglalkoztatási terápia, rehabilitáció, workshopok szervezése volt napi tevékenysége.

2014-15 között kutatóként dolgozott az Azori-szigeteken, a helyi egyetemen – Universidade dos Açores, Ponta Delgada. Az alapképzés alatt egy szemesztert töltött a sevillai egyetemen, szociológia szakos hallgatóként.