Zöld forrás 2016

Hazai
A ZÖLD FORRÁS 2016. évi pályázati felhívása
a környezet és természetvédelmi civil szervezetek számára

A Földművelésügyi Minisztérium, mint támogató (továbbiakban: FM) a Nemzeti Környezetvédelmi Program céljainak megvalósítása érdekében az alábbiakban nyilvános pályázati felhívást tesz közzé a környezet- és természetvédelmi céllal létrejött, a nemzeti környezet- és természetvédelmi célok elérésében közvetlenül feladatot vállaló civil szervezetek számára.

A pályázati felhívás a lentebb felsorolt jogszabályok alapján készült, amelyek a pályázati eljárás során kötelezően betartandók:
– a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény;
– a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény
– Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény;
– az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (továbbiakban: Civil tv.);
– az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.);
– az államháztartási törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Ávr.);
– a fejezeti és központi kezelésű előirányzatok kezelésének és felhasználásának szabályairól szóló 24/2015. (V. 26.) FM rendelet;
– a minisztérium fejezeti kezelésű előirányzataiból pályázati úton vagy egyedi döntés alapján pénzeszköz- vagy előirányzat-átadással biztosított támogatások kapcsán elszámolható költségekről, a támogatások felhasználása ellenőrzésének és a beszámolók összeállításának szabályairól szóló 1/2016. (I. 22.) FM utasítás;
– a XII. Földművelésügyi Minisztérium költségvetési fejezethez tartozó és központi kezelésű előirányzatokkal kapcsolatos gazdálkodásról szóló 16/2015. (IX. 30.) FM utasítás;
– a Földművelésügyi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 3/2014. (VIII. 1.) FM utasítás.

1. A pályázati támogatás célja
A környezet- és természetvédő civil szervezetek támogatása, aktív részvételének biztosítása a Nemzeti Környezetvédelmi Programban meghatározott célkitűzésekhez illeszkedő, illetve bizonyos állami feladatok átvállalásából adódó szakmai programjaik eredményes és hatékony megvalósításában.

2. A támogatás az alábbi célokra, illetve azok megvalósításának költségeire igényelhető
A Zöld Forrásból a támogatás igénybevételére jogosultak a Nemzeti Környezetvédelmi Programban (a továbbiakban: NKP) alábbiakban megfogalmazott célkitűzésekhez illeszkedő, illetve az átvállalható állami feladatok hatékony és eredményes teljesítéséhez kapnak segítséget:
1. Az életminőség és az emberi egészség környezeti feltételeinek javítása;
2. Védett természeti értékek és erőforrások védelme;
3. Az erőforrás-takarékosság és a -hatékonyság javítása.

A fenti célokkal összhangban az alábbi tevékenységtípusokra és azok megvalósításának költségeire igényelhető a támogatás:
a) élőhelyvédelem;
b) környezet- és természetvédelmi monitorozás;
c) ismeretterjesztő, a környezet- és természettudatosságot szolgáló kiadványok, könyvek elkészítése, kiadása;
d) szemléletformáló, szakmai információkat közvetítő honlapok készítése, üzemeltetése;
e) környezetvédelmi tanácsadás;
f) környezeti nevelési célú programok szervezése, lebonyolítása;
g) kiemelt környezet- és természetvédelmi célok megvalósulásához, jeles napokhoz stb. kapcsolódó figyelemfelkeltő kampány;
h) ágazati szakmai rendezvények szervezése;
i) természet- és környezetvédelmi ismeretterjesztés, szemléletformálási céllal, rendezvényeken való részvétel.
Egy pályázaton belül legalább egy célkitűzést meg kell jelölni, de több is teljesíthető; a fent nevezett tevékenységtípusok közül azonban legfeljebb csak három tervezhető!
Egy pályázó csak egy pályázatot adhat be.

A támogatás általános működési költségekre nem igényelhető!

3. A pályázók köre
Pályázatot, azon környezet- és természetvédelmi civil szervezetek nyújthatnak be, akik az alábbi feltételeknek eleget tesznek:
a) 2014. január 1. előtt jogerősen Magyarországon bejegyzettek;
b) tevékenységüket Magyarországon végzik;
c) alapító okiratban/alapszabályában rögzítetten környezet- és természetvédelmi céllal létrejött társadalmi szervezetek – alapítványok, egyesületek, szövetségek, amelyek
d) az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény alapján civil szervezetnek minősülnek;
e) a Civil tv. szerinti közhasznúsági fokozattal rendelkeznek;
f) 2014-ben és 2015-ben környezetvédelmi és/vagy természetvédelmi tevékenységet folytattak;
g) 2014. évi beszámolóját és annak közhasznúsági mellékletét nyilvánosságra hozták.

Nem pályázhatnak:
a) közalapítványok,
b) civil társaságok,
c) köztestületek,
d) non-profit gazdasági társaságok,
e) egyházi jogi személyek, illetve ezek jogi személyiséggel rendelkező szervezetei,
f) pártok,
g) gazdasági társaságok.

4. A támogatás formája és a finanszírozás módja
A támogatás egyszeri, vissza nem térítendő, mértéke legfeljebb az összes elszámolható költség 100%-a. Az FM az odaítélt összeget egyösszegű előlegfinanszírozás formájában utalja át Támogatott bankszámlájára.

5. A pályázattal elnyerhető támogatás mértéke
A jelen pályázattal meghirdetett támogatásra a Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény XII. Földművelésügyi Minisztérium fejezetének a 20/2/14 szám alatti jogcímcsoport szerinti “Állami feladatok átvállalása a Nemzeti Környezetvédelmi Program megvalósításában” előirányzat keretösszegéből 70 000 000 Ft áll rendelkezésre.
Az egy pályázattal elnyerhető vissza nem térítendő támogatás összege 500 000 forinttól 3 000 000 forintig terjedhet. 500 000 Ft-nál alacsonyabb támogatási összegre értékelt pályázatot támogatni nem lehet.
Az FM fenntartja magának a jogot, hogy a hatályos költségvetési törvény alapján a támogatási keretösszeget – a felhívás külön módosítása nélkül – megváltoztassa.

6. A pályázat benyújtásának módja, helye és ideje
A minden oldalon cégszerűen aláírt pályázati adatlapot és a kötelezően csatolandó mellékletét – úgymint a kitöltött pályázati adatlapot excel formátumban, és a szervezet képviselője által hitelesített, a pályázat benyújtásakor hatályos alapszabály/alapító okirat szkennelt változatáttartalmazó elektronikus adathordozót -; az alábbi módon és formában várjuk. Pályázati díj nincs.

Postai úton, a zárt borítékon feltüntetve: “Zöld Forrás 2016 pályázat”
A könyvelt postai küldeményt az alábbi címre kell postázni:

Földművelésügyi Minisztérium
Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya
1055 Budapest, Kossuth tér 11.

A pályázatok benyújtásának határideje: 2016. május 6.
(postabélyegző kelte)7. A pályázat formai és tartalmi követelményei
Hiánypótlásra nincs lehetőség.
A pályázati adatlap szerkezete és tartalma nem változtatható.

A pályázati felhívásban rögzítetteknek, a vonatkozó jogszabályoknak, valamint a formai szempontoknak nem megfelelő pályázatok szakmai értékelésre nem bocsáthatóak.
A formai értékelés eredményéről (befogadás vagy elutasítás) az FM – elektronikus levélben – a beérkezést követő 7. napig értesítést küld a pályázó részére – elutasítás esetén annak indokának megjelölésével.
A pályázó által megadott email-címmel kapcsolatos kockázatokat (pl. hibásan megadott cím, olvasatlan vagy átirányított e-mailek) minden esetben a pályázó viseli!

A befogadásra került pályázatok benyújtójának neve és a pályázatok címei a benyújtási határidőt követő 15 napon belül az FM hivatalos honlapján közzétételre kerülnek.

Formai szempontból kizáró okok:
a) hibásan, hiányosan vagy határidő után benyújtott pályázat;
b) a papír alapon benyújtott és az elektronikus adathordozóra feltöltött Adatlap tartalmának eltérése;
c) bármely tekintetben valótlan adatszolgáltatás;
d) az igényelt költségvetési támogatás összege meghaladja a maximálisan igényelhető 3 000 000 Ft-ot, vagy nem éri el az 500 000 Ft-ot;
e) a jelen pályázati felhívásban jelzett célokkal nincs összhangban;
f) a pályázó ellen csőd-, felszámolási eljárás vagy egyéb, a megszüntetésre irányuló, jogszabályban meghatározott eljárás van folyamatban;
g) a pályázó az Áht. 50. § (1) bekezdésének a) pontja alapján nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak,
h) a pályázó az Áht. 50. § (1) bekezdés c) pontja, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. c) pontja szerint nem minősül átlátható szervezetnek;
i) a pályázó az Áht. 50. § (3) bekezdés hatálya alá esik.

Tartalmi értékelés
Az értékelés során meghatározó, kiemelt jelentőséggel bíró szempontok:
a) a tervezett program mögött álló megfelelő szakmai háttér;
b) a projekt szoros illeszkedése a Nemzeti Környezetvédelmi Programhoz;
c) a tervezett program megvalósíthatósága;
d) a projekt kidolgozottsága;
e) a pályázó szakmai hitelessége;
f) a pályázat tartalma átlátható, egyértelmű, logikus;
g) a pályázó szervezet működőképessége;
h) visszatérő pályázó esetén az előző projektek elszámolásának, illetve program lezárásának – a pályázati kiírásban megjelölt szempontoknak, illetve a gazdasági szabályoknak megfelel;
i) társadalmi hasznosság;
j) hiánypótló, eredeti elképzelés megvalósítása;
k) a költségek reálisak, összhangban vannak a tevékenységgel.8. Pályázati döntés
Bírálatra csak tartalmi és formai szempontból megfelelő pályázat kerülhet.
A pályázatokkal kapcsolatos döntést a benyújtási határidőtől számított 60 naptári napon belül a földművelésügyi miniszter írásban hozza meg. A minisztert döntésében a Bíráló Bizottság javaslata segíti, ami egyesíti magában a tárca szakmai véleményét és a civil szervezetek delegáltjainak egységes javaslatát.
A megszülető döntés lehet: támogatás, feltételes támogatás (ún. tartaléklista), elutasítás, kizárás. Az igényelt támogatási összegnél kisebb összeg is nyújtható; kisebb összeg esetén a szerződéskötés feltétele a módosított költségvetés benyújtása és annak elfogadása.
A miniszteri döntés eredménye a 16/2015. (IX. 30.) FM utasításnak megfelelően a döntéstől számított 15 napon belül az FM hivatalos honlapján közzétételre kerül (http://www.kormany.hu/hu/dok?source=3&type=206#!DocumentBrowse), valamint minden pályázó elektronikus levélben értesítést kap a pályázatáról hozott döntésről.

9. Kifogás
A miniszteri döntéssel szemben jogorvoslatnak nincs helye.
Amennyiben a pályázó úgy ítéli meg, hogy a pályázati eljárás, a támogatási döntés meghozatala, a támogatói okiratok kiadása, a támogatási szerződés megkötése, a költségvetési támogatás folyósítása, illetve annak esetleges visszakövetelése jogszabálysértő vagy a pályázati kiírásba vagy a támogatási szerződésbe ütközik – akkor az Ávr. 102/D §-a alapján kifogást nyújthat be.

A kifogásnak tartalmaznia kell:
a) a kifogást tevő nevét, székhelyét vagy lakcímét, a nem természetes személy kifogást tevő képviselője nevét,
b) a kifogással érintett pályázat vagy támogatói okirat, támogatói szerződés azonosításához szükséges adatait,
c) a kifogásolt intézkedés vagy mulasztás meghatározását,
d) a kifogás alapjául szolgáló tényeket és a kifogásolt vagy elmaradt intézkedéssel megsértett jogszabályi rendelkezés pontos megjelölését,
e) nem elektronikus úton történő kapcsolattartás esetén a kifogást tevő aláírását.

A kifogás elbírálása az Ávr. 102/D. § (5) – (7) bekezdései, valamint a 16/2015. (IX. 30.) FM utasításban foglaltak alapján történik.
A kifogás tárgyában hozott döntés ellen további kifogás előterjesztésének vagy más jogorvoslat igénybevételének nincs helye.

10. Szerződéskötés
A nyertes pályázót a miniszteri döntést követő 15 naptári napon belül az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya értesíti a szerződéskötés feltételeiről a pályázati adatlapon megjelölt elektronikus címen.
A szerződést – a megkötéséhez szükséges valamennyi feltétel teljesülése esetén – a támogatást elnyert pályázó aláírási címpéldányt benyújtott képviselőjével a miniszter helyett és nevében a miniszter által felkért személy köti meg.
A szerződés megkötésére a támogatásról szóló értesítésben meghatározott időtartam, de legfeljebb a döntésről szóló elektronikus értesítés kézhezvételétől számított 30 naptári nap áll a rendelkezésére, mely az Ávr. 73. § (2) bekezdése alapján, kérésre és indokolt esetben további 30 naptári nappal meghosszabbítható. A támogatásról szóló döntés hatályát veszti, ha a támogatásról szóló értesítés kézhezvételétől számított 60 naptári napon belül, a Támogatottnak felróhatóan nem jön létre a támogatási szerződés.
A támogatásra irányuló jogviszony a szerződés megkötésének időpontjában keletkezik. Az ezt megelőzően megkezdett projekt megvalósításából eredő kockázatok a Pályázót/Támogatottat terhelik.

A döntést követően a szerződés megkötésének általános feltételeit, valamint az elszámolásra vonatkozó előírásokat a pályázati segédlet és a beszámoló tájékoztató tartalmazza.

Benyújtandó dokumentumok:
a) a pályázó nyilatkozata arról, hogy az általa megadott adatok, benyújtott dokumentumok valódiak, hitelesek, teljes körűek,
b) a támogatási feltételnek megfelelően módosított, részletes költségterv (csak digitálisan),
c) a tevékenységekre részletesen lebontott ütemterv (csak digitálisan),
d) a bíróság által kiadott, 30 naptári napnál nem régebbi “Kivonat a társadalmi szervezet nyilvántartási adatairól” című dokumentum vagy annak bíróság/törvényszék által 30 napnál nem régebben hitelesített aktuális példánya;
e) a képviseletre jogosult személy aláírási jogosultságának eredeti igazolása – aláírási címpéldány vagy banki bejelentő lap,
f) felhatalmazó levél a Támogatott valamennyi, jogszabály által beszedési megbízással terhelhető bankszámlájára,
g) engedélyköteles tevékenység megvalósítása esetén a tevékenység megkezdéséhez szükséges engedély(ek) hitelesített másolata [Ávr. 75. § (2) h) és (6a.)],
h) a támogatott projekttel kapcsolatban előírt egyedi feltételek teljesítését igazoló dokumentumok,
i) átláthatósági nyilatkozat (16/2015. (IX. 30.) FM utasítás 3. sz. melléklete),
j) amennyiben a bírósági kivonat nem tartalmazza a szervezet céljainak meghatározásánál a környezet- és / vagy természetvédelmi célt, úgy a Támogatott szervezet alapító okiratának vagy alapszabályának hitelesített másolata;
k) a pályázó nyilatkozata arról, hogy az adott tárgyban támogatási igényt korábban, illetve egyidejűleg mikor és hol nyújtott be.

11. A támogatás kifizetése
A támogatás kifizetésének feltétele a támogatási szerződésben rögzítettek elfogadása és a szerződés mindkét fél részéről történő aláírása: ezt követő 45 napon belül történik a támogatás folyósítása.

12. Szerződés-módosítás, adatváltozás, szerződéstől való elállás, szerződés felmondása
A támogatási szerződés módosítását, az Ávr. 95. §-ával összhangban, az indokok felsorolása mellett, bármelyik fél írásban kezdeményezheti úgy, hogy az aláírt kérvény postai úton vagy szkennelve e-mailen az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályához, legkésőbb – a költségvetési sorok módosítását kivéve – a támogatási szerződésben a támogatás felhasználására meghatározott befejezési határidő letelte előtti 15. napig beérkezzen.
A költségvetésben szereplő költségvetési sorok – szerződés-módosítást nem igénylő – változtatásának mértéke legfeljebb plusz-minusz 20% lehet, mely eltérést a beszámolóban indokolni kell. Ennél nagyobb arányú eltérés szerződésmódosítást tesz szükségessé, amelyet a támogatottnak, a módosítandó költség, általuk történő kifizetését megelőző 15. napig kell kérvényezni a fent nevezett módon és helyen.
A támogatási szerződés csak abban az esetben módosítható, ha a támogatott tevékenység a módosított feltételekkel is támogatható lett volna.

A Támogatottnak a támogatási szerződésben rögzített feltételekben, illetve a saját adataiban bekövetkezett változásokat a tudomására jutástól számított 8 napon belül írásban jeleznie kell az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának.

A költségvetési támogatás – az Ávr. 96. §-a szerinti – jogosulatlan igénybevétele, jogszabálysértő vagy nem rendeltetésszerű felhasználása esetén a Támogató a költségvetési támogatást visszavonhatja, a támogatási szerződéstől elállhat, azt felmondhatja vagy kezdeményezheti annak módosítását. A Támogató jogosult a támogatás visszavonása, a szerződéstől való elállás, vagy a szerződés felmondása nélkül írásos felszólítással intézkedni a jogosulatlanul igénybevett támogatás visszafizettetéséről. A jogosulatlanul igénybevett támogatás összegét az Áht. 53/A. §-a szerinti kamattal növelt összegben kell visszafizetni a Támogató számlájára. (Ávr. 96- 99. §)

13. A támogatás felhasználásának feltételei
a) Az elnyert támogatás kizárólag a támogatott pályázatban megjelölt célra és a szerződéssel elfogadott (módosított), a beszámoló tájékoztató figyelembevételével összeállított költségtervben részletezett költségekre használható fel;
b) a támogatási szerződésben rögzített időszakban – de legkorábban a pályázat benyújtási határidejét követő naptól, tehát 2016. május 7-től, legkésőbb 2017. május 31-ig felmerülő költségekre használható fel. A legkésőbbi kifizetés dátuma a támogatási szerződésben foglalt projektbefejezési határidő;
c) a támogatás terhére elszámolható számlákat és bizonylatokat a támogatott szervezet nevére és székhelyére kell kiállítani;
d) a 100 000 forintot meghaladó értékű árubeszerzésre vagy szolgáltatás megrendelésére vonatkozó szerződés kizárólag írásban köthető meg;
e) bruttó 300 000 forintot meghaladó értékű áru beszerzése vagy szolgáltatás igénybevétele legalább 3 árajánlat bekérése és ezek alapján történő kiválasztás alapján történhet;
f) a bruttó 300 000 forint összeghatárt meghaladó összegű számlák csak bankon keresztül történő kiegyenlítéssel számolhatók el a támogatás terhére;
g) nem számolhatóak el azok a költségek, amelyek a támogatást elnyert pályázó képviselője, vezető tisztségviselője vagy ezek nevében nyilatkozattételre jogosult személy vagy mindezeknek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott közeli hozzátartozója érdekeltségi körébe tartozó vagy részesedési viszonyban álló társaság közreműködésével kerülnek felhasználásra;
h) az államháztartás központi alrendszeréből kapott más támogatás esetén az elnyert Zöld Forrás támogatás nem tekinthető saját forrásként.(Ávr. 75. § (4a) bek.).

14. Elszámolás, beszámolási kötelezettség, a teljesítés ellenőrzése
A Támogatott a támogatott program megvalósításáról, az elnyert támogatási összeg szerződésben rögzített feltételeinek, illetve az ide vonatkozó jogszabályoknak megfelelő felhasználásáról a befejezési határidőt követő 30 naptári napon belül köteles a jelen pályázati felhívás melléklete szerinti beszámoló nyomtatványon, az általános tájékoztatóban foglaltak figyelembevételével szakmai beszámolót és pénzügyi elszámolást (a továbbiakban együtt: beszámoló) készíteni és azt az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályához egy eredeti, aláírt példányban megküldeni.

Az elszámolható, illetve a pályázat keretében nem elszámolható költségek részletes megnevezését a beszámoló tájékoztató és a pályázati segédlet (is) tartalmazza.

a) a beszámolóból egyértelműen ki kell tűnnie, hogy a támogatás a pályázatban meghirdetett, valamint a támogatási szerződésben rögzített és vállalt célokra, feladatokra került felhasználásra,
b) a kötelezettségek teljesítését, a támogatás rendeltetésszerű felhasználását a FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya az illetékes szakfőosztályok bevonásával végzi,
c) a beszámolóval kapcsolatban egyszeri, 15 napos hiánypótlásra van lehetőség.Ha a kedvezményezett önhibájából, felszólítás ellenére sem tett eleget a jogszabályban vagy a kötelezettségvállalás dokumentumában meghatározott valamely kötelezettségének, a miniszter a kedvezményezettet legfeljebb 3 évre kizárja a Kvtv. 1. melléklet XII. Földművelésügyi Minisztérium fejezet 20. címébe sorolt fejezeti kezelésű előirányzatok támogatási rendszeréből.

A Támogatottnak és a megvalósításban közreműködő partnereinek a támogatás elnyerésével ellenőrzés-tűrési kötelezettsége keletkezik. Az Ávr. 101. §-a szerint a támogató és a kedvezményezett a költségvetési támogatásokkal kapcsolatos valamennyi dokumentumot köteles a kedvezményezett beszámolójának támogató általi jóváhagyásától számított legalább tíz évig megőrizni.
A beszámoló elfogadásáról és a felhatalmazó levél visszavonásáról az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya levélben értesíti a Támogatottat.

15. Biztosíték
A pályázó a támogatási szerződés megkötése során jogosulatlanul igénybe vett támogatás esetére a jogosulatlanul igénybe vett összegre a tárca számára valamennyi bankszámlájára azonnali beszedési megbízásra vonatkozó, 35 napos sorban állási rendelkezést tartalmazó felhatalmazói levelet ad.

16. A nyilvánosság biztosítása
A Támogatottnak biztosítania kell, hogy minden, a projekt megvalósításához kapcsolódó papíralapú és elektronikus dokumentumokon, kiadványokon, és a PR vagy információs anyagokon, honlapokon tájékoztatást adjon arról – alapvetően a címlapon -, hogy a program a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás programja támogatásával valósult meg, illetve egyértelmű jelzést kell tartalmazniuk a fent említett dokumentumokon és információközlő eszközökön a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás program megnevezésével és az FM logójával. (A logók letölthetőek az FM honlapjáról: http://www.kormany.hu/hu/dok?page=1&source=3&type=406#!DocumentBrowse )
A projekt keretében megrendezésre kerülő eseményekről az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályát a rendezvény időpontja előtt legalább 15 naptári nappal tájékoztatni kell (a címen).
A program megvalósítása során, a Zöld Forrás támogatásával készült kiadványokból legalább 5 példányt – legkésőbb a beszámolóval egyidejűleg – a Támogatott köteles megküldeni a tárca részére.

17. Kapcsolattartás
A pályázati felhívással kapcsolatban az FM Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya, illetve kijelölt munkatársai látnak el ügyfélszolgálati tevékenységet, amelynek keretében adnak tájékoztatást és nyújtanak segítséget a pályázatok benyújtásával, a szerződéskötéssel, illetve az elszámolással kapcsolatosan.

Elérhetőségek:
Földművelésügyi Minisztérium
Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya
Telefonszámok: 06 1 79 58078, 79 51063, 79 51568
E-mail címek:

 

Forrás: pafi.hu