Önkéntes mentőszervezetek

Hazai
BM ORSZÁGOS KATASZTRÓFAVÉDELMI FŐIGAZGATÓSÁG
PÁLYÁZATI KIÍRÁS

AZ ÖNKÉNTES MENTŐSZERVEZETEK 2016. ÉVI TÁMOGATÁSÁRA

Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény a Belügyminisztérium fejezeti kezelésű előirányzatai között támogatást biztosít az önkéntes mentőszervezetek részére.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) pályázatot hirdet az önkéntes mentőszervezetek (a továbbiakban: mentőszervezet) tevékenységéhez kapcsolódó működési költségek finanszírozására, műszaki-technikai, védőruházattal való ellátásukra, valamint a mentőszervezet tagjai oktatásának vizsgáztatásának támogatására.

1. A pályázat célja
A pályázat a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvényben (a továbbiakban: Kat.) meghatározott feltételeknek megfelelően a megyei (fővárosi) katasztrófavédelmi igazgatóságokkal (a továbbiakban együtt: hivatásos katasztrófavédelmi szerv), együttműködési megállapodással rendelkező mentőszervezet működésének és fejlesztésének támogatását szolgálja. A pályázat céljai a hazai katasztrófa-elhárításban a mentőszervezetek feladataihoz kapcsolódó működési, fejlesztési költségek biztosításával a mentési és beavatkozási képességeik növelése, eszközfejlesztéssel történő javítása, a továbbképzéseken való részvétel támogatása, szerepvállalásuk szélesítése, valamint a káresemények felszámolásánál való alkalmazhatóságuk gyakoriságának növelése.

2. A támogatható tevékenységek
A támogatás a Kat. és a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló 234/2011. (XI. 10.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Vhr.) meghatározott feladatok végrehajtására, és a cél szerinti tevékenységek feltételeinek biztosítására fordítható.

3. A pályázati összeg:
A mentőszervezetek támogatására jelen pályázatban rendelkezésre álló keretösszeg 83,5 millió Ft.

4. A pályázat benyújtásának alapvető feltételei, keretei:
4.1. Pályázatot csak a hivatásos katasztrófavédelmi szervvel kötött hatályos együttműködési megállapodással rendelkező, minősített, önálló jogi személyiségű mentőszervezet nyújthat be.
Pályázni a pályázati adatlap kitöltésével (1. melléklet) és a pályázati kiírásnak megfelelő dokumentumok csatolásával lehet.
4.2. A mentőszervezetek öt kategóriában nyújthatják be támogatás iránti igényüket az alábbiak szerint:
I. Technikai eszköz és gépjármű kategória;
II. Védőeszköz és védőruha kategória;
III. Működési költség kategória;
IV. Oktatás, vizsgáztatás kategória;
V. Építési beruházás tervezése kategória.
Az I. kategória szerinti támogatások keretösszege 33,5 millió Ft, míg a II.-V. kategória szerinti támogatások keretösszege 50,0 millió Ft.
Az I. kategóriában benyújtott pályázatok esetében az 5 000 000 Ft-nál nagyobb értékű technikai eszköz, vagy gépjármű beszerzése esetén a pályázat saját forrást igényel, amely a beszerzési ár legalább 20%-a.
A II.-V. kategóriában a megye (főváros) illetékességi területén működő mentőszervezetek által benyújtott pályázatok összértéke nem haladhatja meg a 3 000 000 Ft-ot.
A pályázat saját forrást csak az I. kategóriában benyújtott támogatások esetén igényel. A pályázati támogatás kizárólag olyan kiadásokra számolható el, melyek finanszírozása közvetett úton más forrásból (különösen költségvetési támogatás terhére) nem valósul meg.

5. Támogatási kategóriák
5.1. Technikai eszköz és gépjármű
A támogatási kategórián belül olyan technikai eszközökre és gépjárműre igényelhető támogatás, melyek a mentőszervezet alaptevékenységének ellátásához, a nemzeti minősítő rendszerben elismert, igazolt vagy a minősítés megújításához, a pályázati időszakban vállalt képességeinek ellátásához elengedhetetlenül szükségesek. Például: speciális technikai eszköz, beavatkozó eszköz, nagy teljesítményű energiaellátó eszköz, vagy meglévő eszköz fejlesztésére, továbbá a beavatkozó állomány ellátásához szükséges eszközök, felszerelések, azok tisztításához, étkeztetéséhez, pihentetéséhez szükséges további felszerelések.
A támogatásként megvásárolt technikai eszközök tekintetében 7 éves, a gépjárművek esetében 5 éves elidegenítési- és terhelési tilalom, valamint a technikai eszköz amortizációjának idejéig elővásárlási jog áll fenn a BM OKF javára.
5.2. Védőeszköz, védőruha
A mentőszervezet pályázatot nyújthat be a mentőszervezet tagjainak védőeszközzel, védőruházattal történő ellátására, amely központilag a BM OKF beszerzése útján valósul meg.
A támogatási kategórián belül a pályázati adatlapon
(1. melléklet) található védőeszközök, védőruhák igényelhetőek. A pályázható ruházatra vonatkozó részletes adatokat a 11. melléklet tartalmazza.
A pályázati adatlapon szereplő eszközárak tájékoztató jellegűek.
Pályázni a pályázati adatlapon (1. melléklet) a védőeszköz, védőruha darabszámának a megadásával lehet.
A mérettel rendelkező védőeszközök, védőruhák méretigényeit a pályázónak a pályázati eredmény kihirdetését követően öt napon belül kell megadnia annak a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek, amelyhez a pályázatát benyújtotta. Ha a nyertes a határidőn belül nem közli a méretigényeit, akkor a méreteket a támogató határozza meg.
A támogatásként átvett védőeszközök tekintetében az átvételtől számított 1 évig elidegenítési – és terhelési tilalom, valamint a BM OKF javára elővásárlási jog áll fenn.
5.3. Működési költség
a) Üzemanyag költség
Üzemanyag költség csak a támogatási időszakban felmerült, a kedvezményezett tulajdonában, üzemben tartásában, vagy a tulajdonossal, illetve üzembentartóval kötött írásbeli megállapodás alapján használatában lévő, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv nyilvántartásában szereplő gépjárművekhez, kisgépekhez az alábbi tevékenységek végzésére felhasznált üzem- és kenőanyag után igényelhető, legfeljebb 100 000 Ft összegig:
– kutatási, mentési tevékenység;
– műszaki mentés;
– gyakorlat;
– oktatás, továbbképzés, vizsga;
– a hivatásos katasztrófavédelmi szerv felkérésére és igazolásával tűzoltó-, hagyományőrző és ifjúsági katasztrófavédelmi verseny helyszínére történő utazás.
b) Kötelező gépjármű felelősségbiztosítás költség, hatósági műszaki vizsga díj
Az a) pontban meghatározott feltételek mellett, a pályázó tulajdonában vagy üzemben tartásában lévő gépjárművek kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díja, a hatósági műszaki vizsga díja, az úthasználathoz kapcsolódó hatósági díj, valamint a mentő tevékenységre használt gépjárművek CASCO biztosítása, melyek kizárólag a pályázó nevére kiállított számla alapján számolható el.
A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díja, valamint az úthasználathoz kapcsolódó hatósági díj csak a támogatási időszakra vonatkozó mértékben számolható el. (A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás és a CASCO biztosítás díja kifizetésének dátuma esetében elfogadott a támogatási időszakot megelőző évben történt teljesítés is.)
c) Gépjármű és technikai eszköz alkatrész, tartozék költsége
A pályázó tulajdonában lévő gépjárművek, valamint a pályázó tulajdonában lévő és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv mentőszervezetekre vonatkozó nyilvántartásában szereplő technikai eszközök, gépek, berendezések rendeltetésszerű használatához, működtetéséhez szükséges alkatrészek és tartozékok (pl. gyújtógyertya, tömítés, láncfűrészhez vezető, valamint tolólap és felszerelései) költsége pályázható.
Működési költség elszámolásakor a támogatott tételek között az eltérés – külön engedély kérése nélkül – megengedett.
5.4. Oktatás, vizsgáztatás
A pályázati kategórián belül pályázni lehet bármely tűzoltótechnika kezelői vizsgára, valamint egyéb technikai eszköz kezeléséhez, speciális végzettséghez szükséges tanfolyamra, illetve vizsgára.
Támogatási igény a tűzoltótechnika kezelői vizsgára a pályázati feltételeknek megfelelő mentőszervezetenként legfeljebb 33 000 Ft értékben, összesen 15 fő részére nyújtható be. A támogatás formája természetbeni.
A pályázattal vizsgalehetőséget elnyertek számára a felkészítés elméleti és alapozó gyakorlati képzését a hivatásos katasztrófavédelmi szerv a pályázatot nyert mentőszervezet eszközeivel, térítésmentesen végzi. A gyakorlati felkészítés – az adott eszköz gyakorlati felkészítési tematikája alapján – a mentőszervezet feladata. A vizsgáztatást a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ (a továbbiakban: KOK) bonyolítja le. A vizsgára – a hivatásos katasztrófavédelmi szerv által kiállított Jelentkezési Lap és a mentőszervezet által biztosított gyakorlati idő igazolás csatolásával – a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és a KOK által egyeztetett időpontban és helyszínen kerül sor.
Pályázni lehet továbbá a mentőszervezet tulajdonában lévő, vagy további minősítéshez szükséges, a támogatási időszakban beszerzésre kerülő egyéb technikai eszköz kezeléséhez, speciális végzettséghez szükséges tanfolyamra, illetve vizsgára. A támogatás formája kizárólag támogatási előleg. Amennyiben a pályázatot benyújtó szervezet a minősítést követő 5 éven belül megszűnik, abban az esetben köteles az ezen a jogcímen elnyert támogatás időarányos részét visszatéríteni.
5.5. Építési beruházás tervezése
A pályázati kategórián belül pályázni lehet a mentőszervezet működését szolgáló, a helyi önkormányzattal együttműködésben saját forrásból vagy egyéb központi támogatási programban megvalósuló épület tervdokumentációjának, vagy már meglévő tervek adaptációs költségeire.
A támogatás feltétele, hogy az ingatlan (telek, épület) a pályázó mentőszervezet tulajdonában legyen, amelyet a mentőszervezet 30 napnál nem régebbi, hiteles tulajdoni lap csatolásával igazol, vagy tartós használatában legyen, amelynek igazolására a mentőszervezet a használatról szóló szerződést vagy a tulajdonos nyilatkozatát csatolja a pályázati dokumentációhoz (12. melléklet).
A pályázati támogatás felhasználása során a tervezőt az elkészült tervek vonatkozásában a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény alapján megilleti a szerzői jogi védelem. A tervezési díjak kifizetését követően a tervező – a tervek későbbiekben történő felhasználása érdekében – a tervdokumentációt átadja és a rendelkezési jogot átruházza a mentőszervezetre, amelynek eredményeképpen a mentőszervezet a tervdokumentációt a pályázat céljához kötötten, területi korlátozás nélkül szabadon felhasználhatja.
A tervdokumentáció átadásával és a rendelkezési jog átruházásával a mentőszervezet jogot szerez a tervdokumentáció átdolgozására is. A mentőszervezet a tervek felhasználása és/vagy átdolgozása esetén köteles a tervezőt írásban értesíteni.
A tervező jogosult a tervezési munka végrehajtásához alvállalkozókat (szakági tervezők) igénybe venni, azonban az alvállalkozók tevékenységéért úgy felel, mintha saját maga járt volna el. Az alvállalkozók bevonása az 5.5 pontban foglalt rendelkezések értelemszerű betartásával történhet.
A BM OKF az elkészült terv célhoz kötöttségét megvizsgálja, hogy az (1) a mentőszervezet céljait szolgálja-e, (2) a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és a mentőszervezet között kötött együttműködési megállapodásban foglaltak célját szolgálja-e. Amennyiben terv nem a fenti célok megvalósulását szolgálja, a BM OKF a pályázatban adott támogatás visszafizetését kezdeményezheti. A tervezési pályázat során a több forrásból azonos célra történő finanszírozást el kell kerülni (kettős finanszírozás tilalma).
Az elbírálás során előnyt élvez az a pályázat, amely építési tervdokumentációja:
– nagyobb arányú helyi foglalkoztatást biztosít,
– típustervként alkalmazható,
– egyszerű technológiával kivitelezhető és vegyes tüzeléssel fűthető épületre vonatkozik.
Építési tervdokumentáció tervezési költségeire katasztrófavédelmi igazgatóságonként legfeljebb egy pályázat nyújtható be.
Pályázni a pályázati adatlap (1. melléklet) kitöltésével lehet.

6. Pályázók köre
6.1. A pályázat benyújtására jogosult mentőszervezet
A támogatásra az a mentőszervezet nyújthat be pályázatot:
a) amelyet társadalmi, karitatív szervezetként az illetékes bíróság nyilvántartásba vett, és így önálló jogi személyiséggel rendelkezik;
b) amely a tevékenységét ténylegesen folytatja, valamint amely a Vhr. 57.§ (2)-(4) bekezdéseiben meghatározott minősítést megszerezte és a minősítést végző hivatásos katasztrófavédelmi szervvel kötött, a pályázati támogatás időszakára hatályos együttműködési megállapodással rendelkezik;
c) az a pályázó, amely mentőszervezet tagjaként minősítést szerzett a Nemzeti Minősítési Rendszer alapkövetelményeiről szóló 6/2013. (X. 31.) BM OKF utasítás alapján;
d) amely rendelkezik önálló adószámmal és bankszámlaszámmal;
e) amelynek a pályázat benyújtásakor nincs lejárt köztartozása, és erről a pályázati dokumentációhoz 30 napnál nem régebbi együttes adóhatósági igazolást, vagy az adóhatóság köztartozásmentes adózói adatbázisából lekérdezett (http://nav.gov.hu/nav/adatbazisok/koztartozasmentes/egyszeru_lekerdezes), a pályázat benyújtásának időpontjában aktuális, hitelesített igazolást csatol;
f) amely vállalja, hogy a pályázat benyújtását követő 30 napon belül – amennyiben eddig nem tette meg – kérelmezi felvételét az állami adóhatóság internetes honlapján elérhető köztartozásmentes adózói adatbázisba, és erről képviselője a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik (a támogatások folyósításának feltétele a támogató által a köztartozásmentes adózói adatbázisból lekérdezett köztartozás mentesség);
g) amely vállalja, hogy amennyiben pályázathoz bemutatott bármely körülményében, vagy a mentőszervezet adataiban változás következik be, akkor a tudomására jutásától számított 8 napon belül írásban bejelenti a támogatónak, és erről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik;
h) amely a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy a költségvetési támogatás tekintetében adólevonási joggal rendelkezik-e;
i) amely az államháztartás alrendszereiből juttatott, és a már lejárt határidejű támogatásokra vonatkozó kötelezettségeket teljesítette, és erről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik;
j) amely megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek;
k) amely a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontja szerinti átlátható szervezetnek minősül;
l) amely szervezet tudomásul veszi, hogy a BM OKF a pályázaton elnyert támogatásból beszerzett gépjárművekre 5 évig, technikai eszközökre a beszerzéstől számított 7 évig elidegenítési és terhelési tilalmat köt ki, valamint a technikai eszközök amortizációs idejéig tartó elővásárlási jogot köt ki a BM OKF javára és ennek tudomásul vételéről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik;
m) amely szakmai indokolást mellékel a pályázatához (4. melléklet);
n) amelynek képviselője a pályázathoz kötelezően benyújtandó nyilatkozatok megtételét vállalja.
6.2. Nem jogosult pályázat benyújtására az a mentőszervezet:
a) amelynek tagja a támogatási döntést meghozta, vagy aki a támogatási döntés meghozatalában döntés-előkészítőként részt vett;
b) amelynek tagja a támogatási döntés időpontjában a Kormány tagja, államtitkár, közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkár, megyei közgyűlés elnöke, főpolgármester, polgármester, regionális fejlesztési ügynökség vezető tisztségviselője;
c) az a) és b) pont szerinti személy közeli hozzátartozója;
d) olyan alapítvány, egyesület, egyházi jogi személy vagy szakszervezet, illetve ezek önálló jogi személyiséggel rendelkező olyan szervezeti egysége, amelyben – a pályázati eljárásban döntés-előkészítőként közreműködőként vagy döntéshozóként részt vett személy, illetve kizárt közjogi képviselő vagy ezek közeli hozzátartozója – vezető tisztségviselő, az alapítvány kezelő szervének, szervezetének tagja, tisztségviselője, az egyesület, az egyházi jogi személy vagy a szakszervezet ügyintéző vagy képviseleti szervének tagja;
e) az állam, a helyi önkormányzat, illetve a köztestület legalább 50%-os közvetlen vagy közvetett tulajdonában lévő gazdasági társaság, valamint a sportegyesület és a sportszövetség kivételével – az olyan alapítvány, egyesület, egyházi jogi személy vagy szakszervezet, illetve ezek önálló jogi személyiséggel rendelkező olyan szervezeti egysége, amelyben az a)-c) pont szerinti személy vezető tisztségviselő, az alapítvány kezelő szervének, szervezetének tagja, tisztségviselője, az egyesület, az egyházi jogi személy vagy a szakszervezet ügyintéző vagy képviseleti szervének tagja;
f) amelyet az arra illetékes bíróság nem vett nyilvántartásba, és így önálló jogi személyiséggel nem rendelkezik;
g) amelynek vezető tisztségviselője, vagy annak közeli hozzátartozója a pályázati eljárásban döntés-előkészítőként működik közre, vagy kizárt közjogi tisztviselő, és erről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik;
h) amely a pályázat kiírását megelőző 5 évben együttműködési megállapodást kötött vagy tartott fenn Magyarországon bejegyzett párttal, vagy párttal közös jelöltet állított országgyűlési, európai parlamenti, vagy helyi önkormányzati választáson, és erről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik;
i) amely jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás alatt áll, vagy ellene jogerős végzéssel elrendelt csődeljárás vagy egyéb, a megszüntetésre irányuló eljárás van folyamatban, és erről a pályázat benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik.
6.3. Érvénytelenségi okok
Érvénytelen a mentőszervezet pályázata, ha:
a) a pályázat benyújtásáig jogerős bírósági nyilvántartásba vétele nem történt meg, így önálló jogi személyiséggel nem rendelkezik, valamint nem felel meg a Kat. 18. § és a 18/A. §-ában a mentőszervezetekre meghatározott feltételeknek;
b) nem rendelkezik a Vhr. 57. § (2)-(4) bekezdéseiben szabályozottak szerint minősítéssel és/vagy a minősítést végző hivatásos katasztrófavédelmi szervvel kötött, a pályázat támogatási időszakában hatályos együttműködési megállapodással;
c) a hiánypótlási felhívás ellenére hiányosan, vagy határidőn túl nyújtotta be pályázatát;
d) azt a pályázati felhívás alapján pályázni nem jogosult pályázó nyújtotta be;
e) a pályázati határidőn túl, illetve nem a pályázati kiírásban meghatározott úton nyújtották be;
f) az előző évben a támogató által azonos célra biztosított támogatással kapcsolatban kötött támogatási szerződésben foglalt kötelezettségét megszegte;
g) a pályázat, valamint a mellékletként benyújtott dokumentumok adatai a hiánypótlás keretében adott felvilágosítást követően továbbra is ellentmondásosak;
h) a pályázatot benyújtó személy nem jogosult a szervezet képviseletére;
i) nem jogosult a támogatásra;
j) nem rendelkezik önálló adószámmal és bankszámlával, valamint
k) képviselője a költségvetési támogatás tekintetében adólevonási joggal rendelkezéséről nem nyilatkozott.

7. A támogatási időszak
A pályázat támogatási időszaka 2016. január 01-től 2016. december 31-ig tart.

8. A támogatás mértéke
Jelen pályázat keretében nyújtható támogatás legnagyobb összegét a pályázati kiírás 4.2. pontja határozza meg. A támogató a támogatást a pályázott összegnél alacsonyabb mértékben is megállapíthatja, nagyobb támogatás megítélésére azonban nincs lehetőség.

9. A támogatás formája és a finanszírozás módja
A pályázati támogatás vissza nem térítendő támogatás.
Technikai eszköz és gépjármű, működési költség, speciális végzettséghez szükséges tanfolyam és vizsga, illetve építési beruházás tervezés támogatásának folyósítását a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerve végzi, melynek fedezetét a BM OKF költségvetési címen belüli előirányzat-átcsoportosítás útján biztosítja részére.
A folyósítás az elszámolás vagy az előleg iránti kérelem elfogadását követő 10 napon belül
– a hivatásos katasztrófavédelmi szerv által az adóhatóság internetes honlapján elérhető köztartozásmentes adózói adatbázisból lekérdezett köztartozás mentesség megállapítását követően – valósul meg. Amennyiben a köztartozás mentesség az adóhatóság internetes adatbázisa alapján nem igazolható, abban az esetben a hivatásos katasztrófavédelmi szerv a folyósítás feltételeként a köztartozások soron kívüli rendezését, majd azt követően papír alapú, együttes adóhatósági igazolás benyújtására kötelezi a kedvezményezettet.
Támogatási előleg a 6. melléklet szerinti kérelemmel, minden hónap 05. napjáig egy összegben, valamint részletekben is igényelhető.

10. Támogatásból elszámolható költségek köre
A támogatás terhére a támogatási időszak alatt pénzügyileg is teljesült költség(ek) számolható(ak) el a mentőszervezet működésével összefüggésben.
Jelen pályázatból a technikai eszköz és gépjármű, illetve az üzemeltetési költség támogatások terhére kizárólag az 5.1. és az 5.3. pontban meghatározott költségek számolhatók el.

11. Támogatásból el nem számolható költségek köre
A technikai eszköz és gépjármű, illetve az üzemeltetési költség támogatások között nem számolható el az 5.1. és az 5.3. pontban nem szereplő költség, valamint az olyan támogatási időszakban felmerült költség, melynek pénzügyi teljesítése nem történt meg az elszámolási időszak végéig.
Nem elszámolható kiadás a visszaigényelhető előzetesen felszámított általános forgalmi adó (ÁFA visszaigénylésre jogosult szervezetek költségvetésükben és elszámolásukban csak a visszaigényelhető áfa nélküli (nettó) összegeket szerepeltethetik).

12. Előnyök a pályázók számára
Előnyt jelent a pályázat elbírálása során:
a) amennyiben a pályázó önerővel rendelkezik, vagy más forrásból származó támogatást mutat be;
b) amennyiben az érintett mentőszervezet, vagy önkéntes egyesület a korábbi években az adott település, járás, megye területén alkalmazásra került;
c) amennyiben a mentőszervezet vállalja, hogy a pályázati időszakban további mentőszervezeti képességre minősítést szerez;
d) a mentőszervezet székhelye szerinti terület veszélyeztetettsége, lakosságszáma;
e) nagy teljesítményű energiaellátó eszköz beszerzése;
f) nagy teljesítményű beavatkozó technikai eszközök beszerzése;
g) a beavatkozó állomány ellátásához szükséges eszközök, felszerelések beszerzése (pl. mosatás, étkeztetés, áramellátás, pihentetés).

13. Pályázati kiírás közzététele
A pályázati felhívás, a pályázati adatlapok és mellékletei a BM OKF honlapjáról, (http://www.katasztrofavedelem.hu) a Szent Flórián Önkéntes tűzoltó-portál (www. szentflorian.hu), valamint a hivatásos katasztrófavédelmi szervek honlapjairól tölthetők le.

14. A pályázat benyújtásának módja, helye és határideje
14.1 . A pályázat benyújtásának módja
Pályázatot kizárólag a pályázatkiíró által kiadott pályázati adatlapokon írásban
1 eredeti példányban, és a pályázat 1. adatlapját elektronikusan az együttműködési megállapodás szerinti hivatásos katasztrófavédelmi szerv hivatalos e-mail címére kell benyújtani. Az adatlap sem formailag, sem tartalmilag nem változtatható. A pályázati dokumentációt a pályázati kiírásban és a pályázati adatlapon közölteknek megfelelően hiánytalanul, azaz a pályázati formanyomtatvány minden kérdésére választ adva, és az előírt dokumentumok csatolásával kell benyújtani.
Beadandó dokumentumok:
a) a pályázó adataira, illetve a pályázott kategóriá(k)ra vonatkozó adatlap
(1. melléklet);
b) a pályázathoz csatolandó dokumentumok (2. melléklet);
c) a pályázó nyilatkozatait tartalmazó adatlap (3. melléklet);
d) a pályázó által készített szakmai indokolás (4. melléklet);
e) ha a BM OKF által a mentőszervezetek támogatására kiírt 2015. évi pályázathoz csatolt adatokhoz képest változás történt, akkor a pályázó nevében aláírásra jogosult személy, vagy személyek pénzügyi intézmény által igazolt, vagy ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által hitelesített aláírás mintájának eredeti, – a pályázat 14.3. pont szerinti benyújtáshoz viszonyítva – 30 napnál nem régebbi példánya, mely egyértelműen tanúsítja az önálló, vagy együttes képviseleti jogot;
f) ha a BM OKF által az önkéntes mentőszervezetek támogatására kiírt 2015. évi pályázathoz csatolt adatokhoz képest történt változás, akkor a pályázó nyilvántartását vezető bíróság által kiadott – a pályázat 14.3. pont szerinti benyújtáshoz viszonyítva – 30 napnál nem régebbi kivonat hitelesített (bélyegző, aláírás) példánya;
g) a pályázó köztartozásáról szóló – a pályázat 14.3. pont szerinti benyújtási határidejéhez viszonyítva – 30 napnál nem régebbi nemleges együttes adóhatósági igazolás eredeti példánya, vagy köztartozásmentes adózói adatbázisból lekérdezett, a pályázat benyújtásának időpontjában aktuális igazolás elektronikus kinyomtatott példánya
(http://nav.gov.hu/nav/adatbazisok/koztartozasmentes/egyszeru_lekerdezes);
h) üzemanyag költség, kötelező gépjármű felelősségbiztosítási, CASCO biztosítási támogatási igény esetén a jármű tulajdonjogát, műszaki érvényességét igazoló dokumentum (pl. forgalmi engedély mindkét oldal) képviselő által hitelesített másolata;
i) más tulajdonában álló – önkormányzat -, de a mentőszervezet által használt jármű esetében a tulajdonos használatba adást igazoló nyilatkozata, valamint a szerződés másolata;
j) gépjármű, technikai eszköz alkatrész-, tartozék- költségigény esetén nyilatkozat a beszerelési kötelezettség vállalásáról (8. melléklet);
k) a hivatásos katasztrófavédelmi szervvel kötött hatályos együttműködési megállapodás másolata;
l) építési beruházás tervezése kategóriában benyújtott támogatási igény esetén a pályázó tulajdonában lévő ingatlan (telek, épület) tulajdonjogát 30 napnál nem régebbi, hiteles tulajdoni lap csatolásával igazol, vagy tartós használat esetén, a használatról szóló szerződést vagy a tulajdonos nyilatkozatát csatolja a pályázati dokumentációhoz. (12. melléklet)
14.2. Pályázat benyújtásának helye
A pályázatot az együttműködési megállapodás szerint illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szervhez kell benyújtani (1 eredeti példány, és 1. melléklet: Pályázati adatlap – elektronikusan). A már benyújtott pályázati igény módosítására nincs lehetőség.
14.3. A pályázat benyújtási határideje
A pályázat benyújtásának határideje: 2016. május 20.
A benyújtási határidő számításánál a postára adás (postai bélyegző dátuma), személyes benyújtás esetén hivatali munkaidő végéig beérkezett pályázatok benyújtásának napját kell figyelembe venni.
A pályázatok az országos polgári védelmi főfelügyelőhöz (a továbbiakban: OPVF) történő felterjesztésének határideje: 2016. június 06.
A pályázatot az együttműködési megállapodás szerinti hivatásos katasztrófavédelmi szerv – a pályázat benyújtásától számított 8 napon belül ellenőrzi, szükség esetén hiánypótlást kér be.
A pályázó számára hiánypótlásra rendelkezésre álló határidő – a pályázó elektronikus címére a hivatásos katasztrófavédelmi szerv által küldött értesítésétől számított – 5 naptári nap, amely a felterjesztési időbe beleszámít.
A pályázatok BM OKF-hez történő beérkezését követően azok elbírálásának, valamint a támogatási javaslat jóváhagyásának határideje: 2016. július 06.
A pályázat kiírója fenntartja a jogot, hogy a beérkezett pályázatok összesítését követően, az esetlegesen fennmaradt összegek pályázókhoz történő eljuttatása érdekében újabb pályázatot írjon ki.

15. A pályázat formai vizsgálata és tartalmi bírálata
15.1. A pályázat érvényességének vizsgálata
A hivatásos katasztrófavédelmi szerv a részére benyújtott pályázatot formai és tartalmi szempontok alapján ellenőrzi, szükség esetén hiánypótlást kér be. A hiánypótlás beérkezését követően a pályázatokat összesítve, szakmai véleményével ellátva (5. melléklet) terjeszti fel az OPVF részére (1 eredeti és 1 elektronikus példányban).
A megyei szinten benyújtott pályázatok összigénye nem haladhatja meg a 4.2. pontban meghatározott összeget. A benyújtott pályázatok koordinációját az a hivatásos katasztrófavédelmi szerv végzi, amelyhez a pályázó benyújtotta pályázati anyagát.
15.2. Az érvényesség megállapítása
Formai szempontból érvényes az a pályázat, mely a formai szempontok mindegyikének maradéktalanul megfelel, vagy a formai bírálatok során megállapított hiányosságok pótlására a hiánypótlási felszólítástól számított 5 naptári napon belül eleget tett.
Ha a felszólításra a hiánypótlás nem történik meg a megadott határidőig, akkor a pályázatot a hivatásos katasztrófavédelmi szerv vezetője érvénytelenné nyilvánítja és elutasítja, melyről az érvénytelenség okának megjelölésével értesítést küld a mentőszervezet képviselőjének.
Ha az OPVF állapítja meg a formai hibát, akkor határidő megjelölésével, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv egyidejű tájékoztatásával hiánypótlásra szólítja fel a mentőszervezetet. Amennyiben a felszólítására a hiánypótlás nem történik meg a megadott határidőig, akkor az OPVF a pályázatot érvénytelenné nyilvánítja és elutasítja, amelyről az érvénytelenség okának megjelölésével értesítést küld a mentőszervezet képviselőjének.
15.3. A pályázat elbírálása
A pályázatok végső elbírálását a BM OKF által kijelölt Bíráló Bizottság végzi. A Bizottságot az OPVF főfelügyelője vezeti.
A Bíráló Bizottság által döntésre előkészített javaslatokat a BM OKF főigazgató-helyettese és a BM OKF gazdasági főigazgató-helyettese közösen terjeszti fel jóváhagyásra a BM OKF főigazgatója részére. A támogatások mértékét a BM OKF főigazgatója hagyja jóvá.
Egyedi döntés alapján a pályázati kategóriák között a támogatási összegek átcsoportosíthatóak.
16. Pályázók döntést követő kiértesítése
A jóváhagyott döntésről -a döntés meghozatalától számított 10 naptári napon belül – a BM OKF a pályázatot felterjesztő hivatásos katasztrófavédelmi szerven keresztül értesíti a pályázót.
A jóváhagyott döntés közzététele a BM OKF honlapján (www.katasztrofavedelem.hu), a Szent Flórián Önkéntes Tűzoltó-portálon (http://www.szentflorian.hu), valamint a hivatásos katasztrófavédelmi szervek honlapján legkésőbb a döntést követő 3 napon belül megtörténik.
17. Szerződéskötés
A jóváhagyott támogatásokról – a pályázatban rögzített adatok alapján – a BM OKF szerződést köt a kedvezményezettekkel. A szerződés-tervezetek az együttműködés szerinti hivatásos katasztrófavédelmi szervek útján kerülnek megküldésre a pályázók részére. Az aláírt, bélyegzővel ellátott szerződéseket a tervezetek kézhezvételétől számított 15 napon belül, a szolgálati út betartásával – kétoldalú szerződés esetén 2 eredeti példányban, 3 oldalú szerződés esetén 3 eredeti példányban ­ kell felterjeszteni az OPVF részére.
Működési költség, illetve gépjármű és technikai eszköz támogatás jogcímeken támogatásban részesülő kedvezményezett részére kizárólag abban az esetben biztosítható támogatási előleg, amennyiben a támogatási szerződéshez valamennyi fizetési számlájára vonatkozó, a támogató javára szóló beszedési megbízás benyújtására vonatkozó felhatalmazó nyilatkozatot is csatol (7. melléklet).
A támogatási döntés érvényét veszti, ha a kedvezményezett hibájából a szerződéskötés az előírt határidőn belül nem történik meg. A mindkét fél által aláírt szerződés 1 eredeti példányát az OPVF a pályázó részére megküldi.
Amennyiben a feltételek teljesítése a kedvezményezett érdekkörén kívül, a támogatási jogviszonnyal összefüggésben felmerült okból, a feltételek teljesítésére megadott határidőn belül nem lehetséges, az OPVF a kedvezményezett indokolt kérelmére a határidőt egy alkalommal, legfeljebb 15 nappal meghosszabbíthatja.
A kedvezményezett a Támogatási Szerződés kedvezményezettre vonatkozó adatainak változása esetén köteles 8 napon belül módosítási kérelmet benyújtani az OPVF-re. A bejelentést vagy az észlelést követően az OPVF 30 napon belül megteszi az általa nyilvántartott adatok megváltoztatására, a támogatási szerződés módosítására vagy a módosítás elutasítására, a támogatási szerződéstől történő elállásra, a jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszakövetelésére vagy más szükséges eljárás lefolytatására irányuló intézkedést.
A kedvezményezett mentőszervezet jogutódlással történő átalakulása esetén jogutód csak akkor léphet be a támogatási jogviszonyba, ha a pályázati felhívásban foglalt feltételeknek megfelel és ahhoz az OPVF előzetesen hozzájárul.
Az elnyert támogatási kategóriák közötti módosítására nincs lehetőség. Ha és amennyiben a kedvezményezett az elnyert támogatási kategórián belül módosítást kezdeményez, más eszközt vagy gépjárművet szeretne beszerezni, mint amire a támogatást kapta, az OPVF- nek címzett kérelmet köteles soron kívül benyújtani. Az OPVF az egyedi kérelmet 8 napon belül elbírálja és arról a kedvezményezettet az illetékes hivatásos katasztrófavédelmi igazgatóságon keresztül értesíti.

18. Támogatás elszámolása
18.1. Az elszámolás dokumentumai
Az elszámolás keretében a kedvezményezettnek be kell nyújtania a megítélt támogatás összegéig:
– a támogatási időszakra vonatkozó működési költségeket, gépjármű és technikai eszköz beszerzéseket, speciális végzettséghez szükséges tanfolyam és vizsga költségeket, illetve építési beruházás tervezését igazoló számlák hitelesített és záradékolt másolatát, valamint a számlák pénzügyi teljesítését (kifizetését) igazoló bizonylatok hitelesített másolatát;
– kimutatást a jelen pályázat keretében történő üzemanyag felhasználásáról (9. melléklet);
– számlaösszesítőt (10. melléklet).
A megfelelően kitöltött, aláírással és bélyegzővel ellátott 9. és 10. mellékleteket, a záradékolt számlák hitelesített másolatait, valamint a számlák teljesítését (kifizetését) igazoló bizonylatok hitelesített másolatait a mentőszervezet – a támogatási szerződés szerinti határidőknek megfelelően – nyújtja be az együttműködési megállapodás szerinti hivatásos katasztrófavédelmi szerv vezetője részére.
18.2. Számviteli bizonylatok záradékolása és hitelesítése
A támogatást elnyert mentőszervezet a támogatási időszakra vonatkozó működési költségeit, gépjármű és technikai eszköz beszerzéseit, speciális végzettséghez szükséges tanfolyam és vizsga költségeit, illetve építési beruházás tervezését igazoló eredeti, a mentőszervezet nevére és székhelyére szóló számlákra “a BM OKF … számú támogatási szerződéssel biztosított támogatása terhére … Ft elszámolva” záradékot vezeti fel, majd másolatot készít róla.
Gépjármű, technika alkatrész, tartozék költség esetén az eredeti, pályázó nevére és székhelyére szóló számlákra
– “a BM OKF … számú támogatási szerződéssel biztosított támogatása terhére … Ft elszámolva
“a … frsz-ú gépjárműbe / … típusú technikára felhasználva”
záradékot vezeti fel, majd másolatot készít róla.
A záradékolt számlamásolatokat, valamint a számlák teljesítését (kifizetését) igazoló bizonylatokat (banki átutalás esetén a bankszámlakivonat, készpénzben történő teljesítés esetén kiadási pénztárbizonylat, pénztárjelentés, naplófőkönyv stb.) a mentőszervezet képviselője hitelesíti, azaz aláírja, lepecsételi, és rávezeti a következő szöveget: “az eredetivel mindenben megegyező másolat.”
18.3. Elszámolás benyújtása
A kedvezményezett a működési költség, a gépjármű és technikai eszköz, speciális végzettséghez szükséges tanfolyam és vizsga költség, illetve az építési beruházás tervezése támogatás felhasználásáról köteles – a támogatási szerződés előírásainak megfelelően – elszámolni. Az elszámolásokat minden esetben az együttműködés szerinti hivatásos katasztrófavédelmi szervnek kell benyújtani.
a) A támogatási előleggel a kedvezményezett a folyósítást követő 30. napig (de legkésőbb 2016. december 15. napjáig) köteles teljes mértékben elszámolni.
b) Utófinanszírozás esetén a felhasználás egyösszegű és részletekben történő elszámolása is teljesíthető, a felhasználást követő hónap 5. napjáig.
Az együttműködés szerint illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv gazdasági igazgató-helyettese, vagy a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ igazgatója a benyújtási határidőket követő 10. napig felülvizsgálja a beérkezett elszámolásokat, szükség esetén hiánypótlást kér be.
Utólagos finanszírozás esetén az előírásoknak megfelelő elszámolások alapján intézkedik a támogatások folyósításáról.

19. Helyszíni ellenőrzés
A BM OKF és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv ellenőrizheti a támogatási időszak alatt és az elszámolási határidőtől számított 5 évig a támogatás felhasználását. A pályázattal kapcsolatos szerződést, számlát, bizonylatot és más okiratot az elszámolási határidőtől számított 8 évig a kedvezményezett köteles megőrizni és lehetővé tenni, hogy az ellenőrzésre jogosult szervezet azokba betekintsen.

20. További információ
A pályázattal kapcsolatban további információ és felvilágosítás a BM OKF Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség Titkárságának telefonszámán (06-1/469-4116) és a e-mail címen kérhető.

A pályázattal kapcsolatos dokumentumok:
01_melleklet_palyazati_adatlapok.xls
02_melleklet_csatolando_dokumentumok.doc
03_melleklet_nyilatkozatok.doc
04_melleklet_szakmai_indokolas.doc
05_melleklet_megyei_igazgato_szakmai_velemeny.doc
06_melleklet_tamogatasi_eloleg_kerelem.doc
07_melleklet_felhatalmazo_level.doc
08_melleklet_nyilatkozat_alkatreszhez.doc
09_melleklet_uzemanyag_felhasznalas.xls
10_melleklet_szamlaosszesito.xls
11_melleklet_vedoruha_muszaki_leiras.doc
12_melleklet_nyilatkozat_ingatlanhasznalatrol.doc
onkentes_mentoszervezetek_2016_evi_palyazati_kiirasa_jovahagyott.doc

Forrás: pafi.hu