Kreatív Európa (2014-2020)

EU

KREATÍV EURÓPA (2014-2020) MEDIA alprogram – Képzési támogatás / EACEA/06/2016

KREATÍV EURÓPA (2014-2020)
MEDIA alprogram
Pályázati felhívás
EACEA/06/2016: Képzési támogatás

FIGYELEM!
Ez a pályázati felhívás az alábbi feltételek teljesülésének függvényében él:
a rendelkezésre álló források elfogadása után a költségvetés 2016-re a költségvetési hatóság.

1. Célkitűzések és leírás
Jelen pályázati felhívás alapja a Kreatív Európa program (2014–2020) létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet és annak 2014. június 27-i helyesbítése.
Az audiovizuális ágazat működőképességének megerősítése terén a MEDIA alprogram egyik prioritása a következő:
– az audiovizuális szakemberek készségei és kompetenciái megszerzésének és fejlesztésének, valamint a hálózatok kialakításának megkönnyítése, beleértve a digitális technológiák használatát a piaci fejleményekhez való alkalmazkodás biztosítása érdekében, valamint az új közönségépítési szemléletek és az új üzleti modellek vizsgálatát;
– készségek és kompetenciák audiovizuális szakemberek általi megszerzését és fejlesztését előmozdító képzési intézkedések átfogó spektrumának biztosítása, valamint az ismeretek megosztására és a hálózatépítésre irányuló kezdeményezések, ideértve a digitális technológiák integrálását.

2. A támogatható pályázók
A pályázók a MEDIA alprogramban részt vevő valamely országban székhellyel rendelkező olyan európai jogi személyek (magánvállalatok, nonprofit szervezetek, szövetségek, jótékonysági szervezetek, alapítványok, önkormányzatok/városi tanácsok stb.) lehetnek, amelyek közvetlenül vagy többségi részesedés formájában az ezen országok állampolgárainak tulajdonában állnak.
Az alábbi országok valamelyikében működő jogi személyek által benyújtott pályázatok támogathatók, amennyiben a Kreatív Európa program létrehozásáról szóló rendelet 8. cikkében említett valamennyi feltétel teljesül, és a Bizottság tárgyalásokat kezdett az adott országgal:
– EU-tagállamok;
– az előcsatlakozási stratégiában kedvezményezett csatlakozó országok, tagjelölt és potenciális tagjelölt országok, az ezen országok uniós programokban való részvételére vonatkozóan a keretmegállapodásokban, társulási tanácsi határozatokban vagy hasonló megállapodásokban megállapított általános elvekkel és feltételekkel összhangban;
– az EGT-tagsággal rendelkező EFTA-országok, az EGT-megállapodás rendelkezéseivel összhangban;
– a Svájci Államszövetség az országgal megkötendő kétoldalú megállapodás alapján;
– az Európával szomszédos területek országai, az ezen országokkal együtt az uniós programokban való részvételükre vonatkozó keretmegállapodások alapján meghatározott eljárásokkal összhangban;
– a program az ezen országok vagy régiók által megfizetett kiegészítő előirányzatok és az ezen országokkal vagy régiókkal közösen meghatározandó egyedi eljárások alapján nyitva áll egyes kiválasztott országokkal vagy régiókkal folytatott kétoldalú vagy többoldalú együttműködési fellépések előtt is.

A program lehetővé teszi a programban részt nem vevő országokkal, valamint a kulturális és kreatív ágazatokban működő nemzetközi szervezetekkel – például az UNESCO-val, az Európa Tanáccsal, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) vagy a Szellemi Tulajdon Világszervezettel (WIPO) – történő együttműködést és közös fellépéseket a program célkitűzéseinek megvalósításában való közös részvétel alapján.

Az Ügynökség kiválaszthat nem EU-s pályázóktól érkező pályázatokat, azzal a feltétellel, hogy megállapodás született ezen országoknak, a vonatkozó fenti rendelet által létrehozott programban való részvételéhez szükséges intézkedésekről.
(A rendelet 8. cikkében támasztott feltételeknek megfelelő országokról szóló frissített lista, valamint az országok, melyekkel a Bizottság megkezdte a tárgyalásokat, az alábbi linken találhatók: http://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/library/eligibility-organisations-non-eu-countries_en)

Természetes személyek nem pályázhatnak a támogatásra.

3. Támogatható tevékenységek
A pályázatokat olyan tevékenységekre kell benyújtani, amelyek célja az audiovizuális szakemberek tudásának fejlesztése annak érdekében, hogy megértsék és munkájukba integrálják az európai és nemzetközi dimenziót a szaktudásuk alábbi területeken történő elmélyítésével:
– Képzés a közönségépítés, marketing, a terjesztés és hasznosítás új módszerei terén, beleértve a legújabb digitális technológián alapuló módszereket is;
– Képzés a pénzügyi és kereskedelmi menedzsment terén az új finanszírozáshoz és üzleti modellekhez való hozzáférés előmozdítása érdekében;
– Képzés az audiovizuális alkotások kidolgozása és gyártása terén, beleértve a tudásmegosztást és a hálózatépítési képességeket is;
– Képzés a digitális átállás kihívásainak kezelése terén a piaci fejleményekhez való alkalmazkodás biztosítása érdekében.
A pályázóknak a támogatott tevékenységek következő két kategóriája közül egyre kell pályázniuk a nagyságrendtől, szükségletekről, célkitűzésektől és a nemzetközi/európai dimenziótól függően:
1. Európai tevékenységek: készségek és kompetenciák főként Európában tevékenykedő szakemberek általi megszerzésére és fejlesztésére irányuló tevékenységek
2. Nemzetközi tevékenységek: a szakértelem, tudás és kapacitások fejlesztésére irányuló tevékenységek, hogy az európai szakemberek a hálózatépítésen és a nem európai szakemberekkel folytatott együttműködésen keresztül Európán kívül tevékenykedjenek.

E pályázati felhívás keretében a pályázók a MEDIA alprogrammal való kétéves partnerség létrehozása céljából nyújtanak be pályázatot, amely a partnerségi megállapodás (FPA) elnevezésű szerződéses eszközön keresztül jön létre.

A 2 éves FPA első éve tekintetében a tevékenységeknek 2016. 09. 01. és 2017. 08. 31. között kell elindulniuk.

A tevékenységek időtartama legfeljebb 12 hónap. További, legfeljebb 6 hónapra szóló hosszabbítást lehet engedélyezni, amennyiben ezt a támogatási megállapodásban megjelölt határidőn belül kérelmezik. A maximális időtartam minden esetben 18 hónap.

4. Odaítélési feltételek
A támogatásra jogosult pályázatok a következő kritériumok és súlyozások alapján kaphatnak pontokat a maximális 100 pontból:
Relevancia és európai hozzáadott érték (30 pont)
– A tevékenység tartalmának relevanciája, beleértve annak nemzetközi/európai dimenzióját is a pályázati felhívás célkitűzéseihez, az ipar szükségleteihez és trendjeihez képest, a projekt innovációs szintje a meglévő európai képzési kínálathoz és az audiovizuális iparággal meglévő partnerségekhez képest.

A tartalom és a tevékenységek minősége (40 pont)
– A módszer megfelelősége a célkitűzésekhez mérten (formátum, beleértve a legújabb digitális technológiákon alapuló új innovatív szempontokat is, célcsoport, szakértelem, a tevékenység költséghatékonysága).

A projekt eredményeinek terjesztése, hatása és fenntarthatósága (20 pont)
– A bevált gyakorlatok és eredmények résztvevők közötti terjesztésének mechanizmusai, a részt vevő szakemberekre, az egyes vállalatokra és az audiovizuális ágazatra kifejtett hatás, valamint a magánszemélyek és vállalatok nemzetközi hálózatokhoz és piacokhoz való hozzáférésére gyakorolt hatás.

A projektcsapat felépítése (10 pont)
– A szerepek és felelősségi körök megosztása a csapatban, valamint a konzulensek, szakértők és trénerek pedagógiai szakértelmének relevanciája a képzés célkitűzései szempontjából.

5. Költségvetés
A teljes felhasználható költségvetés becsült összege 7.3 millió euró.

Az uniós pénzügyi hozzájárulás nem haladhatja meg a következőket:
– a MEDIA alprogramban részt vevő országokban végzett intézkedések esetében az intézkedés összes támogatható költségének 60%-át;
– a MEDIA alprogramban részt nem vevő országokban végzett intézkedések esetében az intézkedés összes támogatható költségének 80%-át.

Az Ügynökség fenntartja a jogot, hogy ne ítélje oda a rendelkezésre álló összes pénzeszközt.

6. A pályázatok benyújtásának határideje
A pályázatokat 2016. 04. 14-én déli 12.00 óráig (brüsszeli idő szerint) kell benyújtani az online jelentkezési lap (elektronikus űrlap) használatával. Más módon benyújtott pályázatok nem fogadhatók el.
A pályázóknak gondoskodniuk kell arról, hogy az elektronikus űrlapon kért és említett valamennyi dokumentumot mellékeljék.

7. További információk
A pályázati útmutató teljes szövege és a jelentkezési lapok az alábbi internetcímen érhetők el:
https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/funding/support-training-2016-eacea062016_en

A pályázatokat a pályázati útmutató valamennyi feltételének betartásával, a rendelkezésre bocsátott elektronikus űrlapon kell benyújtani

Forrás: pafi.hu