Kárpátalja-körút csak NeKED

Kárpátalja települései Egyéb

Felhívás egy élménygazdag kárpátaljai utazára

Szállás: Nagydobronyi Református Líceum Kollégiuma

Ár: 16000 Ft, amely tartalmazza az utiköltséget, szállást és teljes ellátást.

Idegenvezetés: aug. 16-17-18-án

Idegenvezető: Popovics Béla

Még tíz hely van.
Jelentkezés: a    címen

Szervező: Nemzeti Együttműködési Közösség

PROGRAM:

Aug. 16: Munkács – Ungvár – Szerednye – Munkács

Találkozó Munkácson. Megtekintjük történelmünk egyik leghíresebb emlékhelyét, a munkácsi várat. A sok látványosság mellett az egyik legfontosabb üzenete ezeknek a falaknak: Zrínyi Ilona megmutatta a világnak a magyar nép szabadságszeretetét. Ez a szellemiség alakított, acélozta II. Rákóczi Ferenc jellemét.

Munkácsról Ungvárra utazunk, mely Kárpátalja közigazgatási és kulturális központja, egyben e vidék legnépesebb városa. Első programpontként megnézzük a gerényi rotundát, az Árpád-kori építészet egy itt maradt gyöngyszemét, ahol felbecsülhetetlen értékű freskókban is gyönyörködhetünk. Belvárosi sétánk keretében megtekintjük a Petőfi-emlékhelyeket, a korzón útba ejtjük a volt Korona-szállót, ahol a városban tanító Szabó Dezső az Elsodort falu című művét kezdte írni, a római katolikus templomot majd azt a valamikori Drugeth- gimnáziumot, ahol valaha Dajka Gábor okította haláláig az ifjúságot. A görög katolikus székesegyház és a közelmúltban boldoggá avatott Romzsa Tódor vértanú püspök ott található földi nyughelyét megtekintve elsétálunk az ungvári várba, felidézzük a várhoz kötődő jelentős magyar történelmi személyiségeket: Bercsényi Miklóst, feleségét, Csáky Krisztinát és II. Rákóczi Ferencet. Innen átmegyünk a szomszédos Szabadtéri Néprajzi Múzeumba (skanzen). Az ungvári program végén sétát teszünk az Ung partján, Európa leghosszabb hársfasorán, majd rövid szabadprogram a városközpontban.

Ungvár után Munkács felé tartva megállunk Szerednyén, ahol Dobó István, az egri vár legendás védője élt és hunyt el. Itt az egri hős szerednyei várának a romjait tekintjük meg és fejet hajthatunk a közelmúltban elhelyezett Dobó-emléktábla előtt is.

Aug. 17: Munkács – Kendereske – Szolyva – Polena – Felsőgereben – Vereckei-szoros – Vereckei-hágó – Beregvár – Munkács

A mai napot a Munkács határában fellelhető Kendereskén kezdjük, ahol a közelmúltban felavatott Feszty-kilátót tekintjük meg. Feszty Árpád társaival ezen a helyen készítette a híres körkép vázlatait. 2004-ben találtam rá erre a pontra a falu felett lévő domb oldalában. Egyértelműen bizonyítást nyert az a tény, hogy a körkép és az innen látható gyönyörű munkácsi panoráma teljes egészében megegyezik. Programunkat munkácsi sétával folytatjuk, ahol a Rákóczi-kastélyt (a valamikori Fejér Házat), a neoromán római katolikus székesegyházat ( amely 2002-től a Kárpátaljai Római Katolikus Egyházmegye központja) és a mellette található gótikus kápolnát, majd a görög katolikus templomot keressük fel, ahol a Torinói Lepel eredeti méretű hasonmását tekinthetjük meg. Ezt követően megismerkedünk a város híres szülöttének, Munkácsy Mihálynak itt található emlékeivel, majd az eklektikus stílusú városháza és a volt Magyar Nemzeti Színház (mai orosz drámai színház) megtekintése után rövid szabadprogram következik. Utunk következő megállója Szolyva.  Itt felkeressük a magyar emlékparkot, a tömegsírok színhelyét  amely a „malenkij robot”, a sztálinizmus magyar és német áldozatainak és az elhurcoltaknak állít emléket.  Ezt követően betérünk Polenára, itt egy ásványvízforrás vizét kóstolhatjuk meg, majd Felsőgerebenben egy föld alatti Árpád-vonal bunkerrendszerrel ismerkedünk meg, amit pihenésként egy nagyszerű bográcsgulyásos piknik-ebéd követ nevezett faluban a Verecke-vendégháznál (amennyiben lesz rá igény). Utunk a továbbiakban a Vereckei-szoroson keresztül vezet a Vereckei-hágóra. Itt a honfoglalás emlékére állított és az ukrán nacionalisták által többször megrongált emlékművet tekintjük meg, majd a beregvári szanatórium következik, mely a Schönborn család neoreneszánsz vadászkastélya volt. Sétát teszünk a gyönyörű angolparkban  és felfrissülünk az „örök fiatalság” forrás vizénél.

Aug. 18:  Munkács  – Volóc – Fülöpháza – Ökörmező – Szinevéri-tó –  Huszt – Nagyszőlős – Beregszász  – Munkács

Kárpátalja egyik legszebb tavának a megtekintése a nap fő programpontja. A Latorca folyó mentén haladunk a vereckei úton észak felé. A Volóc fölötti hágó tetején megcsodálhatjuk a Borzsa-havasok gyönyörű csúcsait, majd a fülöpházi görög katolikus fatemplomnál is megállunk egy rövid időre. Ökörmezőn két tölgyfa előtt is elhaladunk, melyekről a hagyomány úgy tudja, hogy II. Rákóczi Ferenc a hűsítő lombok alatt pihent. A Nagyág és a Talabor folyók között lévő vízválasztó hágóra kapaszkodunk fel, amelyről pazar kilátás nyílik a környező hegyekre. Kis pihenő után a Talabor völgyébe ereszkedünk le, s elérjük a Szinevéri Nemzeti Parkot. A közel 1000 méter magasan lévő tóhoz egy félórás séta után érünk el. Itt megebédelünk. A tó körüljárása után alternatív programként kisebb-nagyobb túrákat tehetünk a tó fölött magasodó fennsíkra. A friss hegyi levegő és a táj szépsége lenyűgöző. Hazafelé tartva Ökörmezőtől a Nagyág völgyében haladunk délre. Útközben a Nagyág-Talabori Vízierőművet is látni fogjuk, amelynek terveit magyar mérnökök készítették még a háború előtt. Megállunk Iza községben, mely kosárfonásáról híres. Igény szerint egy rövid vásárlásra is lesz lehetőség. majd Husztot érintve rövidesen elérjük Ugocsa vármegye székhelyét, Nagyszőlőst. Elhaladunk a vár és a valamikor ferences kolostor romjai előtt, megcsodálhatjuk  báró Perényi Zsigmond gyönyörű barokk kastélyát, majd azt a helyet, ahol Bartók Béla gyermekkorának egy résztét töltötte, valamint a ma Perényi Zsigmond nevét viselő   magyar középiskolát is, a valamikori vármegyeházát, ahol a 9 éves Bartók első nyilvános hangversenyét adta. Az épület kertjében található Bartók Bélának és Perényi Zsigmondnak a szobra. A romanika és gótika stíluselemeit ötvöző gyönyörű római katolikus templom és a volt barokk ferences kolostor megtekintésével lesz teljes a nagyszőlősi program.

A hazaindulás előtt még megtekintjük II. Rákóczi Ferenc első győztes csatájának és a Tiszán való sikeres átkelésnek az emlékére állított tiszaújlaki turulos emlékművet, majd a 14. századi csetfalvai fakazettás mennyezetű református és a falu görög és római katolikus közössége számára épült modern templomot.

A beregszászi városnézés keretében felkeressük a Bethlen-kastélyt, amelyben a Bereg-vidéki Múzeum működik, megtekintjük a római katolikus és a református templomot, az Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat, a volt Királyi Törvényszék épületét, amely ma a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola otthona, a Fedák-kúriát, amely jelenleg a Kárpátaljai Református Egyház püspöksége és Munkács felé haladtunkban megállunk fejet hajtani a vértanú báró Perényi Zsigmond emléke előtt a szülőháza falán elhelyezett emléktáblánál.