GINOP-3.1.2-8.2.4-16

Hazai
FELHÍVÁS 
Az infokommunikációs ágazatban működő mikro-, kis- és középvállalkozások által előállított termékek és szolgáltatások piacosításának, nemzetközi piacokra való belépésének támogatása

GINOP-3.1.2-8.2.4-16 
Magyarország Kormányának Felhívása a hazai kevésbé fejlett régiókban (Közép-Dunántúli régió, Nyugat-Dunántúli régió, Dél-Dunántúli régió, Észak-Magyarországi régió, Észak-Alföldi régió, Dél-Alföldi régió) működő informatikai vállalkozások által előállított termékek és szolgáltatások piacokra való továbbvitelének támogatására. 
A Kormány a Partnerségi Megállapodásban, valamint a Nemzeti Infokommunikációs Stratégia (NIS) és IKT Zöld Könyv digitális gazdaság pillérében célul tűzte ki a hazai infokommunikációs ágazat nemzetközi versenyképességének javítását, a hazai infokommunikációs ágazatban működő mikro-, kis- és középvállalkozások külpiaci megjelenésének és export-potenciáljának erősítését a szoftver és információs technológiai (IT) szolgáltatásfejlesztés területén. A cél elérését a Kormány az infokommunikációs mikro-, kis- és középvállalkozások együttműködésével tervezi megvalósítani jelen Felhívásban foglalt feltételek mentén. 
Az együttműködés keretében a Kormány vállalja, hogy: 
– a Felhívás feltételeinek megfelelő projekteket jelen Felhívás keretében 2 millió Ft – 40 millió Ft közötti vissza nem térítendő támogatásban, valamint 2,5 millió Ft – 50 millió Ft közötti visszatérítendő pénzügyi eszköz támogatásként kedvezményes kamatozású kölcsönben (a továbbiakban: kölcsön) részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig; 
– a támogatási előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek jelen Felhívás keretében a megítélt, vissza nem térítendő támogatás legfeljebb 50%-ának megfelelő, de legfeljebb 20 millió Ft összegű támogatási előleget biztosít. 
A támogatási kérelmet benyújtó vállalkozások az együttműködés keretében vállalják, hogy: 
– projektjük megvalósításával hozzájárulnak az infokommunikációs ágazat nemzetközi versenyképességének javulásához; 
– projektjük megvalósításával hozzájárulnak a hazai szoftver és IT szolgáltatás szektor külpiaci megjelenésének növeléséhez; 
– a kapott vissza nem térítendő támogatáson és kölcsönön felül önerőből finanszírozzák a projektet, 
– a vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában támogatói okiratot, illetve a kölcsönre vonatkozóan kölcsönszerződést kötnek, 
– a projektet a fenntartási időszak végéig működtetik, valamint a kapott kölcsönt a kölcsönszerződésben foglalt feltételeknek megfelelően törlesztik. 

1. A TERVEZETT FEJLESZTÉSEK HÁTTERE 
1.1 A Felhívás indokoltsága és célja 
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (továbbiakban GINOP) prioritásainak kiemelt célja a vállalkozások nemzetközi versenyképességének javítása. 
A digitális gazdaság jelentős értéket képvisel a magyar gazdaságban, a GDP több, mint 21-22%-át, a foglalkoztatás több mint 15,5%-át, a magyar K+F ráfordítások több mint 10%-át, az export 8,3%-át a digitális (termelő, szolgáltató és felhasználói) gazdaság adja. A digitális gazdaság az egyetlen az egyébként hagyományosan magas hozzáadott értékkel rendelkező iparágak között, amely a válság ellenére az elmúlt években is komoly fejlődést tudott felmutatni mind nemzetközi viszonylatban, mind pedig Magyarországon. Ugyanakkor jelenleg kevés magyar fejlesztésű, világszínvonalú IKT termék és szolgáltatás van jelen a világpiacon. A szoftverfejlesztési és IT szolgáltatási szektorokban olyan, jórészt hazai tulajdonú vállalkozások működnek, amelyek magas kvalitású munkaerő alkalmazásával nagy hozzáadott értékű, nemzetközileg is piacképes termékeket és szolgáltatásokat tudnak előállítani. Ezért ez a szektor az egyik olyan ágazat, amely kitörési pont lehet világszinten is Magyarország számára. Az új IKT termékek és szolgáltatások innovációs fázis utáni piaci bevezetése, ágazati specializációja kapcsán az infokommunikációs cégek többségének célzott állami támogatásra van szükségük, e nélkül nem javítható kellőképpen a hazai infokommunikációs export. Az innovatív IKT fejlesztések hasznosulása csak abban az esetben valósulhat meg, ha azokból piacképes termékek állíthatóak elő és értékesíthetők egy szűkebb vagy tágabb célcsoport számára, különös tekintettel a nemzetközi megjelenésre. Az IKT cégeknek csak az export értékesítés jelenthet hosszabb távon garanciát a tartós növekedésre. A szoftver-és IT szolgáltatásexport további erősítésre szorul a teljes IKT kivitelen belül (a teljes IKT kivitelen belül ezen alszektorok részaránya 25% alatt van), mert egyelőre az alacsony hozzáadott értékű hardver és telekommunikációs eszközök kivitele dominál. Az IKT cégek exporttevékenységét elsősorban a nemzetközi piacon való megjelenés magas költségei akadályozzák, ezért a külpiacon való megjelenés támogatása elengedhetetlen a cégek nemzetközi szintű versenyképességének javítása érdekében. 
A kisebb és még külpiacra nem lépett vállalkozásoknak jellemzően a stratégiájuk kialakításában, az első exportreferencia megszerzésében, az üzleti kapcsolatok kiépítésben, a partnerkeresésben, termékeik exportképessé tételében (nyelvi változatok, idegen nyelvű leírások, marketing és értékesítés-támogató anyagok stb.) van szükségük segítségre. Az innovatív fejlesztések piacosításának köszönhetően a szektor gazdasági teljesítőképessége javul, hozzájárulva a GDP növekedéséhez. 
A már exportáló IKT vállalkozásoknak pedig elsősorban arra van szükségük, hogy a már megszerzett piaci jelenlétüket stabilizálják, az adott piacon a részesedésüket – akár újabb termékek, szolgáltatások bevezetésével – tovább bővítsék, illetve újabb piacokon építsenek ki hídfőállásokat. 
Ezek alapján a Felhívás az alábbi két célterületen kívánja támogatni az Infokommunikációs ágazatban működő mikro-, kis- és középvállalkozásokat, mint leendő támogatás igénylőket: 
– általuk előállított termékek és szolgáltatások piacosítása, és 
– nemzetközi piacokra való belépése. 
Jelen Felhívás célja, hogy vissza nem térítendő támogatás és kölcsön együttes biztosítása révén segítse az újszerű infokommunikációs ötletek piaci termékké és szolgáltatássá fejlesztését, bevezetését és üzleti hasznosítását, és a már külpiaci tevékenységet folytató IKT mikro-, kis- és középvállalkozások újabb nemzetközi piacokra lépésének elősegítését. Mindezen célok eredményeként megvalósulhat az IKT mikro-, kis- és középvállalkozások által előállított termékek és szolgáltatások piacosítása, illetve exportképességének és versenyképességének növekedése. 
A vissza nem térítendő támogatás és a kölcsön egyidejű igénybevétele kötelező. A vissza nem térítendő támogatás mellett jelen konstrukció a piacinál jóval kedvezőbb feltételeket kínáló kölcsönt is biztosít. 
A megvalósítandó projekt önerőből, vissza nem térítendő támogatásból és kölcsönből tevődik össze amelyek együttesen határozzák meg a projekt összes elszámolható költségét. Jelen Felhívás alapján kizárólag abban az esetben hozható pozitív támogatási döntés, ha a támogatási kérelmet benyújtó mind a vissza nem térítendő támogatás, mind pedig a kölcsön megszerzésére jogosultságot szerez. 
Jelen konstrukció keretében kizárólag olyan támogatási kérelmek támogathatóak, amelyek megfelelnek a fenti célkitűzésnek. 
1.2 A rendelkezésre álló forrás 
A Felhívás meghirdetésekor a támogatási programra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 10,1 milliárd Ft, melyből 
– a vissza nem térítendő támogatás keretösszege: 4,5 milliárd Ft, 
– a kölcsön keretösszege: 5,6 milliárd Ft. 
Jelen Felhívás forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. 
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 200 db. 
1.3 A támogatás háttere 
Az Európai Bizottság 2015. február 13-i határozatában elfogadta a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot, amely a hazai gazdaság hosszú távú fenntartható növekedésének biztosítása érdekében kiemelt célként jelöli meg a vállalkozások növekedési potenciáljának javítását, gazdasági teljesítményének erősítését. 
Jelen Felhívást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében a Nemzetgazdasági Minisztérium irányító hatósági feladatokat ellátó szervezeti egysége, a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság és az MFB Zrt. közösen hirdeti meg a 1006/2016. (I.18) számú Korm. határozatban szereplő éves fejlesztési keret alapján. 

2. ÜGYFÉLSZOLGÁLATOK ELÉRHETŐSÉGE 
Ha további információkra van szüksége, forduljon bizalommal a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálathoz a 06/1 896-0000, normál díjazású telefonszámon ahol hétfőtől csütörtökig 8:30-16 óráig, pénteken 8:30-14 óráig fogadják hívását. 
Kérjük, kövesse figyelemmel a Felhívással kapcsolatos közleményeket a http://www.szechenyi2020.hu oldalon, ahol a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálat elektronikus elérhetőségeit is megtalálhatja! 
A kölcsön kondícióival kapcsolatban továbbá a http://www.mfbpont.hu/ honlapon szereplő elérhetőségeken lehet bővebb tájékoztatást kérni. 

3. A PROJEKTEKKEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK 
Kérjük, hogy a támogatási kérelem összeállítása során vegye figyelembe, hogy a projekteknek meg kell felelniük különösen a következőknek: 
3.1 A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek 
3.1.1 Önállóan támogatható tevékenységek 
Jelen Felhívás esetében nem releváns. 
3.1.1.1 Kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek: 
Jelen Felhívás esetében nem releváns. 
3.1.1.2 Választható önállóan támogatható tevékenységek: 
Jelen Felhívás esetében nem releváns. 
3.1.2 Önállóan nem támogatható tevékenységek: 
A Felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem támogathatóak: 
3.1.2.1 Kötelezően megvalósítandó önállóan nem támogatható tevékenységek: 
a) Kötelezően előírt nyilvánosság biztosításának költsége 
b) Piaci információk beszerzése (piacelemzés, piacfelmérés, piackutatás, ügyféladatbázis igénybevétele) 
3.1.2.2 Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek: 
a) IKT termékek és szolgáltatások ágazati specifikációja, testreszabása, továbbfejlesztése, tesztelése 
b) új IKT termék verziók és szolgáltatások kapcsán fejlesztői és tesztkörnyezet kialakítása, fejlesztői és felhasználói kézikönyvek elkészítése 
c) nemzetközi szakkiállításokon, konferenciákon, egyéb rendezvényeken (pl. termékbemutatókon, szoftverbemutatókon, B2B partnertalálkozókon) való részvétel 
d) piacra jutás támogatása (marketing tevékenységek, egyéb piacra jutáshoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele) 
e) tanácsadás igénybevétele, beleértve a szoftver és IT szolgáltatás lokalizációt (fordítás és honosítás) és a külpiaci megjelenést lehetővé tevő online fejlesztést (pl.: több nyelven elérhető) 
f) szerzői jogi, szabadalmi és iparjogvédelmi dokumentáció honosítása 
g) külpiaci tevékenységért felelős, belföldön foglalkoztatott munkatárs(ak) tevékenysége. 

4. A TÁMOGATÁSI KÉRELMEK BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI 
4.1 Támogatást igénylők köre 
Jelen Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be azon gazdaságilag potenciálisan életképes, azonban finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó, Magyarország területén székhellyel rendelkező, kettős könyvvitelt vezető, IKT ágazatban működő gazdasági társaságok, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel rendelkező, kettős könyvvitelt vezető, IKT ágazatban működő gazdasági társaságok fióktelepei, amelyek: 
a) mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek 
b) amely rendelkezik legalább két lezárt (beszámolóval alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele, tovább 
c) amelyek az alábbi TEÁOR’08 főtevékenységgel rendelkeznek és/vagy a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben az árbevételük legalább 50%-a infokommunikációs tevékenységből (lásd TEÁOR’08 lista alább) származott: 
– 2620 Számítógép, perifériás egység gyártása 
– 5821 Számítógépes játék kiadása 
– 5829 Egyéb szoftverkiadás 
– 6110 Vezetékes távközlés 
– 6120 Vezeték nélküli távközlés 
– 6130 Műholdas távközlés 
– 6190 Egyéb távközlés 
– 6201 Számítógépes programozás 
– 6202 Információtechnológiai szaktanácsadás 
– 6203 Számítógép-üzemeltetés 
– 6209 Egyéb információ-technológiai szolgáltatás 
– 6311 Adatfeldolgozási szolgáltatás 
– 6312 Világháló-portáli szolgáltatás 
– 6399 M.n.s. egyéb információs-szolgáltatás 
d) amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt, 
e) amelyek a kevésbé fejlett régiókban székhellyel, fiókteleppel vagy telephellyel rendelkeznek (és ott legalább egy fő állandó foglalkoztatottat legkésőbb a projekt megkezdésétől alkalmaznak) 
f) Támogatási kérelem csak az alábbi (TEOR’08 lista) Fejlesztendő tevékenységre irányulhat: 
– 2620 Számítógép, perifériás egység gyártása 
– 5821 Számítógépes játék kiadása 
– 5829 Egyéb szoftverkiadás 
– 6110 Vezetékes távközlés 
– 6120 Vezeték nélküli távközlés 
– 6130 Műholdas távközlés 
– 6190 Egyéb távközlés 
– 6201 Számítógépes programozás 
– 6202 Információtechnológiai szaktanácsadás 
– 6203 Számítógép-üzemeltetés 
– 6209 Egyéb információ-technológiai szolgáltatás 
– 6311 Adatfeldolgozási szolgáltatás 
– 6312 Világháló-portáli szolgáltatás 
– 6399 M.n.s. egyéb információs-szolgáltatás 
4.1.1 Gazdálkodási formakód szerint 
a) 113 Korlátolt felelősségű társaság 
b) 114 Részvénytársaság 
c) 116 Közkereseti társaság 
d) 117 Betéti társaság 
e) 141 Európai részvénytársaság (SE) 
f) 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe 
Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség. 
4.2 Támogatásban nem részesíthetők köre 
1. Az ÁÚF 2. “Kizáró okok” c. fejezetben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok bármelyikének teljesülése esetén nem nyújtható támogatás azon támogatást igénylő részére: 
a) amely olyan projektet kíván megvalósítani, amelynek tartalma a Felhívásban megfogalmazott célokkal nincs összhangban; 
b) amelynek a saját tőkéje a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján negatív, 
c) amelynek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján a saját tőkéje a törzstőke (alaptőke) jogszabályban előírt legkisebb mértéke alá csökkent, 
d) amely jelen projektjének elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott), legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevételének 50%-át; 
e) amellyel szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), illetve az elődszervezete az APEH által indított végrehajtási eljárás van folyamatban a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában; 
f) amellyel szemben a bíróság jogerősen büntetőjogi intézkedésként tevékenysége korlátozását rendelte el; 
g) amely tulajdonosával, tagjával illetve részvényesével vagy amely vállalkozás általános vezetését ellátó szerv tagjával vagy egyszemélyi vezetőjével vagy a gazdasági társaság felügyelőbizottságának tagjával szemben a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 52-54. § szerinti foglakozástól eltiltás büntetést rendelt el a bíróság jogerős ítéletével; 
h) amely az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 48/B. § (1), vagy más jogszabály értelmében nem részesülhet támogatásban; 
i) amely a 2007-2013 közötti programozási időszakban jogosulatlan forrásfelhasználásnak minősített szabálytalan forrásfelhasználás(oka)t valósított meg és az abból (azokból) eredő visszafizetési kötelezettségének nem, vagy nem teljes körűen tett eleget, 
j) amely vagy amely kapcsolt vállalkozása szerepel a 100 millió Ft feletti adótartozással rendelkezők adatbázisában, 
k) amely vagy amely kapcsolt vállalkozása szerepel a 100 millió Ft feletti adóhiánnyal rendelkezők adatbázisában, 
l) amelynek kockázatvállalási szerződésből (hitel, kölcsön, pénzügyi lízing, pénzügyi intézményi garancia stb.) eredő lejárt tartozása van, 
m) amelynek természetes személy kezese illetve az egyéb biztosítékot nyújtó természetes személy adósként, adóstársként, illetve egyéb kötelezettként adósságrendezési eljárás hatálya alatt áll, 
n) kaszinók és annak megfelelő vállalkozások; 
o) online szerencsejátékok és online kaszinók; 
p) amely, vagy amelynek a Szerződés 107. és 108. cikke alkalmazásában bizonyos támogatási kategóriáknak a belsőpiaccal összeegyeztethetőnek nyilvánításáról szóló 651/2014/EU bizottsági rendelet (HL L 187., 2014.6.26., 1. o.) (a továbbiakban 651/2014 EU bizottsági rendelet) 1. sz. melléklete alapján meghatározott partner- vagy kapcsolt vállalkozása ezen Felhívás keretében, adott naptári évben már részesült támogatásban; 
q) amely mezőgazdasági termelőnek minősül, azaz olyan természetes vagy jogi személy, amelynek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevételének, vagy egyéni vállalkozók esetében az adóalapba beszámított bevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik; 
r) amely a GINOP-1.3.1-15 konstrukció kapcsán pozitív támogatási döntéssel rendelkezik; 
s) amely jogszabályban vagy a támogatói okirat kiadásának vagy a támogatási szerződés, valamint a kölcsönszerződés megkötésének feltételeként meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja; 
t) amely gazdasági társaság és az ezen gazdasági társaság többségi tulajdonosának többségi tulajdonában álló más gazdasági társaság (végső) kedvezményezett a 2007-2013 közötti programozási időszakban az európai uniós társfinanszírozású projektjének megvalósítása során a támogatási szerződésben (illetve a végső kedvezményezettel kötött szerződésben vagy a kezességvállalói nyilatkozatban) rögzített ütemezéshez képest felmerült késedelmét nem dolgozta le, amíg e késedelem fennáll; 
u) amely vállalkozás esetében a http://www.szechenyi2020.hu weboldalon található “Általános tájékoztatás 1. Kizáró okok” című pontjában foglaltak valamelyike fennáll. 
2. Állami támogatási szabályokon alapuló kizárások a 651/2014/EU bizottsági rendelet és az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352, 2013. 12.24. 1.o.) (a továbbiakban 1407/2013/EU bizottsági rendelet), valamint a 255/2014 (X. 10.) Korm. rendelet alapján 
Nem részesíthetők támogatásban az alábbi vállalkozások, illetve nem nyújthatók az alábbi célú támogatások: 
a) nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak; 
b) az importtermékekkel szemben hazai termékek felhasználásához kötött támogatás; 
c) harmadik országokba vagy az európai uniós tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységekhez, nevezetesen az exportált mennyiségekhez, az értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódó támogatás; 
d) a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezéséről, az 1184/2006/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 104/2000/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 11-i 1379/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá tartozó halászati és akvakultúra-ágazatban nyújtott támogatás; 
e) a mezőgazdasági termékek feldolgozásának és forgalmazásának ágazatában, 
i. amennyiben a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalomba hozott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre; vagy 
ii. amennyiben a támogatás feltétele, hogy azt teljesen vagy részben továbbítsák az elsődleges termelőknek; 
f) az elsődleges mezőgazdasági termelés (a termőföld és az állattenyésztés EUMSZ I. mellékletében felsorolt termékeinek termelése az ilyen termékek jellegét megváltoztató további műveletek nélkül) ágazatában nyújtott támogatás; 
g) támogatás olyan feltétellel, amely az európai uniós jog megsértését eredményezi. 
Amennyiben egy vállalkozás a d)-f) pontokban említett kizárt ágazatokban is tevékenykedik, támogatás csak abban az esetben nyújtható, ha megfelelő eszközökkel – így például a tevékenységek szétválasztásával vagy a költségek megkülönböztetésével – biztosított, hogy az ezen kizárt ágazatokban végzett tevékenységek ne részesüljenek az 1407/2013/EU bizottsági rendelet, vagy a 651/2014/EU bizottsági rendelet szerinti támogatásban. 
3. Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján továbbá nem részesíthetők támogatásban az alábbi vállalkozások, illetve nem nyújthatók az alábbi célú támogatások: 
a) közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző vállalkozások számára teherszállító járművek megvásárlására. Nem tekinthető árufuvarozási szolgáltatásnak az olyan integrált szolgáltatás nyújtása, amelyben a tényleges szállítás csupán egy elemet képvisel: ilyenek például a költöztetési, postai vagy futárszolgáltatás, illetve a hulladékgyűjtési és feldolgozási szolgáltatások; 
b) ha a vállalkozás fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá tartozik, vagy a rá vonatkozó nemzeti jog azon feltételeinek felel meg, amelyek alapján hitelezői kérelmére kollektív fizetésképtelenségi eljárás hatálya alá vonható. 
4. A 651/2014/EU bizottsági rendelet alapján továbbá nem nyújthatók az alábbi célú támogatások: 
a) a 2010/787/EU tanácsi határozat hatálya alá tartozó, versenyképtelen szénbányák bezárását elősegítő támogatás; 
b) azon szervezet részére, amely az Európai Bizottság európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatás visszafizetésére kötelező határozatának nem tett eleget; 
4.3 A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja 
A támogatási kérelmek benyújtása 2017. február 2-től 2019. február 2-ig lehetséges. A támogatási kérelem benyújtásának módja online benyújtás, elektronikus kitöltő programon keresztül. 
A vissza nem térítendő támogatás és a kölcsön együttesen, közös támogatási kérelem benyújtásával igényelhető. 
Amennyiben a támogatást igénylő vagy annak a 651/2014/EU bizottsági rendelet 1. számú melléklete alapján meghatározott partner- vagy kapcsolt vállalkozása a GINOP-3.1.2-8.2.4-16 jelű Felhívásra egyszerre több támogatási kérelmet nyújt be, az elsőként benyújtott támogatási kérelem kerül elbírálásra, a többi támogatási kérelem automatikusan elutasításra kerül. Újabb támogatási kérelem az előzőleg benyújtott támogatási kérelem visszavonását, elutasító döntés meghozatalát vagy a Felhívás keretében korábban támogatásban részesült projekt záró kifizetési igénylésének benyújtását követően nyújtható be. 
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kitöltő programban véglegesített támogatási kérelemhez a Felhívás 6. pontjában leírt módon kell csatolni a kérelem elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt nyilatkozatot is! Felhívjuk a figyelmet, hogy aláírás bélyegző használata nem minősül cégszerű aláírásnak, így az ezzel ellátott nyilatkozatok nem minősülnek cégszerűen aláírtnak. 
Felhívjuk a figyelmet továbbá, hogy a fent említett nyilatkozatot két példányban szükséges kinyomtatni és a második, papír alapú példány a kölcsönszerződés vonatkozásában szerződéskötési feltételnek minősül. 
A nyilatkozat egyik papír alapú példányát – ha azt nem minősített elektronikus aláírással látták el – postai úton is be kell nyújtani az elektronikus benyújtást követően legkésőbb az elektronikus benyújtást követő 3 napon belül zárt csomagolásban, postai ajánlott küldeményként vagy expressz postai szolgáltatás/futárposta-szolgáltatás (garantált kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) igénybevételével a következő címre: 
Nemzetgazdasági Minisztérium 
Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság 
1539 Budapest, Postafiók 684. 
Kérjük, hogy a küldeményen jól láthatóan tüntesse fel a Felhívás kódszámát, a támogatást igénylő nevét és címét. 
A nyilatkozat második papír alapú példányát személyesen is be kell nyújtani a választott MFB Ponton a kölcsönszerződés megkötésekor. 
Felhívjuk a Támogatást igénylők figyelmét, hogy a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról 2007. évi CXXXVI. törvény (Pmt. törvény) 7. §. szerinti ügyfél-átvilágításhoz szükséges ún. Pmt. adatlapot egy szabadon választott MFB Pont tölti ki és érvényesíti, amelyhez az Igénylőnek személyesen meg kell jelennie az MFB Ponton. Az Igénylőnek a kitöltött és érvényesített adatlap eredeti példányát szerződéskötéskor szükséges benyújtani az MFB Ponton.

5. A FINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK 
Kérjük a projekt előkészítése során vegye figyelembe, hogy a támogatást a projekt megvalósítása során csak akkor tudja majd igénybe venni, ha megfelel a következő szabályoknak. 
Pénzügyi eszközzel kombinált vissza nem térítendő támogatás esetében a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsön elszámolása és folyósítása a támogatói okiratban és a kölcsönszerződésben rögzített forrásarányoknak megfelelően történik minden elszámolható költségre. 
Felhívjuk a figyelmet, hogy mivel az Irányító Hatóság folyósítja a vissza nem térítendő támogatást, míg az MFB Pont folyósítja a kölcsönt, a két folyósítás értéknapja között néhány nap eltérés adódhat. 
Felhívjuk a figyelmet, hogy kölcsön folyósítására (beleértve a záró kifizetés igénylés keretében folyósított kölcsönösszeget is) csak a rendelkezésre tartási idő alatt van lehetőség
5.1 A támogatás formája 
Jelen Felhívás keretében nyújtott támogatás pénzügyi eszközzel kombinált vissza nem térítendő támogatásnak minősül. 
A vissza nem térítendő támogatás formája: visszafizetési kötelezettség nélküli végleges juttatás (a továbbiakban: vissza nem térítendő támogatás). 
A Felhívás keretében nyújtott kölcsön éven túli kedvezményes kamatozású kölcsönnek minősül. 
A kölcsön devizaneme HUF.
5.2 A projekt javaslat maximális elszámolható összköltsége 
Jelen Felhívás keretében a projekt elszámolható összköltsége – a kölcsön, a vissza nem térítendő támogatás és önerő együttesen – legfeljebb 300 millió Ft lehet, de nem lehet több, mint a támogatást igénylőnek a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év árbevételének 50%-a. 
5.3 A támogatás mértéke, összege 
a) A támogatást igénylő vállalkozás minimum 10% saját forrást köteles biztosítani. 
b) A vissza nem térítendő támogatás összege: 
Legutóbbi lezárt teljes üzleti évben összes nettó értékesítési árbevételen belül 10% alatti arányú exportárbevétellel rendelkező támogatást igénylők esetében minimum 2 millió Ft, maximum 25 millió Ft lehet. 
Legutóbbi lezárt teljes üzleti évben összes nettó értékesítési árbevételen belül 10% vagy a feletti arányú exportárbevétellel rendelkező támogatást igénylők esetében minimum 2 millió Ft, maximum 40 millió Ft lehet. 
c) A vissza nem térítendő támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 40%-a lehet. 
d) A kölcsön összege: 
Legutóbbi lezárt teljes üzleti évben összes nettó értékesítési árbevételen belül 10% alatti arányú exportárbevétellel rendelkező támogatást igénylők esetében minimum 2,5 millió Ft, maximum 32 millió Ft lehet. 
Legutóbbi lezárt teljes üzleti évben összes nettó értékesítési árbevételen belül 10% és a feletti arányú exportárbevétellel rendelkező támogatást igénylők esetében minimum 2,5 millió Ft, maximum 50 millió Ft lehet. 
e) A kölcsön összege meg kell, hogy haladja a vissza nem térítendő támogatás összegét. 
f) A kölcsön támogatástartalmának számítása “Az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet II. melléklet B) pontjában foglalt képlet, és a Támogatásokat Vizsgáló Iroda honlapján (http://tvi.kormany.hu/) közzétett referencia alapkamatláb alapján számított egyéni referencia kamatláb felhasználásával történik. 
https://www.palyazat.gov.hu/ginop-312-824-16-az-infokommunikcis-gazatban-mkd-mikro-kis-s-kzpvllalkozsok-ltal-ellltott-termkek-s-szolgltatsok-piacostsnak-nemzetkzi-piacokra-val-belpsnek-tmogatsa-1
A fenti kiírást terjedelmi okokból rövidítettük, az eredeti a szövegben található webcímen elérhető. (A Szerk.)