Exportképes innovatív termékek fejlesztése

Hazai
FELHÍVÁS 
Exportképes innovatív termékek fejlesztésére az innováció vezérelt exportbővítés megvalósítása érdekében

A felhívás címe: 
Exportképes innovatív termékek fejlesztésének támogatása az innováció vezérelt exportbővítés érdekében 
A felhívás kódszáma: GINOP-2.1.6-16 
Magyarország Kormányának Felhívása a vállalkozások számára, a vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs (továbbiakban K+F+I) kiadások GDP-hez viszonyított arányának növelése érdekében. 
A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki a kutatás, a technológiai fejlesztés és az innováció erősítését. Kiemelt cél a K+F+I együttműködések elterjesztése és a kiválóság felkarolása, illetve a KKV szektor kiaknázatlan K+F+I lehetőségeinek ösztönzése. A cél elérését a Kormány az önállóan vagy együttműködésben kutatás-fejlesztési, valamint innovációs tevékenységet végző vállalkozások támogatásával tervezi megvalósítani jelen Felhívásban foglalt feltételek mentén. 
Az együttműködés keretében a Kormány vállalja, hogy: 
– a Felhívás feltételeinek megfelelő projekteket jelen Felhívás keretében 200 millió Ft és 450 millió Ft közötti vissza nem térítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig. 
– a támogatási előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek jelen Felhívás keretében a megítélt, vissza nem térítendő támogatás legfeljebb 75%-ának megfelelő támogatási előleget biztosít. 
A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek vállalják, hogy: 
– projektjük megvalósításával hozzájárulnak a K+F+I tevékenység intenzitásának növelése cél eléréséhez; 
– a kapott támogatáson felül önerőből finanszírozzák a projektet; 
– a projektben új tudományos és/vagy műszaki eredmények, szellemi alkotások születnek; 
– a fenntartási időszak végéig a projektet működtetik. 

1. A TERVEZETT FEJLESZTÉSEK HÁTTERE 
1.1. A Felhívás indokoltsága és célja 
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (továbbiakban GINOP) célul tűzte ki a vállalati K+F+I tevékenység intenzitásának ösztönzését, a kutatás-fejlesztési és innovációs aktivitás növelését a tudás intenzív és innovatív vállalkozások körében, mivel a vállalati K+F kiadások aránya a GDP-hez képest (BERD/GDP= 0,56%) alacsony kevésbé fejlett régiókban. 
Jelen Felhívás célja a hazai vállalkozások versenyképességének és kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységének ösztönzése annak érdekében, hogy növekedjen az innovatív vállalkozások házon belüli termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztési tevékenysége, amelyek exportképes új, piacképes termékek, szolgáltatások és technológiák kifejlesztését eredményezhetik, és ezáltal hozzájárulnak a vállalati K+F+I aktivitás növekedéséhez. 
A projektjavaslatokkal szemben támasztott legfontosabb szakmai követelmények: 
1) a projektjavaslat tudományos vagy fejlesztési eredményei révén gyorsan piacra jutó, újdonságtartalommal rendelkező termékek, szolgáltatások és technológiák kerüljenek kifejlesztésre; 
2) a cég exportján belül nőjön a magas hozzáadott értékkel rendelkező, korszerű, versenyképes tudást tartalmazó termékek, szolgáltatások részaránya; 
3) a cég eredményei fenntartható módon (üzletileg) hasznosuljanak. 
A Felhívás keretéből azon projektek kaphatnak támogatást, amelyek illeszkednek a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (továbbiakban Nemzeti S3)3 céljaihoz és szakosodási irányaihoz. 
Jelen konstrukció keretében kizárólag olyan támogatási kérelmek támogathatóak, amelyek megfelelnek a fenti célkitűzésnek. 
1.2. A rendelkezésre álló forrás 
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 milliárd Ft. 
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 12-20 db. 
Amennyiben a konstrukcióra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerül, vagy annak kimerülése előre jelezhető, az Irányító Hatóság a benyújtási határidő előtt a benyújtás lehetőségét felfüggesztheti vagy a Felhívást lezárhatja. 
1.3. A támogatás háttere 
Az Európai Bizottság 2015. február 13-i határozatában elfogadta a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot, mely célkitűzései között szerepel egyrészről a vállalkozások önálló K+F+I tevékenységének támogatása, másrészről a hosszú távú együttműködésben végzett, életképes K+F+I projektek számának növelése. A vállalkozások versenyképességének, és a K+F+I tevékenység ösztönzése érdekében kiemelt jelentőségű a tudás intenzív és innovatív vállalkozások házon belüli, prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatás fejlesztésének támogatása, legalább az úgy nevezett MVP4 (minimum viable product) prototípus vagy demonstrációs fázis eléréséig, illetve esetenként azon túl, a piacra lépésig is. 
Jelen felhívást az Európai Bizottság által 2015. február 13-án elfogadott Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság hirdeti meg a 1006/2016. (I. 18.) számú kormányhatározatban szereplő Éves Fejlesztési Keret alapján. 

2. ÜGYFÉLSZOLGÁLATOK ELÉRHETŐSÉGE 
Ha további információkra van szüksége, forduljon bizalommal a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálathoz a 06/1 896-0000-ás, normál díjazású telefonszámon ahol hétfőtől csütörtökig 8.30 órától 16 óráig, pénteken 8.30 órától 14 óráig fogadják hívását. 
Kérjük, kövesse figyelemmel a Felhívással kapcsolatos közleményeket a http://www.szechenyi2020.hu oldalon, ahol a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálat elektronikus elérhetőségeit is megtalálhatja! 

3. A PROJEKTEKKEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK 
Kérjük, hogy a támogatási kérelem elkészítése során vegye figyelembe, hogy a projekteknek meg kell felelniük különösen a következőknek: 
3.1. A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek 
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek 
Kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás keretében: 
a) Ipari kutatás (maximum a kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás elszámolható költségeinek 50%-a) 
Alkalmazott (ipari) kutatás: tervezett kutatás vagy kritikus vizsgálat, amelynek célja új ismeretek és szakértelem megszerzése új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, vagy a létező termékek, eljárások vagy szolgáltatások jelentős mértékű fejlesztésének elősegítéséhez. Magában foglalja komplex rendszerek összetevőinek létrehozását, és beletartozhat a prototípusok laboratóriumi környezetben vagy létező rendszerekhez szimulált interfésszel rendelkező környezetben történő megépítése, valamint kísérleti sorozatok gyártása, amennyiben ez az alkalmazott kutatáshoz és különösen a generikus technológiák ellenőrzéséhez szükséges. 
b) Kísérleti fejlesztés 
Kísérleti fejlesztés: a meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb, vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, alakítása és felhasználása új vagy javított termékek, eljárások vagy szolgáltatások kidolgozása céljából. Ide tartozhatnak például az új termékek, eljárások vagy szolgáltatások fogalmi meghatározását, megtervezését és dokumentálását célzó tevékenységek is. 
A kísérleti fejlesztéshez tartozhat az új vagy javított termékek, eljárások és szolgáltatások prototípusainak és kísérleti modelljeinek kidolgozása, illetve kiállítása, az ilyen termékeknek a tényleges működési körülményeket reprezentáló környezetben történő tesztelése és jóváhagyása abban az esetben, ha e tevékenységek elsődleges célja a véglegesnek még nem tekinthető termék, eljárás vagy szolgáltatás továbbfejlesztése. Ide tartozhat a kereskedelmileg felhasználható olyan prototípusok és kísérleti modellek kifejlesztése, amelyek kereskedelmi végterméknek minősülnek, mert előállításuk túlságosan költséges ahhoz, hogy az kizárólag demonstrációs és hitelesítési céllal történjen. 
A kísérleti fejlesztésbe még akkor sem tartoznak bele azok a szokásos vagy időszakos változtatások, amelyeket meglévő termékeken, gyártósorokon, előállítási eljárásokon, szolgáltatásokon és egyéb folyamatban lévő műveleteken végeznek, ha e változtatások fejlesztésnek minősülnek. 
Az a-b) pontban megjelölt tevékenységek közül legalább egy tevékenység választása kötelező.

4. A TÁMOGATÁSI KÉRELMEK BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI 
Amennyiben jelentkezni kíván a Felhívásra, kérjük a következő információkat vegye figyelembe. 
4.1. Támogatást igénylők köre 
Jelen Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be: 
1. mikro-, kis-, és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok 
a) amelyek rendelkeznek legalább kettő lezárt (beszámoló/SZJA bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel (az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele), 
b) amelyek, éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 250 fő volt, 
c) amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei, 
d) amelyek nem tartoznak az EVA hatálya alá. 
e) a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben éves nettó árbevétele legalább 15 milliárd forint és legfeljebb 50 milliárd forint volt, 
f) a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben összárbevételük legalább 50%-át exportból realizálták; 
g) a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben a konszolidált (hazai és külföldi együttesen) foglalkoztatottak száma legalább 250 fő és legfeljebb 3000 fő volt. 
A támogatást igénylőnek az 1. pontban szereplő kritériumok mindegyikének meg kell felelnie. 
Jelen Felhívás keretében támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség. 
Többségi állami tulajdonban álló gazdasági társaság csak akkor nyújthat be támogatási kérelmet, ha ahhoz a Kormány előzetesen hozzájárult. 
4.1.1. Jogi forma szerint: 
a) kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, 
4.1.2. Gazdálkodási formakód szerint: 
– 113 Korlátolt felelősségű társaság 
– 114 Részvénytársaság 
– 116 Közkereseti társaság 
– 117 Betéti társaság 
– 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe 
4.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja 
Jelen felhívás keretében a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 47. § (2) bekezdése alapján a támogatási kérelmek benyújtására a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség. 
A támogatási kérelmek benyújtása 2017. június 1-től-tól 2019. június 1-ig lehetséges. 
a) A támogatási kérelem benyújtásának módja: Online benyújtás elektronikus kitöltőprogramon keresztül. 
b) Amennyiben a támogatást igénylő vagy annak a 651/2014/EU rendelet 1. számú melléklete alapján meghatározott partner vagy kapcsolt vállalkozása a GINOP-2.1.6 jelű Felhívásra egyszerre több támogatási kérelmet nyújt be, az elsőként benyújtott támogatási kérelem kerül elbírálásra, a többi támogatási kérelem automatikusan elutasításra kerül. Újabb támogatási kérelem az előzőleg benyújtott támogatási kérelem visszavonását vagy az elutasító döntés meghozatalát követően nyújtható be. 
c) Amennyiben a támogatást igénylő adott, NKFIH támogató véleménnyel rendelkező projektje már támogatásban részesült, ugyanazon projekt vonatkozásában ismételt támogatási igény benyújtása abban az esetben lehetséges, ha a támogatási kérelemhez csatolásra kerül a támogatást igénylő nyilatkozata a korábban elnyert támogatásról való feltételes lemondásról az újonnan benyújtott támogatási kérelem nyerése esetére. 
d) Felhívjuk a figyelmet, hogy a kitöltő programban véglegesített támogatási kérelemhez a Felhívás 6. pontjában leírt módon kell csatolni a kérelem elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt nyilatkozatot is. Felhívjuk figyelmét, hogy aláírás bélyegző használata nem minősül cégszerű aláírásnak, így az ezzel ellátott nyilatkozatok nem minősülnek cégszerűen aláírtnak. 

A nyilatkozat papír alapú példányát – ha azt nem minősített elektronikus aláírással[1] látták el – postai úton is be kell nyújtani az elektronikus benyújtást követően minél hamarabb, de legkésőbb az elektronikus benyújtást követő 3 napon belül. Felhívjuk a figyelmét, hogy ha a nyilatkozat postai benyújási határidő kezdőnapja nem munkanap, a határidő kezdő napja a következő munkanap, illetve ha a határidő utolsó napja nem munkanap, a határidő a következő munkanapon jár le. 
A nyilatkozatot zárt csomagolásban, postai ajánlott küldeményként vagy expressz postai szolgáltatás[2]/futárposta-szolgáltatás[3] (garantált kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) igénybevételével szükséges benyújtani a következő címre: 
Nemzetgazdasági Minisztérium 
Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság 
1539 Budapest, Postafiók 684. 
Kérjük, hogy a küldeményen jól láthatóan tüntesse fel a Felhívás kódszámát, a támogatást igénylő nevét és címét.

5. A FINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK 
Kérjük, a projekt előkészítése során vegye figyelembe, hogy a támogatást a projekt megvalósítása során csak akkor tudja majd igénybe venni, ha megfelel a következő szabályoknak. 
5.1. A támogatás formája 
Jelen felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül. 
5.2. A projekt javaslat maximális összköltsége 
Jelen Felhívás keretében a projekt elszámolható összköltsége nem haladhatja meg a benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti év nettó árbevételét. 
5.3. A támogatás mértéke, összege 
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 200 millió forint, maximum 450 millió forint.
https://www.palyazat.gov.hu/ginop-216-16-exportkpes-innovatv-termkek-fejlesztsnek-tmogatsa-az-innovci-vezrelt-exportbvts-rdekben
A fenti kiírást terjedelmi okokból rövidítettük, az eredeti a szövegben található webcímen elérhető. (A Szerk.)

A pályázattal kapcsolatos dokumentumok:
pályázati csomag