45. Duna Menti Tavasz

Dunaszerdahely Külhoni

A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet – a Duna Menti Tavasz országos gyermek báb- és színjátszófesztivál főszervezőjeként – társrendezőivel, Dunaszerdahely Önkormányzatával, a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központtal közösen meghirdetik a 45. DUNA MENTI TAVASZ seregszemlét.

A verseny jellemzése:
Az amatőr gyermekbábozás és színjátszás a csoportok és egyének (bábszólisták) egész évi alkotó tevékenységének bemutatkozása a bábjátékos, színjátszó és szerkesztett játékok kategóriában (a szerkesztett játék minden olyan előadás, amely különböző műfajú művek önálló egységgé szerkesztésével készül és valósul meg, pl.: mozgásszínház, irodalmi színpad, pódiumjáték, dramatikus népi játék, illetve ezek ötvözete).

A VERSENY KATEGÓRIÁI:
– bábjátékos kategória, csoportok és szólisták részére
– színjátszó kategória
– szerkesztett játékok kategória.
(A szerkesztett játék minden olyan előadás, amely különböző műfajú művek önálló egységgé szerkesztésével készül és valósul meg, pl.: mozgásszínház, irodalmi színpad, pódiumjáték, dramatikus népi játék, illetve ezek ötvözete).

A VERSENY FORDULÓI ÉS IDŐPONTJAI:

Válogató fesztiválok és rendezőik:
– Csemadok területi választmányok: Érsekújvári – Lévai járás, Tornalja
– Más intézmények: Komáromi Művelődési Központ, Bodrogközi- és Ung-vidéki Kulturális Központ (Latorca Menti Tavasz), Nyárasdi Művelődési Ház
Előzetes helyszínek: Komárom, Királyhelmec (Latorca Menti Tavasz), Tornalja,  Ipolyság, Nyárasd
A regionális fesztiválok, és a válogatások időpontja: 2020. május 2-14.
Országos döntő helyszíne, időpontja: 
Dunaszerdahely, 2020. június 2-5. (kedd-péntek)

JELENTKEZÉS határideje: 2020. március 10.
Jelentkezni kizárólagosan elektronikus úton, az alábbi linken lehet: klikkeljen ide!

A verseny értékelésének módja:
A verseny országos döntőjének zsűrijét a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet szakcsoportjának javaslata alapján a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézetének igazgatója nevezi ki. A zsűri összetétele: hazai magyar szakemberek, magyarországi, szlovák és külföldi szakemberek. A külföldi szakembereket a társintézmények (Magyar Színjátékos Társaság) javaslata alapján választja ki a programbizottság. A társintézmények felkérésére a zsűri rangos színjátszó fesztiválokra delegálhat csoportot (Weöres Sándor SZF, stb.).
A verseny regionális döntőjének zsűrije két részből áll:
– a központi (országos) válogatóbizottság
– és a régió által javasolt zsűri.
A válogatóbizottságot a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója nevezi ki. A regionális döntők zsűrijét az illetékes területi választmány javaslata alapján a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet delegálja. A regionális döntőkön a zsűri tagjaként részt vehet más rangos fesztivál (Magyar Drámapedagógiai Társaság, Magyar Színjátékos Társaság) egy tagja, aki a regionális fordulók után a hazai zsűritagokkal közösen javaslatot tesz a Weöres Sándor országos színjátszó fesztiválon szereplő színjátszó csapatra.

A TOVÁBBJUTÁSI KULCSOK MEGHATÁROZÁSA a regionális versenyekről:
– 
helyezések kategóriánként,
– a regionális versenyről az első helyezett jut tovább az országos döntőbe,
(a zsűrinek módjában áll nem kiadni az első helyet, illetve a verseny színvonalától függően több csoportot is továbbjuttatni a szakmai, regionális elvei alapján, a gazdasági elvek betartásával),
– a talon, az a helyzet egy regionális fesztiválon, amikor a többi fesztivál helyezettjeinek nem ismerete teszik függővé a továbbjutást, a válogatás befejezésekor a programbizottság dönti el a továbbjutást.

MEGHIRDETETT DÍJAK, HELYEZÉSEK:
Regionális versenyek:
A Művelődési Intézet emléklapot biztosít a válogatófesztiválokra. A Csemadokon kívüli válogatófesztiválok rendezői, akik fesztiváljukkal csatlakoztak a DMT-hoz, a zsűri értékelése alapján, további saját díjat, oklevelet adhatnak ki.
Az országos döntő díjai:
– A tehetséges csapat díja
 A következő évfolyamra biztosítja egy kezdő, de tehetséges csoport részvételét az országos döntőben. A válogatás lezárása után a válogatóbizottság tagjai javasolják, és az országos döntő eredményeinek hirdetésében ismertetik.
– Dusza István díj
(a mozgalomban elért eredmények alapján, egyéni díj), évente egy adható ki báb vagy színjátszó kategóriában. Javaslatot egyének és jogi személyek tehetnek, 2019. április 30-ig, a válogató fesztiválok zárásáig. A javaslatnak tartalmaznia kell a javasolt személy szakmai életrajzát, a mozgalomban elért eredményeit. Döntést a főrendező színházi és bábozó szakmai szekciói hoznak. A díjat az országos döntő eredmény-hirdetésében ismertetik.
– Szakmai díjak – az országos döntő díjai (kategóriánkként) – minősítések:
– A csoportok az arany- ezüst- és bronz sávok minősítést kapnak, amelynek odaítéléséről a zsűri dönt
– Az aranysávos minősítésben egy fesztiváldíj (fődíj), adható ki.
– Rendezői díj
(A zsűri a szakmai védnökkel való egyeztetés után egyéb díjakat is kiadhat.)

A fesztivál bizottságai:
Az országos döntő főszervezője főbizottságot, szervezőbizottságot alakít, amelyek szervesen együttműködnek a programbizottsággal.
A járási versenyek, az országos elődöntők szervezői együttműködnek a főszervezővel.

A fesztivál eredményei:
A fesztivál eredményeit a főszervező a sajtóban, az Intézet és a Csemadok honlapján teszi közzé.
A verseny zárása után a Csemadok Országos Elnökségének jelentést készít, amely tartalmazza a verseny lefolyását, pontos programját, a résztvevő csoportokat, egyéneket, a kísérőprogramokat, a gazdasági beszámolókat.

ELÉRHETŐSÉGEK:
Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, Dunaszerdahely
P.O.BOX 16.. Bacsákova 240/13. 929 01 Dunajská Streda
tel.: 031/552 24 78, mobil: 0905/358 529, e-mail: 

A versenyszabályzat letölthető a www.intezet.sk és a www.csemadok.sk honlapról.

Szakmai tanácsadás:
Szabó Csilla (, mobil: 0908 611 368)
Mgr.art Kecskés Marika (, mobil: 0905 746 618)

Forrás: Felvidék.ma/SZAKC