Vajdaság tehetséges fiataljait díjazták

Szabadka Hírek

Megtartották a VI. Vajdasági Tehetség Gálát Szabadkán

Öt kategóriában díjazták a legtehetségesebb vajdasági magyar fiatalokat a szabadkai Városházán megtartott VI. Vajdasági Tehetség Gálán.

A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács (VATT) a Tehetségek szolgálatáért díjban részesítette Kormányos Katona Gyöngyi magyartanárt, Basa György történelem tanárt, Hatala Zoltán kémia-fizika szakos tanárt és Tokodi Károly harsonatanárt, valamint életműdíjat adományozott Boros György képzőművésznek.

Az ünnepségen De Negri Ibolya, a VATT elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, aki a kiemelkedő tehetségeket felkaroló pedagógusok és szülők szerepére is felhívta a közvélemény figyelmét. A 2010-ben megalakult szervezet kitűzött célja a tehetségek kibontakoztatása és tehetséggondozás elősegítése, amelyet a hat esztendeje útjára indított díjátadó gálasorozattal is népszerűsíteni kíván Vajdaságban.

Bunford Tivadar, Szabadka város képviselő-testületének elnöke olyan elkobozhatatlan értéknek nevezte a tehetséget, amely nem hasznosul önmagától, éppen ezért meg kell teremteni gyermekeink számára azt a támogató környezetet, amelyben kibontakozhatnak, növekedhetnek és további sikereket érhetnek el – mondta. „A tudást és a tapasztalatot nem lehet pénzzel megvenni, alapkultúra és intelligencia nélkül nincs igazi tudás” – mondja a politikus, aki szerint külön is hálával tartozunk a magyar nyelvű kultúra és műveltség ápolásáért küzdő pedagógusoknak elhivatottságukért, mert – mint mondja – „a kultúra és a tudás átadásával a legtöbbet éppen ők teszik azért, hogy mi magyarok képesek legyünk a jövőben is magyar módon megszelídíteni a természet vad erőit, leküzdeni az új kihívásokat és értékeket teremteni, amelyek boldogabbá teszik az életünket, mindennapjainkat”. Érdemes itthon tanulni, a kitartó tanulás meghozza gyümölcsét – üzente a tehetséges fiataloknak Bunford Tivadar.

A gálán köszöntőt mondott Kisgyőri Roland, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Esélyteremtési Főosztályának főosztályvezetője, aki szerint a tehetségre úgy is tekinthetünk mint egyfajta befektetésre. A tehetségsegítésnek Magyarországon és a Kárpát-medencében több évszázados hagyománya van, mindezeket összegezve 2008-ban a magyar kormány úgy határozott, hogy egy húsz évre szóló stratégiát hív életre, ennek most ünnepeltük a tizedik évfordulóját. 2009-2017 között a Nemzeti Tehetség Program keretében több mint 10 800 projekt nyert támogatást, a megítélt támogatások összege pedig közel 15 milliárd forint volt. Ebben az időszakban több mint 1 milliárd forintot fordítottak a határon túli programokra és 44 ezer határon túli fiatal kaphatott támogatást – ismertette a számadatokat a főosztályvezető. Vajdaságban az elmúlt tíz év alatt több mint 127 millió forint került hasznosításra, a számok nyelvén ennyi kiemelt figyelmet tudtak fordítani a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács, a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium, illetve a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány tehetséggondozó programjaira – sorolta Kisgyőri Roland külön kiemelve a VATT 2016-os Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért kiérdemelt elismerését.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program alapján márciusban meghirdetett nyílt pályázati kiírásai között összesen 9 olyan felhívás szerepel, amelyre határon túli magyar intézmények is jelentkezhetnek – emelte ki a minisztérium főosztályvezetője. A felhívások között szerepel a matematikai, a természettudományos és a digitális kompetenciák erősítését szolgáló határon túli tehetségsegítő programok támogatása, valamint a határon túli művészeti projektek, az óvodai tehetség-kibontakoztató programok és a kulturális intézmények támogatását célzó pályázatok, sporttehetségek, felsőoktatási intézmények vagy a magyar nyelvű szakkollégiumok helyzetbe hozását segítő támogatási programok – sorolta a lehetőségeket Kisgyőri Roland, aki külön kiemelte a népszerű Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj programot is, amelyre számos vajdasági magyar fiatal is sikeresen pályázott az évek során.

A gálán kiosztották a 2018-as Felfedezettjeink elnevezésű díjat, amelyet ezúttal Túró Tímea újvidéki kisiskolásnak ítélt oda az öttagú zsűri. A Kistehetségek kategóriában Kovács Alex (Petőfi Brigád Általános Iskola, Kúla), Kőműves Emese (Miroslav Antic Általános Iskola, Palics), Kálmán Ádám (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Magyarkanizsa), Uglik Auróra (EmArt Képzőművészeti Műhely, Szabadka), Baracskai Tamás (Petőfi Brigád Általános Iskola, Kúla), Károlyi Egon (Samu Mihály Általános Iskola, Péterréve), Lázár Anna (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Magyarkanizsa), Göncöl Andor (Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola, Szabadka), Egyed Boglárka (Testvériség-Egység Általános Iskola, Bezdán) és Orsovai Hedvig (Testvériség-Egység Általános Iskola, Zombor).

Ígéretes tehetség díjban részesült: Böröc Tamás (InGenium Alapítvány), Nagy Kinga (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta), Szűcs Dóra (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Hodik Annabella (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, Topolya), Pletikoszity Dávid (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Bálint Márk (InGenium Alapítvány), Vastag Krisztina (Szabadkai Zeneiskola), Balla Georgina (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Mihalović Dominik (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka) és Surján Szabina (Jovan Jovanović Zmaj Sportgimnázium, Újvidék)

Tehetséges fiatal díjat kapott Csákány Lóránt fotóművész. Kiváló tehetségek elismerésben részesültek: Kucora Roland (Szabadkai Műszaki Szakfőiskola) és Szakács Tamás (Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület, Szabadka).

A VI. Vajdasági Tehetség Gálán fellépett a kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei általános iskola, gimnázium, szakgimnázium és alapfokú művészeti iskola Somnium Laude kamarakórusa.

Basity Gréta

Bunford Tivadar köszönti a tehetségeket a szabadkai Városháza dísztermében

Forrás: VajdaságMA