Úton a Tanyaszínház

Kaviló Hírek

Szombaton Bácsfeketehegyen kezdte meg idei turnéját a Tanyaszínház. Vasárnap pedig már Kishegyesen, a Dombos Fest helyszíneként ismert Hegyalja utcában mutatták be a Marin Držić (1508-1567) reneszánsz kori horvát drámaíró Dundo Maroje című műve alapján rendezett produkciót, melynek a Pé’z, hova mész? címet adták.

A reneszánsz kori dalmát drámaíró darabja „örökzöld” témákat feszeget, emellett valószínűleg a sziporkázó szellemessége az, ami miatt máig is népszerű. A horvát tengerpart szabadtéri színpadain, de pl. Magyarországon is gyakran játsszák. Az eredeti történet a rómaiakat majmolni próbáló dubrovnikiak nevetségessé válásáról, valamint a pénz uralmáról szól. A két fiatal színész, Ricz Ármin és Berta Csongor rendezésében sikerült egy gördülékeny, könnyen „emészthető” tanyaszínházas verzióját elkészíteni. A főszerepet az Újvidéki Színház színésze, Huszta Dániel játssza, aki mellett remekelnek az Újvidéki Művészeti Akadémia hallgatói is, akik kötelező gyakorlatukat töltik, de néhány fiatal amatőr színész is lehetőséget kapott a darabban. A hivatalos bemutatót Kavillón tartják július 28-án. Az augusztus 13-i zentagunarasi előadás a világhálón élőben is követhető lesz. Az utolsó előadást augusztus 15-én láthatja a közönség Zentán.

A Tanyaszínházat 1978-ban alapították. Kezdetben csacsifogattal, ma már traktorral járják a vajdasági falvakat. Főleg olyan helyekre mennek, ahol nincs alkalmas tér a kőszínházak előadásainak befogadására. A Kárpát-medencében egyedülálló társulat 41. turnéja Bácskertesen, Bezdánban majd Pacséron folytatódik. Az előző években vendégszerepeltek a szlovéniai Muravidéken, Horvátország magyarlakta településein és Magyarországon is. Nem csupán azért érdemes megnézni a Tanyaszínház produkcióját, mert maga a jelenség is egy olyan érték, amit itt teremtettek meg, hanem azért, mert a bácsfekethegyi és a kishegyesi közönség egybehangzó véleménye szerint, Puskás Zoltán kosztümjei és a díszletei, valamint Pálfi Ervin zenéjével kellemes kikapcsolódást ígér. A horvát komédiaíró legjelentősebb és leggyakrabban előadott vígjátékának adaptációja szellemesen és ironikusan mutatja be a római divatot majmoló Ragúza lakóit, a dubrovnikiakat, akikben azonban akár egy-egy vajdasági „világpolgárt” is felismerhetünk.

Forrás: Vajdaság MA