Új műtárgyak a Maros Megyei Múzeumban

Maros megye Kiemelt cikk

Értékes műtárgyakkal gyarapodott a Maros Megyei Múzeum

Összesen 33, erdélyi származású, a 15-től 19. századig terjedő idő-intervallumban készült műtárgyat vásárolt a Maros Megyei Múzeum, közöttük olyan értékes darabokat, mint egy 22 ezer eurót érő római katolikus egyházban használt ostyatartó, vagy olyan más kupák, kancsók, amelyek ma már egyre ritkábbak Erdélyben.

A 60 ezer eurós befektetést a Maros megyei önkormányzat anyagi hozzájárulásával egy németországi aukciós ház árverésén valósították meg, miután a múzeum munkatársainak tudomására jutott, hogy milyen darabok kerülnek kalapács alá.

Soós Zoltán múzeumigazgató a Maszolnak elmondta, a tárgyakat sikerült hazaszállítani. Németországban sikerült találkoznia a volt tulajdonosok egy részével is, hiszen arra is kíváncsi volt, hogy mikor, milyen úton, hogyan jutottak ezek az értékes tárgyak külföldre. A zöme a második világháborút követően, illetve a `70-80-90-es évek szász exodusával kerültek többnyire Németországba – mondta az igazgató, aki szeretne minél több erdélyi származású kincset „visszavásárolni”, a nemzeti kulturális örökséget hazahozni.

A legértékesebb darabért 22 ezer eurót fizettek, ez egy 15. századi cibórium, amelynek a pontos származási helye egyelőre nem ismert, a muzeológusok szerint valahonnan Beszterce környékéről kerülhetett ki Nyugatra. Ezt az ostyatartót a középkorban a római katolikus egyházban használták és Soós Zoltán úgy tudja, hasonlót csak Szebenben a Bruckhental múzeumban őriznek, illetve talán Kolozsváron a történelmi múzeumban.

Az aukciós házak híreit, az árveréseket a múzeum munkatársai folyamatosan figyelik, így szereztek tudomást ezekről a műtárgyakról is még 2016-ban. A megyei önkormányzat partner ebben, így a tavaly év végén 60 ezer eurót különített el erre a célra a költségvetéséből.

A nemrég, illetve a korábban beszerzett tárgyakból április-május folyamán egy kiállítás nyílik, ahol a közönség nem csak ezeket, de annak az ásatássorozatnak a leleteit is megtekintheti, amelyeket az utóbbi években végeztek Marosvásárhely területén.

Forrás: maszol.ro