Táncházzenészek találkozója

Tiszapéterfalva Emberek

Július 12-én Péterfalván a 22. népzenei, néptánc- és kézművestábor keretein belül első alkalommal szervezték meg a kárpátaljai táncházzenészek találkozóját.

A budapesti székhelyű Hagyományok Háza 2017 januárjától hálózatosodást indított el, amely révén a Kárpát-medence magyarlakta régióiban kirendeltségeket hoztak létre. A kirendelt hálózatok közül egy Kárpátalján is megkezdte működését ez év januárjától, melynek vezetője Pál Katalin lett. A Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltsége három fő szempont alapján igyekszik segíteni a vidék népművészeti munkáját: folklórdokumentáció, azaz archiválás, gyűjtés; hagyományőrző fesztiválok szervezése; valamint képzések megtartása, szervezése.

A Tánházzenészek Találkozóját a hálózat hagyományteremtő szándékkal, első alkalommal hirdette meg. A találkozóval a szervezők célja egy szakmai fórum létrehozása volt, ahol igyekeztek a zenekarok, zenészek, táncosok közötti párbeszédet elősegíteni és elmélyíteni. A programon való részvétel által lehetőség nyílt közös beszélgetésre, együttgondolkodásra, tapasztalatcserére, örömzenélésre.

Az esemény délelőtti részén zártkörű szakmai fórumon vettek részt a zenekarok tagjai, melyen Pál István Szalonna, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője, Pál Katalin, a Hagyományok Háza Kárpátaljai Kirendeltségének vezetője, Kudlotyák Krisztina, a Pro Cultura Sub­car­pathica civil szervezet igazgatója, valamint Czébely József és Váradi Enikő tartottak előadásokat különböző témákban. A zártkörű szakmai délelőttön szó volt a 4 éves, Szalonna és Bandája által vezetett népzenei és néptánc mesterképzésről, az archiválási, gyűjtési feladatokról Kárpátalján, valamint a táncházmozgalomról e vidéken. A rendezvényen jelen volt Molnár Ildikó, a Kárpátaljai Megyei Kulturális Osztály helyettes osztályvezetője.

A délutáni órákban a táncházzenészek nyilvános minősítő koncertfellépése következett, melyet bárki megtekinthetett. A koncert alkalmával bemutatkozott a vidékünkön működő hat zenekar: a felső-Tisza-vidéki Viski Bicskások, az ugocsai Kokas Banda, a beregi BorzsaVári Népi Zenekar és a Sodró együttes, a ungi Komótos és a Csipkés együttes. A zenekarok rövid táncos-zenés műsorát követően szakmai értékelésre került sor, melyen Pál István, a Szalonna és Bandájának vezetője, Karacs Gyula, Doór Róbert, Gombai Tamás, Ürmös Sándor, Pál Eszter, a Szalonna és Bandája zenészei, valamint dr. Sándor Ildikó, a Hagyományok Háza munkatársa, néprajzkutató, Farkas Fanni és Kiss Balázs, a Magyar Állami Népi Együttes táncosai, valamint Berta Alexendra, a Pengetős trió szólistája értékelt.

A zártkörű értékelést követően táncházat tartottak, melyen közös örömzenélés keretében együtt zenéltek a zenekarok nagymestereikkel.

A program főszervezője a Kárpátalja Kulturális Örökségének és Népi Hagyományainak Megőrzéséért Társadalmi Szervezet, valamint a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltsége volt. Az esemény társszervezője a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet. A program támogatói: a Tiszapéterfalvi Művészeti Iskola és a Tiszapéterfalvi Polgármesteri Hivatal. Az I. Kárpátaljai Táncházzenészek Találkozójának szakmai partnere a Hagyományok Háza volt.

 

Forrás: http://karpataljalap.net