Szülősegítő szolgáltatások támogatása

Kiemelt cikk

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. pályázatot hirdet Szülősegítő szolgáltatások támogatása 2019 (kód: SZÜLŐ2019) címmel.

Közvetlen célcsoport: fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő szülők, családok; fogyatékos szülők.

Közvetett célcsoport: fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő családokkal, fogyatékos szülőkkel kapcsolatba kerülő szakemberek, társadalmi környezet.

A pályázati program átfogó célja a fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő szülők, családok, valamint a fogyatékos szülők részére, az ő igényeikre reagáló szolgáltatások támogatása.
Alcélok: közösségépítés elősegítése, tájékoztatás és tanácsadás, társadalmi integráció, önérvényesítés és érdekérvényesítés segítése, együttműködések és kapcsolati hálók létrehozásának ösztönzése, tehermentesítés, a szülők munkaerő-piacra történő visszatérésének támogatása, mentálhigiénés segítségnyújtás.

Támogatható programok, a támogatás mértéke
A Pályázók a következő 2 szolgáltatástípusból választhatnak:

A.) Szülősegítő foglalkozások
Célja a közösségépítés, a hasznos ismeretek és információk átadása, tanácsadás, mentálhigiénés segítségnyújtás (önfejlesztési/önismereti módszerek átadása, konfliktuskezelés, szülői hivatás erősítése, harmonikus szülő-gyermek kapcsolat kialakítása, gyászfeldolgozás) kikapcsolódási lehetőség biztosítása egyéni vagy csoportos formában.
A szülősegítő foglalkozások megvalósítása történhet előadássorozatok szervezésével, mentálhigiénés alkalmak formájában, a programba beépíthetők intézménylátogatások, igény esetén támogatható az egyéni tanácsadás, a párterápia, apaklubok, testvérklubok.
A pályázók a projekt zárásaként vagy egyéb időpontban a megvalósítás során beépíthetnek egy rekreációs programelemet is a projekttervbe (pl. kirándulás, közös kulturális, sport program, stb.).
A foglalkozások megvalósítás történhet rendszeres találkozások formájában vagy pár napba sűrített intenzív alkalmak keretében is.
A mentálhigiénés foglalkozásokat kizárólag pszichológus vagy mentálhigiénés vagy a választott foglalkozástípushoz kifejezetten illeszkedő végzettséggel rendelkező szakember vezetheti.
Ebben a kategóriában maximum bruttó 100 000 Ft összegben beszerezhetők eszközök, illetve szakirodalom, melynek elsődleges célja a kölcsönzőbe történő elhelyezésükkel, a kölcsönzési lehetőség biztosításával a fogyatékos gyermeket nevelő családok vagy a fogyatékos szülők támogatása. Az eszköz és szakirodalom beszerzése azonban csak kiegészítő tevékenység lehet a pályázatban; önállóan, csak erre a tevékenységre pályázni nem lehet.
A maximálisan igényelhető összeg A.) kategóriában: maximum 400 000 Ft.

B.) Komplex szülősegítő projektek
Célja: a közösségépítés révén a szervezet tevékenységi körének bővítése, területi kiterjesztése, szülősegítő hálózatok és együttműködések kialakítása, az érdekvédelmi tevékenység erősítése, a szülők foglalkoztatásának elősegítése és tehermentesítése, disszemináció, társadalmi érzékenyítés.
A B.) kategória esetében kiemelten fontos, hogy a projektterv előre mutató, jól felépített legyen; tükrözze, hogy a civil szervezet tudatosan, jól körvonalazott igényekhez igazodva végzi szülősegítő tevékenységét.
A B.) kategóriában lehetőség van eszköz és szakirodalom beszerzésére is, maximum az igényelt összeg 20%-ának erejéig, de kizárólag abban az esetben, ha ez szorosan kapcsolódik a tervezett projekthez, és azt megfelelő indoklással alátámasztják.
A maximálisan igényelhető összeg B.) kategóriában: 1 200 000 Ft.
A B.) kategóriába tartoznak a következő támogatható tevékenységek:
 Mentorszülői tevékenység: képzés kidolgozása, adaptációja, megvalósítása. Új képzés kidolgozása vagy adaptáció esetén a próbaképzés kötelező eleme a programnak.
 Mentorszülői tevékenység megvalósítása, mely alatt a közvetlen sorstársi segítségnyújtást értjük, jellemzően egyedi esetkezelésekkel (a szülőklubok nem ebbe a kategóriába tartoznak!)
 Szervezetfejlesztés, új civil szervezetek létrehozásának támogatása a közösségépítés elősegítése és a működés hatékonyságának növelése érdekében. Ezen tevékenységet választók vállalják, hogy a megvalósítási időszak végére elkészítik a szervezet stratégiai tervét, megfogalmazzák szervezetük fejlesztési irányait.
 Megyei/kistérségi konferenciák szervezése a célcsoportot közvetlenül érintő tematikában
 Gyermekfelügyeleti rendszer kiépítése, működtetése
 Szülők foglalkoztatását elősegítő programok
 A szervezet honlapjának kialakítása vagy fejlesztése, népszerűsítése
 Filmkészítés: motiváló kisfilmek, melyek élettörténeteken keresztül vagy a szervezet létrejöttének, működésének bemutatásával a közösségépítés erejét hangsúlyozzák.

Jelen pályázatban megvalósított képzésekkel kapcsolatban kötelező feltétel, hogy a képzésnek engedéllyel kell rendelkeznie. A jelen program keretében újonnan kidolgozásra kerülő képzések esetében az engedélyeztetésnek a megvalósítási időszakban meg kell történnie. Fokozottan felhívjuk a pályázók figyelmét arra, hogy amennyiben a támogatott képzése engedélyeztetése nem történik meg a megvalósítási időszakban, az a támogatási összeg visszafizetését vonhatja maga után.
A B.) kategórián belül lehetőség van egyszerre több tevékenységtípus választására, de nem lehet egyszerre az A.) és a B.) szolgáltatástípusra is pályázni.

A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg: 29.600.000 Ft, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Pályázat kiírója között létrejött együttműködési megállapodás biztosít.
Az A.) kategóriához tartozóan rendelkezésre álló keretösszeg 10 000 000 Ft, a B.) kategóriához tartozóan rendelkezésre álló keretösszeg 19 600 000 Ft.
A Pályázat kiírója fenntartja a jogot arra, hogy amennyiben valamelyik kategóriához kapcsolódóan nem érkezik megfelelő számú vagy színvonalú pályázati anyag, akkor a keretösszeget a másik kategória javára átcsoportosítsa.
Önrész vállalása nem feltétel.

A pályázati útmutató tartalmazza azokat a költségtípusokat, amelyekre támogatás igényelhető.

Támogatásban részesíthetők köre
A programra kizárólag a következő gazdálkodási formák valamelyikébe tartozó magyarországi szervezetek pályázhatnak, magyarországi célcsoporttal:
 Egyesület, alapítvány (GFO 521, 529, 565, 569)
 Egyházi jogi személy (GFO 551, 552)
 Szövetség (GFO 515, 516, 517)

A pályázat benyújtásával kapcsolatos információk
Pályázni kizárólag a pályázati adatlap számítógéppel, magyar nyelven történő kitöltésével, illetve a pályázati útmutatóban meghatározott kötelező mellékletek beküldésével lehet. A pályázati dosszié honlapunkról letölthető a www.fszk.hu oldalról.
Kérjük, hogy figyelmesen olvassák el a Pályázati Felhívást és a Pályázati Útmutatót!

Benyújtási határidő: 2019. április 30.

Bővebben itt: http://fszk.hu/palyazat/szulo2019/?utm_source=FSZK-GDPR&utm_campaign=338c0c2226-EMAIL_CAMPAIGN_2019_03_29_12_01&utm_medium=email&utm_term=0_45c6420a5e-338c0c2226-347330777

 

Forrás: fszk.hu