Szól a Fülemüle – Kárpátaljai elődöntő

Beregszász Zene

A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány 2017 tavaszán immáron harmadik alkalommal valósítja meg a népzene- és néptánc tehetségkutatót Szól a fülemüle néven, mely a Magyar Kormány Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosság, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Támogatásával valósult meg.

A verseny célja, hogy a vetélkedő révén a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, s egy életre kötelezzék el magukat a magyarság ezen értékei mellett.

A tehetségkutatót 2017. január 20-án hirdette meg a „GENIUS” 2 kategóriában, melyre április 20-ig volt lehetőség jelentkezni: népzene (hangszeres szólista, és hangszeregyüttesek/zenekarok formációban) és néptánc kategóriában (szóló és csoportos formáció). A versenyre összesen 36 produkcióval 309 fő indult 4 alkategóriában:

– Hangszeres szólista – 10 produkció (10 fő)

– Hangszeregyüttes – 5 produkció (27 fő)

– Táncospár – 5 produkció (10 fő)

– Néptáncegyüttes – 16 produkció (262 fő)

A rendezvényt jelenlétével megtisztelte Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztos, Kota György, Miniszterelnökség Kormánybiztosi Kirendeltségi Főosztályának szakértője, Peller Péter, a Miniszterelnökség Kormánybiztosi Stratégiai és Koordinációs Főosztály vezetője, Ötvös Sándor, a Miniszterelnökség Kormánybiztosi Kirendeltségi Főosztályának vezetője, Tarpai József, a Miniszterelnökség Kormánybiztosi Kirendeltségi Főosztály koordinátora, Bege Krisztina, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának kozul asszonya, Gara Katalin, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzul asszonya, Molnár László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség kulturális titkára és a program ötletgazdája, Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora.

A produkciókat szakmai zsűri bírálta, melyek a következőek voltak: Szilágyi Zsolt – néptáncoktató, KLIK Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola Táncművészeti Tagozatának vezetője, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület Oktatási bizottságának elnöke
Papp Judit – néptáncoktató, Örökös Aranygyöngyös Táncos, a  Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola; Jeremiás Ádám – a Bakator zenekar vezetője, főprímás, Debrecenből; Fekete Krisztián – cimbalomoktató, a Nyíregyházi Zeneművészeti Szakközépiskola oktatója, a 2012-es Fölszálott a Páva tehetségkutató népzeneegyüttes kategória győztese, a Parapács és a Sodró népzeneegyüttes cimbalmosa.

A Szól a Fülemüle! tehetségkutató fővédnőke Pál Lajos  és felesége, Pál Katalin voltak.

A produkciók előadóit a zsűri emléklappal tisztelt meg.

A verseny döntőjére 2017. június 18-án kerül majd sor, melyet megelőz egy két napos felkészítő tábor Nagydobrony helyszínnel. A végső megmérettetésre a hangszeregyüttes, táncos szólista és hangszeres szólista kategóriában 3-3 produkció, míg a táncegyüttes kategóriából 6 előadás kapott lehetőséget. Minden produkció egy sorszámot birtokolt, amely alapján a bíráló bizottság meghozhatta döntését az esélyegyenlőség nevében megtartva a fellépők anonimitását:

Hangszeregyüttes kategória:
17 – Dunántúli sárközi ugrós és friss – Kárpátaljai Népi Zenede
28 – Szatmári népdalok – Tücsök zenekar
34 – Rábaközi népdalcsokor – Nefelejts együttes

Táncos szólista:
12 – Nyírségi táncok – Lázár Alexa és Bocskai László
19 – Nyírségi táncok – Kádár Vivien – Biki István
26 – Magyarbődi táncok – Takács Ákos – Szilágyi Nóra

Hangszeres szólista:
02 – Egresi Alex – Szatmári népdalok
18 – Botos Boglárka – Kalotaszegi muzsika
20 – Marozsi Milán – Kalotaszegi muzsika

Táncegyüttes kategória:
7 – szatmári táncok – Beregszászi Rezeda Néptáncegyüttes
10 – Nagypaládi Botolós – Napsugár Hagyományörző Gyermek Csoport
25 – Magyarbődi csárdás és friss – Kisgejőci Néptáncegyüttes középső csoportja
29 – Dél-alföldi táncok – Beregrákosi Latorca Néptáncegyüttes
31 – Csüllő Néptáncegyüttes – Mezőföldi táncok
11 – Napsugár Hagyományőrző Gyermek csoport – Széki táncok

A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány ezúton is gratulál minden előadónak és felkészítő tanárnak a színvonalas produkciókért.

 

Forrás: http://genius-ja.uz.ua