Szenczi Molnár Albertre emlékeztek

Szenc Kiemelt cikk

A hagyományokhoz híven a szenci magyar középiskolában is megemlékeztek Szenczi Molnár Albertről, ahol az alapiskola kilencedikes tanulóit is vendégül látták. A Csemadok Szenci Területi Választmánya által megszervezett 48. Szenczi Molnár Albert Napok utolsó hetéhez érkezett. A szokásoknak megfelelően a magyar tanítási nyelvű oktatási intézmények is ilyenkor emlékeznek meg a város híres szülöttjéről.

A november 6-án megtartott rendezvény elején Kontár Zsuzsanna igazgatónő mondott ünnepi beszédet a zsoltárfordító, tudós tiszteletére. Szenczi Molnár Albert a nemzeti érdeket összekapcsolta a tudományos érdekkel. Munkássága a nemzeti irodalom és a tudományosság felemelésére irányult. A zsoltárok költői fordításával, a latin nyelvű magyar nyelvtan elkészítésével, a magyar Biblia javított kiadásával, a Kálvin Institúció és számos más mű kiadásával egyaránt nemzete hasznát szolgálta – mondta el Kontár Zsuzsanna.

Az ünnepi beszéd után a diákok történelmi-irodalmi előadással idézték fel Szenczi Molnár Albert életét és munkásságát. A magyar református lelkész, nyelvtudós, filozófus, zsoltárköltő, egyházi író, műfordító nehéz körülmények között élte életét. A tudós szüleiről megtudtuk, hogy két vízimalmuk is volt a Fekete-vízen, apját ácsként is elismerték. Szencen kezdett iskolába járni, de édesanyja korai halála miatt hamar elkerült a városból. Az iskola énekkara zsoltárokkal emlékezett meg a város szülöttjéről. Az előadást két pedagógus, Simon Anita és Szegedi Zita állították össze.

A diákok műsora után Dinnyés József, daltulajdonos, énekmondó Tartsd meg azért népedet című előadását hallgathatták meg a diákok és az érdeklődők. Dinnyés József az előadott énekek között irodalmi, történelmi kitekintőt is tartott. Elmondta: amikor megjelent annak idején a zsoltáros könyv, az előszóban azt írta a mester: csinos énekekkel múlattuk az időt. Ő már ekkor professzor volt, de jöttek a magyar legények, főleg ferencesrendi szerzetesek és keresték az ismeretséget. Ha rövid u-val mondjuk a mulattuk szót, pohár is volt az asztalon, ha hosszúval, akkor nem, de ők bizony múlatták az időt az énekléssel – mondta Dinnyés József. Szenczi Molnár Albert munkássága előtti évszázadban született meg a magyarországi énekelt kötészet, amely énekszóval hirdette a magyar nemzet sorsát. Dinnyés József több zsoltárt is előadott, többet éppen Szenczi Molnár Albert tollából.

A koncert után az oktatási intézmények, a Csemadok és a középiskola mellett működő iskolabarátok klubja képviselői megkoszorúzták Szenczi Molnár Albert emléktábláját, amely az iskola emeleti folyosóján található.

 

Forrás: Felvidek.ma