Százhúsz fiatal a Bolyai-táborban

Zenta Kiemelt cikk

Új szak indítását tervezik a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban

Sokrétű természettudományi és képzőművészeti foglalkozások, kiváló hangulatú kísérőprogramok és életre szóló barátságok jellemezték az idei Bolyai Téli Tábort, amely a hétvégén zárta kapuit a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban, ahol összesen százhúsz vajdasági magyar felsős általános iskolás diák vett részt, akik a térség minden részéről érkeztek a Tisza-parti településre.

– Az idei Bolyai Téli Táborba összesen százhúsz diákot tudtunk fogadni, de akkora volt az érdeklődés, hogy ha az iskolánk befogadó készsége nagyobb lett volna, akár kétszáz fős tábort is szervezhettünk volna. A százhúsz résztvevő közül csaknem száz diák a szórványból, illetve Zentától igen távol eső településekről érkezett, éppen ezért a tábor arra is kiváló lehetőséget kínált, hogy a szórványban élő magyar fiatalok tartós barátságokat kössenek egymással – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Kőrösi Gábor, az InGenium Alapítvány igazgatója. – A tábor ideje alatt a diákok különféle foglalkozásokon vehettek részt, a képzőművészet iránt érdeklődő tanulók a festészettel, a szobrászattal és a fotózással ismerkedhettek meg, valamint multimédiás foglalkozásokon is részt vehettek, a természettudományok iránt érdeklődők pedig az informatika, a robotika, a biológia, a kémia és a matematika világába is betekintést nyerhettek. Emellett esténként különféle személyiségfejlesztő és csapatépítő foglalkozásokon is részt vehettek a diákok, aminek köszönhetően arra is lehetőségük nyílt, hogy jobban megismerjék nemcsak egymást, hanem önmagukat is – tette hozzá Kőrösi Gábor, aki elmondta, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a téli táborban szerzett élmények a diákok továbbtanulását is nagymértékben befolyásolják, hiszen ugyan nem mindenki választja közülük a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumot akkor, amikor a továbbtanulásról dönt, a többségük azonban ebben az intézményben szeretné folytatni a tanulmányait. Mindezt az általunk megkérdezett diákok is megerősítették.

– Nagyon tetszettek a foglalkozások, elsősorban a kémia miatt jöttem, azt ugyanis nagyon szeretem, de a programozást is nagyon élveztem, annak ellenére, hogy az informatika nem tartozik a legnagyobb erősségeim közé. Azért tetszett meg ez az iskola, mert úgy látom, hogy mind a diákok, mind a tanárok nagyon szabadon gondolkodnak és az iskola felszereltsége is nagyon jó. Szeretnék majd ide iratkozni, remélem, sikerülni fog – magyarázta Pozder Máté, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanulója, aki kiemelte a táborban uralkodó kiváló hangulatot is, hiszen – ahogyan fogalmazott – a foglalkozások mellett rendkívül sokat szórakoztak is, aminek köszönhetően mindvégig nagyon jól érezték magukat együtt. Hasonlóan vélekedett Pásztor Réka, a zentai November 11. iskola tanulója is.

– Azért jelentkeztem a táborba, mert nagyon szeretem a matematikát, a biológiát, a kémiát, valamint az informatikát is, hiszen mindegyik nagyon érdekes számomra, és ha majd sikeresen befejezem az általános iskolai tanulmányaimat, akkor a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium matematika szakára szeretnék iratkozni, mert úgy gondolom, hogy itt nagyobb teret kap a diákok tehetségének kibontakoztatása, mint más iskolákban – emelte ki Réka, aki saját bevallása szerint nagyon élvezte a foglalkozásokat, hiszen – ahogyan fogalmazott – nagyon sok új dolgot tanult meg, csupa olyasmit, amit a későbbiekben is hasznosítani tud majd. Mindebben Sári Norbert, a zentai Emlékiskola tanulója is egyetértett vele, aki már konkrét elképzelésekkel érkezett a táborba.

– Azért jöttem a táborba, mert a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium matematika szakára szeretnék iratkozni, és úgy gondoltam, a táborban megláthatom, hogy milyen munka folyik az iskolában, és megismerhetem a tanárokat is. Nagyon tetszett a tábor, különösen a kémiával és a robotikával kapcsolatos foglalkozásokat élveztem, és az iskoláról szerzett tapasztalataim is nagyon pozitívak, hiszen úgy érzem, ez az iskola más, mint a többi, mert itt sokkal több lehetőség áll a diákok rendelkezésére, mint máshol – mesélte Norbert, akihez hasonlóan Búcsú Áron, az adai Cseh Károly Általános Iskola tanulója is pozitív tapasztalatokkal gazdagodott a táborban.

– Azért látogattam ide, mert nagyon érdekel az informatika, azon belül is a programozás, illetve a biológia és a kémia is. A továbbtanulást illetően is gondolkodom azon, hogy a Bolyaiba iratkozzak, hiszen úgy hallottam, előfordulhat, hogy informatika szak is nyílik majd, és úgy gondolom, hogy az nagyon jó választás lenne számomra. Itt, a táborban is nagyon tetszett az, hogy a tanárok mindent érthetően elmagyaráztak és sokkal több dolgot meg is mutattak, mint amennyit máshol szoktak – fogalmazott Áron, hozzátéve, nagyon örül annak, hogy részt vehetett a táborban, hiszen nagyon jól is érezte magát, jól kijöttek a szobatársaival, sokat nevettek, éppen ezért – mint mondta – egészen biztos abban, hogy a jövőben is tartani fogják egymással a kapcsolatot.

– A Bolyai Téli Tábor kiváló lehetőséget kínál arra, hogy a leendő diákjainknak bemutassuk az iskolánkat, beleértve nemcsak magát az itt folyó oktatást, hanem a kollégiumi életet is, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy mivel azok a diákok, akik hozzánk iratkoznak, jobbára távolabbi településekről érkeznek, ezért a túlnyomó többségük a kollégiumi ellátást is igénybe veszi, így nem árt, ha már előre megismerkedhetnek a kollégiumunkkal és a kollégiumi élet szabályaival – magyarázta Csikós Pajor Gizella, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatónője, aki elmondta, a közeljövőben új szak indítását is tervezik az intézményben.

– Terveink között szerepel, hogy visszaszerezzük a harmadik szakunkat, ugyanis köztudott, a sporttagozat már korábban megszűnt az intézményünkben, így jelenleg csak két szakunk van, a matematikai és a képzőművészeti tehetséggondozó szak. Harmadik szakként a jövőben szeretnénk elindítani egy számítástechnikai-informatikai tehetséggondozó szakot is, amelyhez a zentai önkormányzat és a Magyar Nemzeti Tanács jóváhagyását már megkaptuk, a továbbiakban pedig igyekszünk megszerezni az illetékes tartományi titkárság és minisztérium jóváhagyását is, az azonban, hogy mindez sikerül-e, majd csak március végén vagy április elején derül ki, mi mindenesetre reménykedünk, és hiszünk abban, hogy az álmaink megvalósulnak – fogalmazott Csikós Pajor Gizella, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatónője.

 

Forrás: Magyar Szó